یک‌شنبه 20 خرداد 1403 - 09 Jun 2024
کد خبر: 16127
تاریخ انتشار: 1401/02/21 03:44

جانی دوباره در بدنه نمایشگاه

درهای نمایشگاه کتاب تهران بعد از دو سال وقفه به خاطر شیوع ویروس کرونا به روی مردم باز شد.

سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به دلیل شیوع ویروس کرونا برای دو سال به تعویق افتاد و بالاخره امروز، چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرد. درهای این رویداد فرهنگی در مصلای تهران بعد از دو سال به روی ناشران و مخاطبان باز شده و تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه  از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب میزبان علاقه‌مندان کتاب خواهد بود. مساله نگران‌کننده در شروع کار نمایشگاه این است که با وجود این‌که شیوع ویروس کرونا - هرچند با روند کاهشی -  همچنان در جریان است اما بیشتر حاضران از ماسک استفاده نمی‌کنند.
البته امسال به دلیل شرایط ویروس کرونا و همچنین آن‌چه "تحقق عدالت فرهنگی و دسترسی به کتاب  برای همه در سراسر کشور" عنوان شده، نمایشگاه مجازی کتاب تهران در سامانه ketab.ir برگزار خواهد شد. مزیتی که برای نمایشگاه مجازی کتاب عنوان شده این است که ارائه خدمات ۲۴ ساعته بوده و علاقه‌مندان در هر ساعتی از شبانه‌روز که اراده کنند می‌توانند کتاب‌های خود را با ۱۰ درصد تخفیف خریداری کنند و به صورت رایگان کتاب خود را در هر منطقه شهری و روستایی تحویل بگیرند.
به گفته مسئولان برگزاری نمایشگاه، امسال ۲۸۰۰ ناشر برای شرکت در این رویداد فرهنگی ثبت‌نام کرده‌اند که  ۱۷۰۰ ناشر داخلی و ۱۷۰ ناشر خارجی به صورت حضوری در  مصلی مستقر خواهند بود و ۱۱۰۰ ناشر دیگر هم ترجیح داده‌اند صرفا به صورت مجازی شرکت کنند. به گفته مسئولان اولین سالی است که ناشران در  سازه موقت نیستند و همه در فضای مسقف با متراژ  ۹۰ هزارمتر مربع جانمایی شده‌اند. همچنین با توجه به شرایط بهداشتی میزان متراژ مفید کمتری به ناشران اختصاص یافته است. امسال تعداد عنوان کتاب‌هایی که در نمایشگاه عرضه خواهد شد، اعلام نشده است. البته هنوز مشخص نیست از تعداد ناشران اعلام‌شده چه تعداد در مصلی مستقر شده باشند.
کشور قطر، میزبان جام جهانی فوتبال به عنوان مهمان‌ویژه نمایشگاه کتاب تهران معرفی شده است.
سی وسومین دوره نمایشگاه کتاب تهران غایبانی نیز دارد که برخی اعلام کرده‌اند برای  حمایت از کتابفروشان در این دوره شرکت نمی‌کنند و برخی هم به جانمایی ناشران اعتراض‌ داشتند؛ پلتفرم‌ها و ناشران کتاب‌های الکترونیک و صوتی در پی اعتراض به جانمایی در بیانیه‌ای از انصراف خود برای حضور در نمایشگاه خبر دادند.
دو ایستگاه مصلای امام خمینی (ره) و ایستگاه شهید بهشتی در خطوط یک و سه نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها به محل برگزاری نمایشگاه هستند که با توجه‌ به ترافیک سطح شهر استفاده از مترو سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین وسیله برای رسیدن به نمایشگاه بین‌المللی کتاب است که به گفته مسئولان مترو تهران برای جلوگیری از ازدحام مسافر اعزام قطارهای فوق‌العاده به‌صورت مستقل از ایستگاه مصلای امام خمینی (ره) و ایستگاه شهید بهشتی برای افزایش رفاه حال شهروندان در نظر گرفته شده است. طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده در روزهای پنجشنبه و جمعه که میزان بازدید از نمایشگاه افزایش می‌یابد،  با افزایش تعداد حرکت قطارها در خط یک مترو تهران، فاصله حرکت ۵ دقیقه تا پایان ساعت کار نمایشگاه اجرا خواهد شد.

منبع: ايسنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/488lww