سه‌شنبه 07 آذر 1402 - 28 Nov 2023
تاریخ انتشار: 1402/05/07 07:46
گفتگوی گسترش‌نیوز با عضو کمیسیون بودجه مجلس دهم؛
کد خبر: 90845

فروپاشی اقتصادی از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است

جعفرزاده ایمن‌آبادی گفت: در حال حاضر شرایط ناراحت‌کننده و بسیار فجیعی وجود دارد و گذر از این شرایط کار رئیسی نیست.
فروپاشی اقتصادی از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است

انتشار آمار رسمی تورم تیر ماه و تاکید بر کاهشی بودن آن نسبت به ماه قبل واکنش‌های فراوانی را به همراه داشت. کما اینکه دهقانی، دبیر اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش‌نیوز به این نکته اشاره کرد که مردم هنگام خرید آمار واقعی تورم را درک می‌کنند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس دهم شوای اسلامی در گفتگو با گسترش‌نیوز بر این نکته تأکید کرد که آمار رسمی تورم که توسط دولت سیزدهم منتشر شده با واقعیت انطباق ندارد و دولت با این قبیل آمارسازی‌ها نمی‌تواند واقعیت را پنهان کند.

دولت آمار را دست‌کاری می‌کند

متن گفتگوی خبرنگار گسترش‌نیوز با غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی پیرامون میزان انطباق آمار رسمی تورم با واقعیت به شرح زیر است.

جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم شورای اسلامی در واکنش به نرخ تورم تیر ماه گفت: متاسفانه صداقت در این دولت مشاهده نمی‌شود. واقعیت امر این است که با دست بردن در آمار و تغییر مبنای محاسبه آمار نمی‌توان نرخ واقعی تورم را تغییر داد. در حقیقت دولت پایه سال مالی تورم را که سال ۱۳۹۵ بود به سال ۱۳۹۹ تغییر داد تا از این طریق نسبت درصد را کاهش بدهد و مورد دیگر این است که در اعداد دست می‌برند.

وقتی یخچال و سفر خالی مردم خالی است سخن گفتن از قطار پیشرفت نتیجه‌ای غیر از راه رفتن بر روی اعصاب مردم ندارد.

او افزود: با وجود چنین اقداماتی واقعیت این است که هر اقدامی در مورد تورم صورت بگیرد، مردم تورم را در سفره و یخچال خانه خود مشاهده می‌کنند، وقتی یخچال و سفر خالی هستند سخن گفتن از قطار پیشرفت نتیجه‌ای غیر از راه رفتن بر روی اعصاب مردم ندارد. یکی از مواردی که در برنامه هفتم توسعه مورد انتظار است، استقلال بانک مرکزی و استقلال مرکز آمار است. استقلال این ۲ نهاد از این جهت مورد نیاز است که بتوانند آمار واقعی را منتشر کنند.

غلظت دروغ آمار تورم به اندازه بالا است که خودشان هم باور می‌کنند

جعفرزاده ایمن‌آبادی با تاکید بر آمار کذب نرخ تورم تصریح کرد: نکته دیگر این است که آمار دست کاری شده دروغین به اندازه‌ای غلظت دارد که خود منتشرکنندگان را هم فریب می‌دهد و خودشان هم باور می‌کنند. به عبارت دیگر منتشرکنندگان آمار دروغین به اندازه‌ای یک دروغ را تکرار می‌کنند که خودشان هم باور می‌کنند، در صورتی که واقعیت حاکی از آن است که مردم در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند و این آمارهای دروغین، خلاف واقعیت، جعلی و غیرواقعی سوهان اعصاب مردم است. بنده به کرار گفتم رئیسی حقیقت را با مردم در میان بگذارد و بگوید ما دیگر نمی‌خواهیم با غرب رابطه داشته باشیم بلکه می‌خواهیم کشور و مردم داغون شوند. بنابراین رئیسی به مردم بگوید نمی‌توانیم و برای ما هیچی مهم نیست که بر این اساس مردم تکلیف خود را بدانند.

