شنبه 25 فروردین 1403 - 13 Apr 2024
کد خبر: 90335
تاریخ انتشار: 1402/04/28 06:39
پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه سوم پارس جنوبی

چگونه تامین گاز پایدار محقق می‌شود

استان بوشهر این روزها سخت‌ترین شرایط آب و هوایی را تجربه می‌کند و در شرایطی که میزان رطوبت و شرجی افزایش چشمگیری دارد، دمای هوا نیز به ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.
چگونه تامین گاز پایدار محقق می‌شود

عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های پارس جنوبی در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی و گرم‌ترین روزهای سال در حال اجرا است تا گاز پایدار مردم در فصل زمستان تامین شود. پارس جنوبی به عنوان مهم‌ترین منبع تامین انرژی کشور محسوب می‌شود که به تنهایی حدود ۷۵ درصد از گاز کشور را تامین می‌کند و این گاز از طریق شبکه‌های انتقال به سراسر کشور منتقل می‌شود. پارس جنوبی در فصل سرد سال انرژی مورد نیاز خانه‌ها، دفاتر، شرکت‌ها، صنایع، ادارات و... را تامین می‌کند و به همین منظور نیاز است که اقدامات مورد نیاز برای تامین گاز پایدار انجام گیرد تا در فصل سرد سال شاهد بروز مشکل نباشیم. جهاد واقعی در میدان پارس جنوبی به نمایش گذاشته شده و کارکنان این صنعت در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی مشغول انجام تعمیرات اساسی هستند. انجام تعمیرات اساسی برای تاسیسات و پالایشگاه‌های ساحلی و همچنین تاسیسات فراساحلی یک ضرورت است که به صورت دوره‌ای و مستمر باید انجام شوند تا در زمان افزایش تولید مشکلی به وجود نیاید.

تعمیرات پیشگیرانه برای تامین گاز پایدار

مدیر پالایشگاه سوم پارس جنوبی با اشاره به اجرای موفق عملیات تعمیرات اساسی امسال در پالایشگاه سوم اظهارکرد: عملیات تعمیرات اساسی در شرایط سخت گرمای تیر و با رعایت اصول ایمنی انجام شده است.

محمد شفیع‌موذنی با اشاره به بهره‌گیری از روش‌های نوین و تجربیات گذشته در انجام تعمیرات اساسی بیان کرد: تعمیرات اساسی پالایشگاه سوم پارس جنوبی در یک برنامه فشرده ۱۶ روزه انجام گرفت.

وی انجام تعمیرات پیشگیرانه را گامی مهم برای پایداری تولید عنوان کرد و ادامه داد: با پشتکار متخصصین و تلاشگران عرصه صنعت این پالایشگاه و با همت و بازوی پرتوان نیروهای سخت‌کوش اورهال مجتمع گاز پارس جنوبی، زودتر از برنامه مدون به اتمام رسید.

مدیر پالایشگاه سوم پارس جنوبی افزود: در این خصوص می‌توان به تعویض غربال مولکولی ردیف دوم گازی، تعمیرات سالانه کمپرسور واحد تثبیت میعانات، تعویض فیلترها و شست‌وشوی برج جذب ردیف‌های اول و دوم و تعمیرات پیشگیرانه سیستم‌های حفاظت فرآیندی و تست و تعویض باتری‌های برق اشاره کرد.

اقدامات نوآورانه در راستای افزایش تولید

رئیس بهره‌برداری پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی نیز با اشاره به آغاز عملیات تعمیرات اساسی این پالایشگاه اظهارکرد: این تعمیرات اساسی با تکیه بر توان و دانش متخصصان و کارکنان داخلی انجام می‌شود.شهاب چهارلنگ با اشاره به استفاده از قطعات و تجهیزات جدید و باکیفیت سازندگان ایرانی و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان در این تعمیرات بیان کرد: یکی از موارد مهم و کلیدی در بازه تعمیرات اساسی امسال این پالایشگاه، انجام تعمیرات مهم در ردیف گازی سوم است.

وی ادامه داد: این اقدامات حیاتی بدون کاهش تولید در سکوی گازی و با مدیریت گاز مازاد با هدف رفع موانع در تولید و انجام اقدامات اصلاحی لازم اکنون کلید خورده است.

