-
گوشی قاپی| باند گوشی قاپی| دستگیری گوشی قاپ توسط پلیس

گوشی قاپ سیاه پوش به دام پلیس افتاد

این روز‌ها هیچ بازاری در ایران به اندازه بازار تلفن همراه داغ و پر رونق نیست، بویژه آن‌هایی که مارک معتبری دارند.

با دستگیری پسر و دختران مست زانتیا سوار، در حالی تعداد زیادی گوشی سرقتی و میلیون ها تومان وجه نقد کشف شد که راننده زانتیا گریخت و راز گوشی قاپی های موتورسوار سیاه پوش در مشهد فاش شد. همزمان با گزارش های متعدد گوشی قاپی در مناطق مختلف شهری که در فاصله زمانی 24 ساعت صورت گرفت، گروهی از افسران ورزیده دایره تجسس کلانتری شهرک ناجای مشهد با صدور دستوری از سوی سرهنگ احمد نگهبان (فرمانده انتظامی مشهد) ماموریت یافتند تا ماجرای سرقت های گوشی مذکور را با جدیت پیگیری کنند.

گشت های محسوس و نا محسوس پلیس برای در دام انداختن گوشی قاپ

گوشی قاپی

به همین دلیل، گشت های محسوس و نامحسوس پلیس تقویت شدند و عملیات اطلاعاتی گسترده ای را در حوزه استحفاظی به مرحله اجرا درآوردند. نیروهای گشت شبانه نیز در کوچه پس کوچه ها مستقر شدند و دامنه عملیات را به بررسی موارد مشکوک کشاندند ؛چرا که تحلیل های کارشناسی جرم نشان می داد همه سرقت های مذکور توسط هوندا سواری انجام شده است که کاپشن و کلاه مشکی به تن دارد و جوانی قوی هیکل است که به تنهایی از عابران پیاده سرقت می کند. در حالی تحقیقات پلیس برای شناسایی هونداسوار سیاه پوش ادامه داشت که ناگهان در ساعات اولیه بامداد اول آذر، ماموران گشت کلانتری شهرک ناجا به سرنشینان یک دستگاه زانتیای سفید رنگ مشکوک شدند که رفتارها و حرکات عجیبی داشتند.

به همین دلیل خودروی زانتیا زیر چتر اطلاعاتی قرار گرفت و نیروهای گشت مراتب را شبانه به سرهنگ محمد فیاضی ( رئیس کلانتری شهرک ناجا) اطلاع دادند.در حالی که رئیس کلانتری، نظارت بر عملیات تعقیب و مراقبت را به عهده گرفته بود، ماموران انتظامی با آشکار کردن عملیات به سوی زانتیا سواران حرکت کردند و به راننده دستور توقف دادند، اما راننده زانتیا با مشاهده پلیس، بلافاصله خودرو را در حاشیه خیابان متوقف کرد و پیاده به درون کوچه ها گریخت و در تاریکی شب ناپدید شد. افسران گشت انتظامی هم که دیگر یقین داشتند با گروه خلافکاران روبه رو شده اند بی درنگ خودروی زانتیا را به محاصره درآوردند و سه سرنشین آن را در حالی دستگیر کردند که بوی مشروبات الکلی در فضای خودرو پیچیده بود. وقتی دستبندهای آهنین قانون بر دستان دو دختر 18 ساله و یک پسر 23 ساله گره خورد، ماموران انتظامی به بازرسی دقیق زانتیا پرداختند و 12 دستگاه گوشی تلفن را از جا سازی ماهرانه در بغل درهای خودرو بیرون کشیدند.

از سوی دیگر حدود 6 میلیون تومان وجه نقد به همراه مقادیری مشروبات الکلی از داخل خودرو کشف شد و سه سرنشین زانتیا به مقر انتظامی انتقال یافتند . بررسی تخصصی درباره گوشی های کشف شده بیانگر آن بود که همه گوشی های هوشمند دارای سابقه سرقت هستند که در مدت کوتاهی از مناطق مختلف شهر سرقت شده اند.

