یک‌شنبه 20 خرداد 1403 - 09 Jun 2024
کد خبر: 93865
تاریخ انتشار: 1402/06/28 05:59
قابل توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی

مراقب هکر‌ها باشید

بسیاری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار خارجی فعالیت می‌کنند، داخل کانال‌های مختلف عضو هستند یا ادمینی کانال و گروهی را برعهده دارند، بنابراین ممکن است دغدغه امنیت دیجیتال را داشته باشند و بارها برای‌شان سوال مطرح شود، آیا هک شدن شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر است؟
مراقب هکر‌ها باشید

ابداع‌کنندگان این‌گونه پیام‌رسان‌ها ادعا کردند اگر کسی بتواند رمزگذاری پیام‌های این شبکه‌های اجتماعی را بشکند و به محتوای آنها برسد به او جایزه می‌دهند؛ این یعنی که ابداع‌کنندگان این‌گونه پیام‌رسان‌ها نسبت به سیستم رمزگذاری‌شان و پروتکل‌هایی که برای رمزگذاری و محتوا استفاده می‌کنند، خیلی مطمئن هستند. بنابراین به صورت کلی با توجه به ادعاهای مطرح‌شده از سوی ابداع‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی می‌توان گفت هک این شبکه‌های اجتماعی امکان‌پذیر نیست اما به اعتقاد کارشناسان، نفوذ به حساب کاربران اگر نکات امنیتی رعایت نشده باشد، امکان‌پذیر است که بدون شک این موضوع به سهل‌انگاری کاربران باز می‌گردد نه مشکل امنیتی پیام‌رسان‌ها.

چطور از نفوذ به حساب شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کنیم؟

علی اصغر زارعی، کارشناس ارشد مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی و مهندسی فناوری و اطلاعات در این‌باره توضیح داد: مهم‌ترین نکته پرهیز از استفاده اپلیکیشن‌های غیر رسمی است به همین دلیل توصیه می‌شود به هیچ عنوان اپلیکیشن‌های غیررسمی را نصب و استفاده نکنید.

وی افزود: فعال کردن تایید هویت دو مرحله‌ای در این‌گونه اپلیکیشن‌ها یکی از راه‌های جلوگیری از نفوذ به حساب شبکه‌های اجتماعی است. با فعال‌سازی این قابلیت در هر دستگاه دیگری برای ورود به حساب شما؛ بعد از وارد کردن شماره و کد تایید شما باید حتما رمز عبور یا همان کد تایید دو مرحله‌ای را وارد کنند، این تنظیم امنیتی؛ جلوی خیلی از نفوذها را می‌گیرد.برای فعال کردن این قابلیت شما به Settings اپ بروید در بخش Privacy and Security گزینه Two Step Verification آن را انتخاب کنید و در صفحه‌ای که برای شما ظاهر می‌شود رمز عبور مورد نظر خودتان را وارد کنید. همچنین توصیه می‌شود برای وارد کردن رمز عبور، ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علامت‌ها استفاده کنید.

در مرحله بعد آدرس ایمیل خود را برای Recovery رمز که اگر زمانی به هر دلیلی رمز وردتان را فراموش کردید، از طریق آدرس ایمیلی که وارد می‌کنید و امکان Reset کردن آن را داشته باشید در این مرحله یک ایمیل برای شما ارسال می‌شود. روی لینک ایمیل ارسالی کلیک کنید و در نهایت پیام تایید فعال شدن این قابلیت را مشاهده خواهید کرد. تعریف کد برای ورود به شبکه‌های اجتماعی مهم است چون این کار باعث می‌شود که به هر دلیلی دستگاه شما به‌دست افراد غریبه افتاد، کسی به راحتی نتواند به شبکه‌های اجتماعی شما دسترسی پیدا کند. برای فعال کردن این قابلیت Settings در بخش Privacy and Security یک گزینه است که نوشته Passcode Lock آن را فعال کنید و کد انتخابی خودتان را دو بار وارد کنید تا تایید شود و عملیات با موفقیت انجام شود.علاوه بر موارد ذکر شده، چک کردن مدام بخش Active Session از اهمیت بسیاری برخوردار است، در این قسمت اگر دستگاه ناشناسی به حساب شما متصل شده باشد می‌توانید خیلی راحت آن را شناسایی و دسترسی آن را قطع کنید؛ با زدن گزینه Terminate all other Sessions دسترسی بقیه دستگاه‌ها به پیام‌رسان شما قطع خواهد شد. آدرس بالا از مسیر آیکون Settings روی گزینه Privacy & Security بزنید و بعد به بخش Devices بروید. در این صفحه می‌توانید لیست تمام دستگاه‌هایی را که به حساب پیام‌رسان‌های شما متصل شده‌اند را ملاحظه کنید.