چهارلنگ بیان کرد: بازرسی داخل کولدباکس ردیف سوم، اصلاح نقاط تزریق متانل در داخل و بیرون کولدباکس، تعویض خطوط بخار مربوط به خط بخار واحد آمین، تعویض آمین ردیف سوم، شست‌وشوی برج‌ها و انجام بازرسی‌های تجهیزات حیاتی پالایشگاه‌ها از موارد و اقدامات شاخص تعمیرات اساسی در ردیف سوم گازی این پالایشگاه است.عملیات بسیار مهم تعویض خط لوله دریایی فاز ۱۶ این پالایشگاه که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی است و با تکیه بر توان شرکت‌های داخلی و دانش سازندگان بومی محقق شده است.

وی تصریح کرد: عملیات بسیار مهم تعویض خط لوله دریایی فاز ۱۶ این پالایشگاه که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ملی است و با تکیه بر توان شرکت‌های داخلی و دانش سازندگان بومی محقق شده است در تاریخ ۲۷ تیر آغاز خواهد شد.

به گفته چهارلنگ، عملیات اتصال خط لوله جدید به بخش خشکی خط لوله قدیم در کوتاه‌ترین بازه زمانی ممکن محقق خواهد شد و با انجام این عملیات بزرگ ظرفیت تولید از خط لوله دریایی فاز ۱۶ پالایشگاه ششم پارس جنوبی به حداکثر میزان طراحی افزایش خواهد یافت.رئیس بهره‌برداری پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی ادامه داد: انجام بازرسی‌های لازم از تجهیزات مهم ردیف‌های سوم و چهارم فاز ۱۶ و رفع گلوگاه‌های عملیاتی در جهت تولید را به صورت ویژه د دستور کار قرار داده‌ایم تا تولید پایداری در زمستان پیش رو داشته باشیم و آسایش و آرامش را برای مردم کشورمان به ارمغان آوریم.

وی گفت: انجام عملیات تعمیرات اساسی فاز ۱۵ پالایشگاه ششم پارس جنوبی نیز از ۴ مهر امسال آغاز خواهد شد.

تکیه بر توان داخلی در انجام تعمیرات

مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی نیز با اشاره به عملیات تعمیرات اساسی این مجموعه بیان کرد: تعمیرات اساسی امسال با تلاش متخصصان و کارکنان داخلی، استفاده از اقدامات نوآورانه و بهره‌مندی از قطعات و تجهیزات ۱۰۰ درصدی ایرانی و شرکت‌های دانش‌بنیان در حال انجام است.

محمد نعمتی افزود: تعمیرات اساسی پالایشگاه دهم پارس جنوبی جهت تولید مستمر پایدار گاز و محصولات جانبی به صورت متوالی در هر ردیف گازی به مدت ۴۴ روز برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: در بازه زمانی هر یک از ردیف‌های گازی این پالایشگاه، دیگر واحدهای عملیاتی به صورت کامل در مدار تولید قرار دارند و با توجه به این ویژگی مهم، تعمیرات اساسی امسال از لحاظ ایمنی در جایگاه بسیار مهم و ویژه‌ای قرار دارد.

مدیر پالایشگاه دهم مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: فراهم‌سازی ظروف تحت فشار جهت عملیات بازرسی داخلی بر اساس استاندارد بازرسی بر مبنای ریسک، یکی از موارد مهم این دوره از تعمیرات اساسی است.

نعمتی افزود: انجام دمونتاژ، شناسایی عیوب و رفع موارد مهم توربواکسپندرهای ردیف اول و دوم گازی، شست‌وشو و تمیزکاری کامل چرخه گردش آمین در ردیف‌های دوم و سوم و تزریق آمین تازه و رفع گرفتگی داخلی ولوهای کنترلی از موارد بسیار مهم عملیاتی در بازه زمانی تعمیرات اساسی است.

وی در ادامه با اشاره به استفاده توان شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان‌ها در بازه زمانی تعمیرات اساسی امسال پالایشگاه دهم پارس جنوبی تصریح کرد: عملیات تمیزکاری مجاری کلدباکس جهت رفع گرفتگی با تکنیک‌های نوین، اجرای طرح اصلاحی تعویض خط لوله بخارات برگشتی ریبویلر برج احیا ردیف‌های گازی و رنگ‌آمیزی تمامی خطوط آسیب دیده در ردیف‌های گازی جهت پیشگیری از خوردگی اتمسفریک با استفاده از توان شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان‌ها انجام خواهد شد.

به گفته نعمتی، عملیات تعمیرات اساسی و کلی مخزن سوم ذخیره‌سازی میعانات گازی و برطرف‌سازی عیوب داخلی و رنگ‌آمیزی موضعی نیز با توان متخصصان و کارکنان داخلی در حال انجام است.

استفاده از ظرفیت سازندگان داخلی

مدیر پالایشگاه دوازدهم مجتمع گاز پارس جنوبی نیز بیان کرد: عملیات تعمیرات اساسی امسال پالایشگاه دوازدهم مجتمع پارس جنوبی طبق برنامه‌ریزی آغاز و در بازه زمانی ۳۲ روز با موفقیت پایان یافت.

مهدی گرامی شیرازی اضافه کرد: عملیات تعمیرات اساسی امسال پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی با تلاش شبانه‌روزی تمامی کارکنان و متخصصان و با انجام اقدامات شاخص و نوآورانه و بهره‌مندی از قطعات و تجهیزات باکیفیت سازندگان ایرانی و دانش‌بنیان‌ها طبق برنامه زمانبندی شده با مشارکت گروهی تمام تیم‌های عملیاتی با موفقیت به اتمام رسید.

گرامی شیرازی در ادامه بیان کرد: در عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دوازدهم در جهت آماده‌سازی برای شروع فصل زمستان امسال، مجموعا ۹۸۰ مورد اقدامات اساسی و کلیدی تعمیراتی مطابق با برنامه در جهت نوسازی و بازرسی دوره‌ای باهدف صیانت از تولید پایدار و ایمن کردن تجهیزات اصلی انجام شد.

وی در ادامه تصریح کرد: از اقدامات مثبت انجام شده قبل و هنگام اجرای تعمیرات اساسی می‌توان به برگزاری جلسات مدیریتی هفتگی ۲ ماه قبل از شروع تعمیرات اساسی و همچنین آموزش نیروهای تعمیرات اساسی به میزان ۲ هزار ۶۶۱ نفر ساعت آموزش توسط واحد «HSE » پالایشگاه، ایجاد گزارش‌های لحظه‌ای و به هنگام از روند اجرای برنامه در واحد برنامه‌ریزی تعمیرات و کمترین انحراف از برنامه اشاره کرد.

گرامی شیرازی در ادامه گفت: رسیدن به نتیجه مطلوب، تولید زودهنگام و تزریق به‌موقع گاز به خط سراسری بدون هیچ گونه حادثه در این عملیات، مرهون تلاش، همدلی و مشارکت گروهی تیم‌های بهره‌برداری، تعمیرات، بهداشت، ایمنی، آتش‌نشانی و محیط زیست، بازرسی و همکاری تمامی واحدها بوده است که می‌تواند به عنوان یک نقطه قوت در اهداف و برنامه‌های پالایشگاه قلمداد شود.

سخن پایانی

هر ساله جهادگران اقتصادی در منطقه پارس جنوبی در گرم‌ترین روزهای سال مشغول تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها و تاسیسات می‌شوند تا زمینه برای تولید گاز پایدار در فصل زمستان فراهم شود. فعالیت‌های مربوط به تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی توسط مهندسان و کارگران زحمتکش این مرز و بوم صورت می‌گیرد که با غیرت و مردانگی رنج سختی‌ها در این گرمای طاقت فرسا و شرجی هوا را به جان می‌خرند تا در زمستان سرد و سوزان، گاز گرما بخش خانه‌های مردم سراسر ایران شود. گرما، آفتاب سوزان و شرجی هوا هیچ گاه مانعی برای انجام این نشده است که آنان از رسالت خود در تامین گاز مورد نیاز مردم در کشور کوتاهی کنند. انجام تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌های گازی یکی از اقدام‌های حیاتی برای جلوگیری از قطع تولید گاز است که هرساله در فصل تابستان و بعد از پیک تولید گاز در کشور صورت می‌گیرد. امسال نیز در شرایطی که گرمای بی‌سابقه بوشهر و به‌ویژه جنوب این استان یعنی شهرستان‌های کنگان و عسلویه را فرا گرفته و افزایش رطوبت هوا نیز کار را سخت‌تر کرده است، عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها یکی پس از دیگری در حال اجرا است.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3kg5ad