-
کد خبر: 85918
تاریخ انتشار: 1402/01/19 15:36

اخبار و شایعات ترسناک درباره قیمت بنزین دوباره داغ شد!

شایعات ترسناک درباره قیمت بنزین دوباره چند روزی است که داغ شده است. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته ایم

در روزهای اخیر، شبکه‌های اجتماعی خبرهایی درباره گرانی بنزین در سال جاری منتشر کرده‌اند، که با توجه به تجربه تلخ افزایش قیمت بنزین در دهه‌های ۸۰ و ۹۰، باعث حساسیت جامعه شده است. این امر نشان از آن دارد که بازار و جامعه همچنان به این مسئله حساس هستند. بنابراین، پرسش این است که آیا این شایعات و زمزمه‌ها در مورد گرانی بنزین واقعیت خود را به خود خواهند گرفت و مردم با مشکل گرانی قیمت بنزین در جریان سال جاری مواجه خواهند شد یا خیر؟

شهریار حیدری، نماینده قصرشیرین و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشت:

* اگر قرار باشد در این شرایط سخت، سوخت هم گران شود، یک مشکل اساسی دیگر به مشکلات مردم اضافه می‌شود. تجربه در گذشته نشان داده که حتی افزایش هزار تومانی قیمت بنزین یا گازوئیل باعث می‌شود که همه مسائل مربوط به حمل و نقل، چندبرابر افزایش قیمت سوخت، رشد قیمت داشته باشند.

* چرخه اقتصاد کشور عمدتاً با حمل و نقل است، پس افزایش سوخت به صلاح نیست. هزینه‌ای که قرار است دولت بابت این موضوع پرداخت کند به اندازه هزینه‌ای نیست که افزایش قیمت بر مسائل اجتماعی و تنش در فضای اجتماعی ایجاد می‌کند. الان جامعه یک فضای آرام پیدا کرده است و مردم منتظر هستند که تورم کنترل شود و قیمت‌ها کاهش یابد و حداقل ثباتی در زندگی‌شان ایجاد شود.

* (در واکنش به اینکه اگر به سنوات گذشته، به یک‌باره شاهد افزایش قیمت بنزین باشیم، این موضوع می‌تواند جامعه را ملتهب کند؟): باید کشور را آرام، حفظ و مدیریت کرد. از این‌رو، مجلس باید در این زمینه قوی برخورد کند و اجازه ندهد افزایش قیمتی در زمینه سوخت اعمال شود. اعتقاد دارم اگر تیم تصمیم‌گیرنده دولت بخواهد یواشکی تصمیمی بگیرد و مجلس را در برابر عمل انجام شده قرار دهد، قطع به یقین مجلس با یک طرح سه فوریتی و ابزاری که در اختیار دارد می‌تواند هم قیمت را به قبل برگرداند و هم برخوردی قاطع در این زمینه با دولت داشته باشد.

*  تا الان دولت تصمیمی برای افزایش قیمت سوخت نگرفته است و اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد، حتماً دولت، مجلس را در جریان قرار می‌دهد. مجلس هم برای افزایش قیمت سوخت، برنامه‌ای نداشته و ندارد و پیشنهادی هم نداده است و اصلاً موافق این داستان هم نیست.

*  با همه این تفاسیر، نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم، بحث مصرف سوخت است. اعتقاد دارم که دولت به جای افزایش قیمت سوخت، مدیریت سوخت را انجام دهد و از قاچاق سوخت در مناطق مرزی جلوگیری کند. این مورد می‌تواند موثرتر واقع شود تا اینکه قیمت‌ها افزایش پیدا کند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2rzoe6