03 بهمن، 1400

طالبان به دنبال برق ایران است

دسته‌بندی: انرژی

1400/9/16 22:15

طالبان به دنبال برق ایران است

دسته‌بندی: انرژی
22:15:00 1400/9/16

طالبان درصدد کسب یاری از ایران برای تامین برق است.

"بیزنس اینسایدر" آمریکا، شرکت برق افغانستان بعد از سقوط دولت قبلی به دست طالبان در تلاش بوده است تا بدهی به کشورهای دیگر بابت واردات برق را پرداخت نماید.

شرکت دولتی برق "برشنا" در ماه های گذشته با تهدید قطع برق از سوی تاجیکستان – یکی از تامین کنندگان اصلی برق افغانستان – رو به رو بوده است. خطر قطع برق به علت بدهی‌های معوق را اولین بار وال استریت ژورنال گزارش کرد.

بنا به گزارش این روزنامه، طالبان یکی از اعضای خود را در ماه اکتبر جانشین مدیر اجرایی برشنا کرده است.

کشور تاجیکستان از مخالفان جدی حکومت افغانستان است و این مساله احتمالا اوضاع را پیچیده می‌سازد.

روزنامه "طلوع نیوز" افغانستان گزارش داده است که شرکت برشنا اعلام کرده که در تلاش است ۲۶ میلیون افغانی معادل ۲۷۰ هزار دلار از محل قبوض پرداخت نشده شرکت‌ها و افراد دریافت نماید و مهلتی یک ماهه در این زمینه مشخص کرده است.

به گزارش این روزنامه محلی، سخنگوی برشنا روز اول دسامبر همچنین اعلام کرد که این شرکت در عین حال با شرکت‌های دولتی چین برای تولید برق در ارتباط بوده است.

افغانستان و ایران در اواسط ماه نوامبر برای تامین ۱۰۰ مگاوات برق به توافق رسیدند اما برشنا هنوز به ۳۵۰ مگاوات برق برای تامین مصرف کشور نیاز دارد.

داوود نورزای، رئیس سابق برشنا در ماه اکتبر به وال استریت ژورنال گفته بود که افغانستان بخش زیادی از برق مصرفی را وارد می‌کند و این درحالی است که با نزدیک شدن زمستان، خاموشی‌های گسترده می‌تواند این کشور را به "عصر تاریکی" بازگرداند.

این درحالی است که از زمان به قدرت رسیدن طالبان تاکنون هیچ کشوری بطور رسمی دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

صدای آمریکا نیز اخیرا در گزارشی نوشت که با این حال مقامات طالبان در ماه اکتبر ادعا کردند که چین در حال آماده سازی برای سرمایه‌گذاری میلیاردها دلار در بخش انرژی افغانستان است به شرط اینکه امنیت کارگران چینی تامین شود.

در عین حال روزنامه فایننشال تایمز انگلیس نیز دیروز گزارش داد که مدیران بخش معدن چین در هفته‌های اخیر از افغانستان دیدن کردند تا فرصت‌های بهره برداری از ذخایر غنی لیتیوم و مس این کشور را بررسی کنند.

منبع: ایرنا

 

برچسب: ایران ، طالبان ، برقhttps://smtnews.ir/direct/8520

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |