یک‌شنبه 30 اردیبهشت 1403 - 19 May 2024
کد خبر: 88672
تاریخ انتشار: 1402/04/07 09:08
رهبر انقلاب در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از کارکنان قوه قضاییه:

ملاک اصلی داوری فعالیت دستگاه‌ها، نتیجه و محصول نهایی است

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از کارکنان قوه قضاییه، با تاکید بر اهمیت کم‌نظیر این قوه، اجرای کامل سند تحول دستگاه قضا، مبارزه با فساد در درون و بیرون این دستگاه، احیای حقوق عامه، تامین آزادی‌های مشروع و پیشگیری از وقوع جرم را از جمله وظایف مهم قوه قضاییه خواندند و افزودند: ملاک اصلی داوری درباره فعالیت همه دستگاه‌ها، نتیجه و محصول نهایی است که به‌دست مردم می‌رسد.
ملاک اصلی داوری فعالیت دستگاه‌ها، نتیجه و محصول نهایی است

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای در این دیدار که در آستانه سالگرد حادثه هفتم تیر ۱۳۶۰ و شهادت آیت‌الله بهشتی و ۷۲ نفر از اصحاب امام در بمب‌گذاری منافقین انجام گرفت، دکتر بهشتی را دارای رتبه عالی علمی حوزوی، بسیار پرکار، مصداق بارز نظم، مبتکر و پرحوصله برای شنیدن حرف‌ها حتی حرف‌های مخالفان و به‌دور از ریا و تظاهر برشمردند و گفتند: خصوصیات اخلاقی و کاری بهشتی امروز هم، برای همه درس‌آموز است.

به‌گزارش پایگاه خبری دفتر رهبر معظم انقلاب، ایشان آشنایی دقیق با زوایای قوه قضاییه را از محسنات آقای محسنی‌اژه‌ای دانستند و این قوه را از مهم‌ترین ارکان و ستون‌های اصلی نظام خواندند که اقدامات مثبت آن تاثیرات شگرفی بر زندگی مردم و پیشبرد اهداف نظام دارد و اقدامات احتمالی منفی‌اش، اختلال و ضربات مهم به‌همراه می‌آورد.

رهبر معظم انقلاب پیشرفت دستگاه قضا در عمل به بخشی از مسائل مطرح‌شده در دیدار سال گذشته با قوه قضاییه را خوب ارزیابی کردند و در عین حال گفتند: در برخی بخش‌ها هم پیشرفتی نبوده و به هر حال مهم این است که قضاوت درباره فعالیت‌های قوه قضاییه و هر دستگاه دیگر، بر آمارها و کمیت‌ها متمرکز نباشد، بلکه خروجی و نتیجه نهایی کار که به‌دست مردم می‌رسد، باید معیار و منشأ داوری باشد.

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای بار دیگر با استناد به دیدگاه متخصصان و کارشناسان، سند تحول در قوه قضاییه را سندی مهم و متقن برشمردند و بااشاره به تجربیات متراکم دستگاه قضا در بعد از انقلاب افزودند: از این تجربیات ارزشمند باید برای ایجاد تحول یعنی تقویت نقاط مثبت و به‌صفر رساندن نقاط منفی استفاده شود.

تغییرات ضروری سازمانی، تغییرات احتمالی در جهت‌گیری‌ها یا برخی مدیران، تامین بودجه لازم با کمک دولت و مجلس، تصویب قوانین لازم و تکمیل و روزآمدی سند، نکات مهمی بود که رهبر معظم انقلاب به‌عنوان لوازم عملیاتی شدن سند تحول به مسئولان دستگاه قضا خاطرنشان کردند.

ایشان، جانشین‌پروری و پرورش نیروهای کارآمد و متخصص را هم لازمه تحول و پیشرفت کارهای دستگاه‌ها خواندند که باید موردتوجه جدی همه مسئولان باشد.

مبارزه با فساد در بیرون و درون دستگاه قضا نکته مهم دیگری بود که رهبر معظم انقلاب با تاکید بر آن گفتند: اکثریت قاطع قضات و کارکنان قوه قضاییه، انسان‌های شریفی هستند که با درآمد واقعا کم، سخت‌ترین کارها را انجام می‌دهند اما سوءاستفاده اقلیتی کوچک در هر نقطه کشور، چهره قوه قضاییه را مخدوش می‌کند و مایه قضاوت نادرست درباره کل این قوه می‌شود، بنابراین باید با هرگونه فساد در درون دستگاه با جدیت برخورد شود.

