-
کد خبر: 5304
تاریخ انتشار: 1400/08/18 13:09

عملکرد صنعت مس در حوزه اکتشاف درخشان است

شرکت مس یکی از شرکت‌های بزرگ است و طی ۲ سال اخیر عملکرد خوب و جدیدی به‌ویژه در حوزه اکتشافات انجام داده است.

به گزارش مس‌پرس، ابراهیم جمیلی، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این شرکت در حوزه تکمیل زنجیره تولید نیز شیب ملایم و رو به رشدی داشته است، تاکید کرد: شرکت ملی مس در زمینه صادرات نیز با توجه به تحریم‌ها می‌تواند نمره قبولی دریافت کند که همه این موارد جزو محسنات و مزایای شرکت مس به شمار می‌‌رود.

وی با تاکید بر ضرورت کمک شرکت مس به واحدهای بخش خصوصی در مقیاس‌های کوچک و متوسط گفت: به عقیده من در این مسیر شرکت ملی صنایع مس ایران باید یک مسئولیت تاریخی را برعهده بگیرد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در ادامه افزود: اگر شرکت ملی مس بتواند به‌عنوان لیدر چه از نظر فنی و چه از نظر اکتشاف و چه از نظر تولید به واحدهای کوچک و متوسط‌مقیاس کمک کند، درواقع به صنعت مس کشور خدمات خوبی ارائه داده است. جمیلی همچنین گفت: قبول داریم شرکت مس در بورس است و تعداد زیادی سهامدار دارد که باید پاسخگوی آنها باشد، اما به دلیل اینکه شرکت «ملی» مس است، باید در سیاست‌های اصلی صنعت مس صاحب‌نظر باشد.

رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران در ادامه پیشنهاد کرد شرکت مس در تشکل‌های صنعتی-‌معدنی حضور فعال‌تری داشته باشد.

وی در این باره خاطرنشان کرد: شرکت مس بهتر است در کنار سایر تشکل‌ها قرار بگیرد و بتواند در سیاست‌گذاری‌ها و ریل‌گذاری‌ها حضور فعال داشته باشد.

جمیلی در ادامه گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران را شرکت موفقی می‌دانم؛ چه در ابعاد تولید، چه در ابعاد صادرات، چه در حضور در بازار سرمایه و چه در گسترش واحدهای تولیدی که طی این مدت به بهره‌برداری رسیده است. وی با ابراز امیدواری از اینکه این روند ادامه داشته باشد و نگاه به صنایع پایین‌دستی مس تقویت شود، گفت: در این صورت ارزش افزوده بیشتری را نسبت به دوره‌های قبل شاهد خواهید بود.

جمیلی در ادامه و در ارزیابی چشم‌انداز صنعت مس گفت: صنعت مس در دنیا در حال پیشرفت است؛ البته نباید احساس کنیم این پیشرفت فقط متعلق به کشور ما است.

وی گفت: یکی از کارهایی که در کشور باید انجام دهیم، این است که ببینیم در این منطقه چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. همچنین توجه کنیم کشورهای منطقه چه سرمایه‌گذاری‌هایی در این حوزه انجام داده‌اند. باید دید جایگاه امروز کشور در حوزه صنعت و معدن در منطقه با جایگاه ۱۰ سال گذشته چقدر تفاوت داشته است.

وی تاکید کرد: به عقیده من، صنعت مس باید در طرح‌هایی که دارد حتما درنظر داشته باشد که در منطقه چه اتفاقاتی می‌افتد. این در حالی است که ما بیشترین سرمایه‌گذاری را در صنایع پایین‌دستی مس داشته باشیم تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را در این بخش ایجاد کنیم. نباید فقط به تولید کاتد مس تکیه کنیم، بلکه باید سایر محصولاتی که فلز مس می‌تواند داشته باشد نیز مورد توجه قرار دهیم‌.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/39dnw4