دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 - 20 May 2024
کد خبر: 99348
تاریخ انتشار: 1402/10/02 07:29
بر گزاری هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته

توانمندی‌های ایدرو به نمایش درآمد

همزمان با هفته حمل‌ونقل، هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع با شعار «حمل‌ونقل هوشمند، ترانزیت و توسعه اقتصادی» در محل مصلای تهران برگزار شد.
توانمندی‌های ایدرو به نمایش درآمد

همزمان با هفته حمل‌ونقل، هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع با شعار «حمل‌ونقل هوشمند، ترانزیت و توسعه اقتصادی» در محل مصلای تهران برگزار شد. به گزارش ایدرونیوز، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به همراه شرکت‌های تابعه فعال در حوزه حمل‌ونقل از جمله ایزوایکو، مجتمع صنعتی اسفراین و شرکت ره‌نورد در این نمایشگاه حضور یافتند. این نمایشگاه با حضور ۳۱۶ شرکت خصوصی و دولتی و دانش‌بنیان حوزه حمل‌ونقل در فضایی بیش از ۱۶ هزار مترمربع برگزار شد.

برنامه‌های نمایشگاه هفتم

هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته در زمینی به وسعت بیش از ۱۶ هزار مترمربع با مشارکت بیش از ۸۵ شرکت دانش‌بنیان و استارت‌آپ و نمایندگان خارجی که نسبت به دوره‌های گذشته بی‌سابقه است، برگزار شد. رونمایی از حداقل ۲۲ محصول از شرکت‌های گوناگون و همچنین ماشین‌آلات راهسازی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه بود.

برگزاری میز ارتباطات مردمی با حضور معاونان وزیر راه و شهرسازی و روسای سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در محل نمایشگاه به‌منظور پاسخگویی به مراجعه‌کنندگان، برگزاری نشست‌های تخصصی، آغاز نخستین رالی تور کشنده‌های سنگین از تهران در محل نمایشگاه و پایان در شهر اراک با حضور بیش از ۴۰ خودرو سنگین توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، از دیگر برنامه‌های نمایشگاه در هفته حمل‌ونقل بود.

احیای سهم ایران از جاده ابریشم

وزیر راه و شهرسازی بر احیای سهم ایران در جاده ابریشم تاکید کرد و گفت: باید با عملیات جهادگونه و تسریع در اجرای پروژه‌های ترانزیتی سهم ایران را از جاده ابریشم جدید احیا کنیم.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته ضمن گرامیداشت هفته حمل‌ونقل، رشد و توسعه ترانزیت را یکی از محورهای اقدامات برنامه‌ای و عملیاتی وزارت راه و شهرسازی دانست و گفت: داشتن یک نقشه جامع و مدون نشان می‌دهد این وزارتخانه به‌عنوان پیشران پیشرفت کشور به‌دنبال ایفای نقش اصلی در توسعه اقتصادی بوده و هیچ بهانه‌ای از جمله مشکلات مربوط به منابع مالی و... ما را از مسیر خود دور نمی‌کند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تحقق ۳۳ درصدی رشد ترانزیت با وجود تحریم‌ها و مشکلات عدیده اتفاقی بزرگ و حاصل دیدارها و مذاکرات متعدد با کشورهای خارجی است، موضوع رشد ترانزیت در همه دیدارها و مذاکرات با کشورهای خارجی همواره به‌عنوان مسئله اصلی مطرح می‌شود. بذرپاش تاکید کرد: اگر می‌خواهیم سهم ایران را در راه ابریشم جدید بازگردانیم باید سرعت بیشتر و عملکرد جهادگونه داشته باشیم. وی افزود: تکمیل و ایجاد راه‌های مواصلاتی در حوزه ترانزیت، از دیگر موضوعاتی است که با عزم جدی در حال تحقق است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: پروژه‌های کم‌سابقه‌ای در حوزه تکمیل کریدورهای شرق به غرب و شمال به جنوب در کشور به بهره‌برداری رسید که راه‌آهن همدان_ سنندج یک از آنها بود و کردستان را از بن‌بست ریلی خارج کرد و این پروژه در زنجیره مواصلاتی شهرهای کشور نقش مهمی ایفا می‌کند.وی افزود: بستان‌آباد به تبریز در زنجیره شرقی_ غربی از دیگر پروژه‌ها در حوزه محورهای مواصلاتی است و قدردان همه همکاران سابقی هستیم که طی سال‌های گذشته در این پروژه فعالیت کردند.وزیر راه و شهرسازی گفت: به موازات آن قراردادهای متعدد و متفاوت بین‌المللی منعقد شد که یکی از آنها پروژه ریلی شلمچه به بصره است که ما را می‌تواند به مدیترانه و اروپا متصل کند و پس از ۴۵ سال، در امسال به مرحله اجرا رسید.