وزرا رفتار توهین‌کننده و تحقیرآمیز با کارمندان خود دارند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به روابط ایران و عراق تصریح کرد: هم روس ستیز هم غرب ستیزی اشتباه است، در مجموع ستیز و جنگ بیخود اشتباه است. تاریخ سراسر کینه و دشمنی است، آیا کسی بیشتر از عراقی‌ها به ما ظلم کرده؟ ۸ سال تجاوز، حمله و این همه کشته در ایران بر جا گذاشتند. اما الان مجبور هستیم و رابطه داریم. بنده فکر می‌کنم رئیسی و تیم اطرافش صداقت، تقوا، درستی، اخلاق و ادب ندارند، در حال حاضر کارمندان همه وزارتخانه‌ها از وزیر مربوطه ناراحت هستند چرا که رفتار پرخاشگر، توهین‌کننده و تحقیرکننده با کارمندان خود دارند. در حقیقت وزرا کارمندان وزراتخانه‌ها و مردم را تحقیر می‌کنند.

دولت ۳ ماه دیگر از دیروز خود مطلع می شود

جعفرزاده ایمن‌آبادی در واکنش به اینکه بسیاری بر این باور هستند که رئیسی با چنگ و دندان قیمت‌ها را نگه داشته و احتمالاً در نیمه دوم سال شاهد انفجار قیمت‌ها خواهیم بود، متذکر شد: دولتی که برنامه ندارد مجبور است دستوری و لحظه ای پیش برود. دولت ۳ ماه دیگر از دیروز خود مطلع می شود، در واقع رئیسی تسلطی بر اداره کشور و اقتصاد ندارد، شیرازه اقتصاد کشور از هم پاشیده شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

جعفرزاده ایمن‌آبادی همچنین ابراز کرد: از این جهت گفته می‌شود شیرازه اقتصاد از هم پاشیده شده که این حجم از نقدینگی، چاپ اسکانس و تورم، منجر به این شده که فروپاشی اقتصادی از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است. درباره اینکه قیمت دلار دستوری کنترل شود، آن یکی را به اوین ببرند و اقداماتی از این قبیل صورت بگیرد باید گفت که همه این موارد تا مدتی پاسخگو خواهد بود، در نهایت دولت می‌خواهد چه اقدامی انجام دهد، دلار هرات و سلیمانیه چه شد؟ عرضه و تقاضا امری شوخی‌بردار نیست، دولت نمی‌تواند دلار وارد کشور کند همانطور که نتوانست بدهی خود را از عراق بگیرد، وقتی دلار وارد کشور نشود، یعنی تورم، بیچارگی، گرانی و و بدبختی.

افرادی که آمدند وعده دادند ۳ روزه بورس را درست می‌کنند، مردم را به خاک سیاه نشاندند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم شورای اسلامی در مورد وضعیت فعلی بورس ادامه داد: در حال حاضر وضعیت بورس به این ترتیب است که کسی سهام نمی‌خرد یعنی افرادی که آمدند وعده دادند ۳ روزه بورس را درست می‌کنند، مردم را به خاک سیاه نشاندند، چرا کسی در مورد بورس حرف نمی‌زند؟ چرا مجلس در این مورد سکوت کرده است؟

جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به کشمکش اخیر دولت و مجلس خاطرنشان کرد: نکته دیگر مربوط به نامردی است که سال آخر در حق مجلس کردند کما اینکه روزنامه دولت اعلام کرد ۵۳ درصد مردم تا حالا اسم رئیس مجلس را نشنیده است. بنابراین دولت ناگهان زیرپای مجلس را خالی کرد که از این طریق نیروهای به قول خودشان انقلابی را خارج کنند، انقلابی‌ترها را وارد کنند و مجلس را تحت تسلط خود داشته باشند. بنابراین این اقدام اوج نامردی تیم دولت به نمایندگان مجلس است، البته این نامردی حق نمایندگان مجلس است چرا که نمایندگانی پشت مردم را خالی کردند امروز زیرپای آنها خالی می‌شود.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ضمن پیش‌بینی شرایط اقتصادی کشور در نیمه دوم سال گفت: در حال حاضر شرایط ناراحت‌کننده و بسیار فجیعی وجود دارد و گذر از این شرایط کار دولت نیست. دولتمردان شناختی از اعداد ندارند و نمی‌داند یک درصد چه تبعاتی به همراه دارد و یا ۲ درصد یعنی چه؟ در حقیقت آنها اندازه اعداد را بلد نیستند که این برای کشور فاجعه است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2x9bwl