جلوگیری از اضافه شدن خودکار به گروه‌ها

اجازه ندهید که هر کاربری بتواند شما را به گروه‌ها و کانال‌های مختلف اضافه کند. برای این کار از قسمت Settings روی گزینه Privacy & Security و Groups & Channels بزنید و از داخل قسمت Groups را در حالت My Contacts قرار دهید. اجتناب از استفاده از شبکه‌های عمومی و وای فای‌های نامشخص برای ورود به حساب دیگر اقدامی است که می‌توان برای جلوگیری از هک شدن پیام‌رسان‌ها انجام داد؛ زیرا این شبکه‌ها معمولا از رمز عبور و تایید هویت برای ورود به شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند؛ بنابراین افراد ناشناس می‌توانند از طریق این شبکه‌ها به حساب شما نفوذ کنند و دسترسی به اطلاعات شخصی شما را پیدا کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است از شبکه‌های وای‌فای عمومی و ناشناس استفاده نکنید و در صورت لزوم از یک شبکه وای‌فای امن و مطمئن استفاده کنید.به گفته زارعی انتخاب روش‌های امن برای ذخیره رمز عبور مانند مدیریت رمز عبور با استفاده از مدیر کلید، یک روش امن برای ذخیره رمز عبور در شبکه‌های اجتماعی است. در این روش، یک مدیر کلید برای شما ایجاد می‌شود که تمام رمزهای عبور شما را در خود ذخیره می‌کند. شما فقط باید یک رمز عبور قوی برای مدیر کلید تعیین کنید و از طریق آن به همه رمزهای عبور خود دسترسی داشته باشید. این روش امنیت بالایی را برای حفظ رمزهای عبور شما فراهم می‌کند و همچنین به شما کمک می‌کند تا از یک رمز عبور قوی و تصادفی برای هر حساب استفاده کنید.

نکته قابل توجه این است بروزرسانی نرم‌افزارها و سیستم عامل به صورت منظم می‌تواند از هک شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کند زیرا با بروزرسانی نرم‌افزار و سیستم عامل، آسیب‌پذیری‌های امنیتی برطرف و به روز می‌شوند. هکرها معمولا از آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزار و سیستم عامل برای دسترسی به حساب‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، بنابراین بروزرسانی نرم‌افزار و سیستم عامل می‌تواند این آسیب‌پذیری‌ها را برطرف و از هک شدن جلوگیری کند.کلیک روی لینک‌های ناشناس و پیام‌های مشکوک می‌تواند باعث ورود ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب به سیستم شود که می‌تواند به دزدیده شدن اطلاعات شخصی و حساب‌های شبکه‌های اجتماعی منجر شود. بنابراین، اجتناب از کلیک روی لینک‌های ناشناس و پیام‌های مشکوک می‌تواند به جلوگیری از هک شدن شبکه‌های اجتماعی کمک کند.

تحلیلگران تاکید دارند که هک شدن از طریق روش‌های مهندسی اجتماعی را نادیده نگیرید و اطلاعات حساب خود را در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید. این روش همه حساب‌های شما را می‌تواند به خطر بیندازد. در این روش هکر با استفاده از نا آگاهی کاربر می‌تواند اطلاعات محرمانه و شخصی آن را دریافت و بعد از آنها اخازی کند بنابراین اگر کاربران آگاه به این موضوع نباشند به راحتی مورد حمله قرار می‌گیرند.در پایان می‌توان گفت موارد گفته شده راه نفوذ به حساب‌های شبکه‌های اجتماعی شما را کاهش می‌دهد و امنیت حساب‌های شما را تضمین می‌کند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3qxyva