پنج‌شنبه 03 اسفند 1402 - 22 Feb 2024
کد خبر: 10923
تاریخ انتشار: 1400/10/26 15:13

راه اندازی خط جدید انتقال آب توسط فولاد خراسان

عملیات اجرایی بهسازی خط داخلی انتقال آب چاه های مجتمع فولاد خراسان با هدف پیشگیری از هدررفت آب و افزایش راندمان و بازدهی خط یادشده به پایان رسید.

به گفته «معاون طرح و توسعه ی مجتمع فولاد خراسان»، این پروژه به منظور افزایش پایداری و آبدهی خط انتقال آب از چاه های مجتمع و نیز برطرف نمودن هدررفت ناشی از فرسودگی خط انتقال، با همکاری مشاور و همکاران معاونت بهره برداری توسط پیمانکار پروژه اجرا و مورد بهره برداری قرارگرفت.  

اسحاقیان افزود: مسیر اصلی تامین آب مجتمع از سدبار است، اما با توجه به اهمیت صرفه جویی و پیشگیری از هدررفت آب و لزوم حفظ و پایداری منابع آب، اجرای این خط (که عمدتا به تامین مصارف آشامیدنی و بهداشتی اختصاص دارد) نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رضا نیک روز، کارشناس ارشد امور مهندسی نیز تشریح کرد: عملیات اجرایی این پروژه به طول ۸۱۰۰ متر شامل اجرای کانال، تهیه، حمل و نصب لوله چدنی به قطر ۵۰۰ میلی متر، شیرآلات، اتصالات، تست، شست و شو، ضدعفونی بوده که هزینه ای بالغ بر ۱۴۵میلیارد ریال در برداشته که البته با قیمت های سال جاری ارزش این پروژه بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال است.

به گفته ی مدیر «پشتیبانی فنی، انرژی و سیالات» فولاد خراسان، این شرکت در حوزه ی مهندسی مجدد منابع آب، بهینه سازی خطوط وتاسیسات آبرسانی، جایگزینی و اصلاح خطوط فرسوده انتقال آب و شبکه های توزیع به منظور افزایش کمی و کیفی و کاهش هدر رفت آب اقدامات موثری انجام شده است.

رضا قربانی اجرای این خط چدنی را به دلیل فرسودگی ناشی از عمر بالای خط انتقال کربن استیل پیشین دانست و افزود: هدف ما جلوگیری از هدررفت آب و افزایش بهره وری منابع آبی شرق مجتمع بوده و وظیفه انتقال آب از چاه های شرق مجتمع به مخازن داخل سایت برای تامین آب شرب سالم و بهداشتی برای مصرف کارکنان به عهده این خط انتقال خواهد بود.

مهدی توکلی راد، رئیس آبرسانی فولاد خراسان نیز گفت:  خط انتقال مذکور از چاه های شرق فولاد خراسان به مخازن ۵۰۰۰*۲ هزار متر مکعبی شمال شرق سایت فولاد خراسان، با اختلاف ارتفاع ۸۰ متر در آذر ماه ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیده است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3zynb2