سه‌شنبه 22 خرداد 1403 - 11 Jun 2024
کد خبر: 85539
تاریخ انتشار: 1402/01/06 10:33
83

تشدید بارش‌های بهاری از امروز ششم فروردین/ مردم از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها بپرهیزند

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید بارش‌ها در روزهای یکشنبه و دوشنبه (۶ و ۷ فروردین) خبر داد و به مردم توصیه کرد از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها بپرهیزند.

از وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی کشور تشدید فعالیت سامانه بارشی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه - ششم و هفتم فروردین ماه - موجب رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف خواهد شد.

تشدید بارش‌ها روز یک‌شنبه در استان‌های خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان و لرستان و روز دوشنبه در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، لرستان، قزوین، البرز و تهران رخ می‌دهد.

با توجه به لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت بویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی در پی فعالیت سامانه بارشی، توصیه می‌شود مسافران هنگام سفر با خودرو تجهیزات لازم و سوخت کافی به همراه داشته باشند.

بر اساس توصیه های این سازمان، در این روزها، پرهیز از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها و فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد نکردن عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت بویژه چادرهای مسافرتی ضروری است.

سازمان هواشناسی همچنین بر ضرورت لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه تاکید کرد.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/2ox59q