سه‌شنبه 07 آذر 1402 - 28 Nov 2023
تاریخ انتشار: 1402/03/21 04:57
کد خبر: 87185

برق صنایع چگونه تامین خواهد شد؟

در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۲ درباره رشد تولید، برنامه‌های مدیریت مصرف برق صنایع در تابستان اجرا خواهد شد تا ضمن تامین برق پایدار بخش خانگی، آسیبی به تولید در کشور وارد نشود.
برق صنایع چگونه تامین خواهد شد؟

در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۲ درباره رشد تولید، برنامه‌های مدیریت مصرف برق صنایع در تابستان اجرا خواهد شد تا ضمن تامین برق پایدار بخش خانگی، آسیبی به تولید در کشور وارد نشود.

صنعت برق به عنوان یکی از صنایع زیربنایی، تاثیرگذاری و نقش بی‌بدیلی بر توسعه بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی دارد و به عبارت دیگر رشد اقتصادی کشور‌ها به شدت به صنعت برق وابسته بوده و به عنوان یکی از مهم‌ترین زیربنا‌های اقتصادی، نقش مهمی در توسعه اقتصاد و رفاه جامعه ایفا می‌کند. در صنعت برق تلاش می‌شود با مدیریت عرضه و تقاضا، شرایط برای توسعه پایدار کشور فراهم شود. به همین منظور صنعت برق کشور در طول سال‌های اخیر رشد کمی و کیفی قابل توجهی را داشته تا اهداف توسعه محقق شود. البته همچنان ناترازی در عرضه و تقاضا گریبانگیر صنعت برق است که دولت سیزدهم از آن مغفول نمانده و برنامه‌هایی را برای پوشش ناترازی‌ها به منظور تامین برق صنایع و رشد تولید و همینطور تامین پایدار برق بخش خانگی که مهم‌ترین اولویت وزارت نیرو محسوب می‌شود، اجرا کرده است. سال گذشته برای نخستین بار برنامه‌های مدیریت بار برق با هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و صمت انجام گرفت. برنامه‌هایی که مشابه با بخش خانگی به صورت تشویق محور انجام شد و مشترکان با مشارکت در این برنامه‌ها با کاهش بهای برق مصرفی مواجه شدند.  در نتیجه اعمال این برنامه ها، در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱ سهم صنایع از تقاضای برق کشور ۸۹.۳۳ درصد ثبت شد که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل از آن افزایش یک درصدی را نشان می‌داد. آمار رشد مصرف برق در بخش‌های مختلف، پتروشیمی، فولاد و سیمان گواه این ماجراست که اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف موفقیت آمیز بوده است.

مشکلی در تامین برق نداریم

در راستای تحقق نام‌گذاری سال ۱۴۰۲، مهار تورم و رشد تولید، برای امسال هم برنامه‌های مدیریت مصرف صنایع در نظر گرفته شده که در تابستان امسال اجرا خواهد شد. در این خصوص مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی برق می‌گوید: امسال نیز تامین برق پایدار صنایع که غالبا مشترک شرکت‌های برق منطقه‌ای هستند طبق برنامه انجام خواهد‌ شد و مشکلی در تامین برق آنها نداریم. رجبی مشهدی تصریح کرد: برنامه تامین انرژی صنایع که در سال گذشته انرژی تحویلی آنها به نحوی تامین شد که رشد تولید بیش از ۱۳ درصدی داشتند، امسال نیز ادامه دارد و از طرفی انرژی تحویلی صنایع سیمانی نیز بیش از میزان توافق شده در ماه بوده است؛ بر این اساس طی اسفند و فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته صنایع بورسی به ترتیب ۹.۴ درصد و ۵.۸ درصد رشد تولید را تجربه کردند. رشد تولید بخش محصولات فلزی در فروردین سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته ۱۵.۴ درصد بوده که بیانگر تامین برق کافی در امسال است.

 

منبع: روزگار معدن


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4mxp9b