ایشان، شایعات افراد مغرض و مریض‌القلب را علیه دستگاه قضا، بسیار بیشتر از واقعیت دانستند، اما گفتند: فساد درون قوه را هر قدر هم کم باشد باید ریشه‌کن کنید.

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای، بااشاره به مسری بودن فساد در صورت عدم‌برخورد افزودند: در مقوله مقابله با فساد در بیرون دستگاه قضا، قوا و دستگاه‌های دیگر هم باید فعال باشند و با سرمنشأ و مبادی فساد در مجموعه‌های تحت‌مسئولیت، برخورد جدی کنند تا کار به دستگاه قضا کشیده نشود.

رهبر معظم انقلاب در نکته‌ای مهم، معاملات غیررسمی اموال غیرمنقول را از منشأهای بزرگ فساد خواندند و تاکید کردند: باید از این‌گونه معاملات سلب اعتبار شود و اگر هم از دیدگاه شورای نگهبان به مصوبه مجلس ایرادی هست، مصلحت قطعی کشور و نظام، تصویب نهایی این قانون است.

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای وظایف قوه قضاییه در قانون اساسی از جمله احقاق حقوق عامه را بسیار مهم دانستند و گفتند: جلوگیری از ترساندن و برهم‌زدن امنیت روانی مردم در فضای مجازی و غیرمجازی از مظاهر تامین حقوق عامه است که دستگاه قضا باید با برنامه‌ریزی و انضباط و قاعده، این وظیفه دشوار را به‌خوبی انجام دهد.

رهبر معظم انقلاب تامین آزادی‌های مشروع مردم را هم مهم دانستند و گفتند: براساس تعبیر دقیق قانون اساسی، همه آزادی‌هایی که شرع اجازه می‌دهد، باید برای مردم تامین شود که دستگاه‌های قدرت معمولا معارض این آزادی‌ها می‌شوند و قوه قضاییه باید به وظایفش در این زمینه عمل کند. ایشان برنامه‌ریزی و ایجاد سازکار سنجیده و اندیشیده را لازمه عمل دستگاه قضایی به وظیفه قانونی پیشگیری از جرم خواندند و گفتند: این‌گونه کارهای مهم با اقدامات فردی، موردی و ریاستی به نتیجه لازم نمی‌رسد و برنامه نیاز دارد.

«ضرورت برخورد خوب با مراجعان» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب با تاکید بر آن گفتند: کسی که به دادگستری مراجعه می‌کند، اگر با اخم مواجه شود، دل‌شکسته بیرون می‌آید حتی اگر به کار او رسیدگی شود، بنابراین باید وظیفه برخورد خوب با مردم را با صبر و تحمل انجام داد.

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای در نکته پایانی، تصویر رسانه‌ای قوه قضاییه را تصویر خوبی ندانستند و گفتند: از رسانه و تبلیغات برای نشان دادن و اطلاع‌رسانی کارهای فراوان انجام گرفته در این قوه به‌درستی استفاده نمی‌شود که بخشی از این ضعف ناشی از صداوسیما و دستگاه‌های رسانه‌ای است، اما بخش دیگر آن مربوط به خود قوه قضاییه است.

ایشان، نشست‌های رئیس قوه قضاییه با قشرهای مختلف را بسیار مهم خواندند و افزودند: جلسات با حقوقدانان، کارشناسان سیاسی و اقتصادی، دانشجویان و جوانان اهل فکر و نظر، اساتید، روحانیون و کسبه، موجب گسترش افق‌های تازه در مقابل قوه قضاییه می‌شود که این مباحث باید به‌شکل درست انعکاس رسانه‌ای داشته باشند.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضاییه، در گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات مختلف این قوه، تعامل و همکاری با سایر قوا و همچنین نخبگان و قشرهای مختلف مردم را بی‌سابقه عنوان کرد و گفت: محصول این نشست‌ها تشخیص و تعیین اولویت‌ها و اتخاذ راه‌حل‌های مورداجماع برای رفع مشکلات بوده است.

محسنی‌اژه‌ای هوشمندسازی و استفاده حداکثری از فناوری‌های جدید را هم از جمله اولویت‌های قوه قضاییه برشمرد و افزود: این کار در جلوگیری از فساد، شناخت مشکلات، کوتاه کردن فرآیندها و کم کردن هزینه‌ها تاثیر زیادی داشته است.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/45j8b9