بنا بر گزارش روزنامه خراسان، با توجه به حساسیت ماجرای گوشی قاپی ها، بلافاصله بازجویی های تخصصی از سه متهم دستگیر شده به سرپرستی سروان سیفی (رئیس دایره تجسس کلانتری شهرک ناجا) آغاز و مشخص شد که علیرضا - ب (جوان 23 ساله) از اتباع خارجی (افغانستانی) است و احتمال انتقال گوشی های سرقتی به خارج از کشور وجود دارد، اما این جوان تبعه خارجی مالکیت گوشی ها را به گردن راننده زانتیا انداخت که در تاریکی شب از صحنه عملیات پلیسی گریخته بود. او گفت: یکی از دختران مذکور در عقد موقت من است و با دیگری هم که دوست راننده زانتیاست، ارتباط دوستانه دارم.

وی ادامه داد: در اوایل بامداد به همراه متهمان دیگر مشروبات الکلی مصرف کردیم و در خیابان پرسه می زدیم که دستگیر شدیم، ولی گوشی های سرقتی به راننده زانتیا تعلق دارد!

اعترافات باند گوشی قاپی

گوشی قاپی

در پی اعترافات متهمان مذکور، در حالی تحقیقات گسترده پلیس برای دستگیری متهم فراری و دیگر عوامل مرتبط با این باند گوشی قاپی با صدور دستوراتی محرمانه از سوی قاضی شعبه 252 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ادامه یافت که مال باختگان گوشی های کشف شده نیز شناسایی و به کلانتری دعوت شدند.

زن 60 ساله ای که یکی از شاکیان پرونده بود درباره چگونگی وقوع سرقت گفت: اوایل شب در بولوار امامت تردد می کردم که موتورسواری مقابلم پیچید و کیفم را کشید. من هم تعادل خودم را از دست دادم و به شدت زمین خوردم. در حالی که کتفم آسیب دیده بود آن موتورسوار کیفم را ربود که داخل آن گوشی تلفن، مبلغی وجه نقد و مدارک قرار داشت.جوان 38 ساله دیگری که در منطقه احمدآباد طعمه گوشی قاپ شده بود نیز گفت: اوایل شب 30 آبان از خیابان رضا عبور می کردم که ناگهان موتورسواری گوشی ام را قاپید و فرار کرد. من هم مسافتی را دویدم، ولی او به سرعت در تاریکی شب گم شد که بعد هم به 110 زنگ زدم.

«فاطمه» دانشجوی 21 ساله هم گفت: در یکی از کوچه های بولوار خیام حرکت می کردم که در یک لحظه موتورسواری کیفم را از روی دوشم کشید و روسری ام را نیز با خود برد. حدود 20 متر جلوتر روسری ام را انداخت، اما من نتوانستم به او برسم، چرا که به خاطر حجابم خجالت کشیدم در خیابان فرار کنم و جیغ بزنم!

زن 48 ساله دیگری نیز مدعی شد: اوایل شب در بولوار معلم و به صورت پیاده مسیری را طی می کردم که ناگهان موتورسواری کیف و چادرم را قاپید، ولی چند متر آن طرف تر چادرم را روی زمین پرت کرد و کیف حاوی دو گوشی تلفن و مدارک و کارت های بانکی ام را با خودش برد.

دختر 20 ساله ای هم که در بولوار دانش آموز مشهد طعمه موتورسوار گوشی قاپ شده بود درباره این حادثه گفت: حدود ساعت 20 بود که راکب یک دستگاه موتورسیکلت هوندا در حالی که کاپشن چرم مشکی به تن داشت، به پهلویم ضربه زد و در یک لحظه کیفم را به سرقت برد که 100 هزار تومان وجه نقد، دو گوشی، فلش و لوازم دیگر داخل آن بود.

مال باختگان در حالی گوشی های سرقتی خود را از میان کشفیات پلیس شناسایی کردند که بیشتر آن ها سارق را هوندا سواری سیاه پوش معرفی می کردند که به تنهایی کیف یا گوشی آن ها را ربوده است. به همین دلیل تحقیقات افسران تجسس کلانتری شهرک ناجا با راهنمایی های مقام قضایی در حالی برای ریشه یابی این باند ادامه دارد که متهمان مذکور نیز روانه زندان شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*