بذرپاش یادآور شد: از ابتدای سال میلادی جدید عملیات اجرایی پروژه ریلی رشت به آستارا هم آغاز می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تکمیل‌کننده کریدورهاست. وی در ادامه تاکید کرد: علاوه بر اجرای پروژه‌ها، بی‌سابقه‌ترین قراردادهای صدور خدمات فنی مهندسی نیز در حوزه راه‌های مواصلاتی و تکمیل کریدورها منعقد شد که احداث جاده و تکمیل کریدورها در ارمنستان توسط شرکت‌های ایرانی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار، توافق احداث ۲۴۰ کیلومتر راه در کشور ترکمنستان به ارزش بیش از ۵۵۰ میلیون دلار از جمله آن‌هاست.

وزیر راه و شهرسازی گفت: توافق دیگر در تعریف و احداث کریدور ارس با کشور آذربایجان بود که بیش از ۱۵ سال باقی مانده بود و اکنون پیمانکار آن مشخص شده و در مراحل اجرایی به سر می‌برد.

به گفته بذرپاش این توافق‌ها در راستای تکمیل محورهای مواصلاتی بوده و تولید ثروت برای آیندگان به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد: بزرگ‌ترین قطعه آزادراهی کشور یعنی اصفهان به شیراز نیز به بهره‌برداری رسید و قطعه رشت به کاسپین هم ظرف چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد که اتصال دریا به دریا از بندر شهید رجایی به کاسپین را محقق می‌کند. وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: قطعه میانه به اردبیل نیز ظرف ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

بذرپاش با اشاره به سایر دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی در اسناد بالادستی کشور گفت: ترانزیت پیش از این متولی مشخص و واحدی نداشت و در برنامه هفتم توسعه وزارت راه و شهرسازی متولی اصلی این حوزه شد و ترانزیت جایگاه ویژه‌ای یافت.وی تاکید کرد: احداث مراکز لجستیکی در مدل‌های مختلف حمل‌ونقل نیز در برنامه هفتم دیده شده است. به‌گفته وزیر راه و شهرسازی، یک حوزه مهم مغفول مانده، مبحث نرم‌افزار در حوزه حمل‌ونقل است که به‌منظور بهره‌برداری مناسب‌تر و اثربخش‌تر از زیرساخت‌های احداث شده در گذشته و زیرساخت‌های در حال احداث برای آینده باید این حوزه را ارتقا دهیم. بذرپاش در پایان ضمن تاکید بر پررنگ‌تر شدن حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه حمل‌ونقل، از همه شرکت‌ها، سازمان‌ها و... که در مسیر ارتقای حمل‌ونقل تلاش می‌کنند، قدردانی کرد.

تبلور شعار حمل‌ونقل هوشمند

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال بیش از سایر سال‌های برگزاری نمایشگاه تبلور شعار حمل‌ونقل هوشمند، ترانزیت و توسعه اقتصادی در عملکرد شرکت‌های حاضر مشهود بود، افزود: نمایشگاه امسال با حضور بیش از ۳۱۶ شرکت داخلی، سازمان‌ها و نهادها در ۱۶ هزار مترمربع برپا شد و در این دوره از نمایشگاه مشارکت شرکت‌کنندگان افزایش قابل‌ملاحظه‌ای یافته است. به‌طوری‌که در این دوره بیش از ۸۵ شرکت دانش‌بنیان حضور یافتند.

وحید قربانی در بیان ویژگی‌های هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته، گفت: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و همکاری آنها با شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارتخانه و ارائه دستاوردهای آنها در نمایشگاه بخش مهمی از ویژگی نمایشگاه این دوره بود. همچنین برپایی میز ارتباط مردمی و پاسخ به سوالات و درخواست‌های مردم با حضور معاونان وزیر راه و شهرسازی در حوزه حمل‌ونقل از دیگر ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه بود.

وی از امضای ۵ تفاهمنامه و موافقتنامه در این دوره از نمایشگاه خبر داد و گفت: دو تفاهمنامه در حوزه حمل‌ونقل ریلی و سه تفاهمنامه در حوزه زیرساخت آزادراه‌ها و یک تفاهمنامه بین سازمان راهداری و پلیس راهور برای رفع نقاط حادثه‌خیز و یک تفاهمنامه دیگر در حوزه حمل‌ونقل به امضا رسید.

قربانی درباره دستاوردهای جدید امسال در هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته، گفت: نزدیک به ۲۰ محصول توسط بخش خصوصی و دولتی در این دوره از نمایشگاه رونمایی شد و تجمیع آنها به موضوع شعار دولت؛ حمل‌ونقل هوشمند، ترانزیت و توسعه اقتصادی کمک خواهد کرد.وی رویکرد وزارت راه و شهرسازی با ابتکار ایران راه را برای توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل از نکات حائز اهمیت وزارتخانه در این دوره از نمایشگاه عنوان کرد و گفت: با ابتکار ایران راه برای توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل، ایران را به شاهراه ترانزیت کشور تبدیل خواهد کرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/457dwx