27 دی، 1400

افزایش راندمان نیروگاه فولاد مبارکه

دسته‌بندی: معدن

1400/9/17 10:45

افزایش راندمان نیروگاه فولاد مبارکه

دسته‌بندی: معدن
10:45:00 1400/9/17

احداث نیروگاه، سرمایه‌گذاری سنگینی را نیاز دارد و اگر بازگشت سرمایه معقولی به همراه داشته باشد، تمامی شرکت‌ها به دنبال تولید برق هستند.

 به گزارش روابط‌عمومی شرکت فولاد مبارکه، سید امیر طباطبائیان، مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه درباره اقدامات انجام‌شده برای تامین انرژی پایدار در این شرکت گفت: این شرکت از ابتدای راه‌اندازی، سیستم‌های مدیریت پایش انرژی را همواره مورد پیگیری قرار داده و کمیته عالی انرژی در سطح شرکت نیز از سال ۷۶ تشکیل شده تا بهینه‌سازی‌های مرتبط با انرژی را راهبری کند.

طباطبائیان افزود: طی سال‌های اخیر استاندارد ملی صنایع فولادی با کمک تیم انرژی فولاد مبارکه و به کمک استادان دانشگاه‌های مختلف کشور تدوین شده که تمامی شرکت‌های فولادی در سطح مجموعه‌های خود، ملزم به رعایت استانداردهای آن هستند.

طباطبائیان تصریح کرد: ازجمله اقداماتی که انجام شده، پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی بوده که بزرگ‌ترین آن افزایش راندمان نیروگاه فولاد مبارکه است؛ به ‌نحوی‌ که راندمان این نیروگاه، از ۳۰ به ۳۶ درصد رسیده و در سال‌های آینده نیز این عدد به ۴۲ درصد خواهد رسید.

مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی مانند تولید برق از طریق نیروگاه‌های سی‌اچ‌پی نیز در‌نظر گرفته شد که بر این اساس، یک نیروگاه ۲۸ مگاواتی در فولاد سبا ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. ضمن اینکه به موازات آن، پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی را نیز به ثمر رسانده‌ایم به‌ نحوی ‌که از داخل فرآیندهای فولادسازی، این عملیات انجام می‌شود و در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

طباطبائیان درباره چالش انرژی در کشور افزود: در حوزه برق‌ با توجه به اینکه وزارت نیرو نتوانست به‌موقع دیماندی را که بر‌اساس قراردادهایی که تولیدکنندگان با این وزارتخانه داشته‌اند، تامین کند، بنا شد وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، به کمک شرکت‌های معدنی، به موضوع تامین برق ورود کنند و وزارت نیرو را یاری دهند به‌ نحوی‌ که تولیدکنندگان بخشی از برق موردنیاز خود را تامین کنند.

به گفته وی، فولاد مبارکه در سال ۹۰ نیز برای احداث یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی اقدام و قراردادی را نیز منعقد کرده بود‌ اما در همان سال، وزارت نیرو اعلام کرد فولاد مبارکه به هر میزان برقی که نیاز داشته باشد، این وزارتخانه آن را تامین خواهد کرد؛ بر همین اساس احداث نیروگاه عملیاتی نشد و فرصت از دست رفت.

مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه افزود: هم‌اکنون دوباره وزارت صنعت، معدن و تجارت بر‌مبنای تفاهمنامه‌ای که هفته‌های قبل با وزارت نیرو منعقد کرده، این تعهد را ایجاد کرده که ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر یا حرارتی با مشارکت شرکت‌های فولادی و معدنی احداث کند و اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است.

وی تصریح کرد: فولاد مبارکه در حال انتخاب پیمانکار است؛ ضمن اینکه اسناد مناقصه تهیه شده و مجوزهای باقی‌مانده نیز اخذ خواهد شد. موافقتنامه اصولی نیز ارائه شده اما نیازمند اخذ مجوزهای احداث و زیست‌محیطی است که این کار باید به کمک وزارت نیرو و سایر نهادهایی که در این قضیه درگیر هستند، به سرانجام برسد.

طباطبائیان ادامه داد: نکته حائز اهمیت آن است که اگر ما این نیروگاه را احداث کنیم، نیاز انرژی شرکت فولاد مبارکه در حد قابل‌توجهی یعنی حدود ۹۰ درصد تامین خواهد شد؛ به‌‌ویژه اینکه می‌توان از تکنولوژی‌های روز دنیا با احداث نیروگاه‌های راندمان بالا در این پروژه‌ها استفاده کرد.

وی گفت: هم‌اکنون نیروگاه‌هایی هستند که در دنیا راندمان بالای ۶۰ درصد هم دارند؛ در حالی ‌که متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور ۴۷ درصد است؛ بنابراین اگر بتوانیم از تکنولوژی‌های روز دنیا برای احداث نیروگاه استفاده کنیم، مصرف سوخت نیز بهینه می‌شود و اثرات آن روی شبکه سراسری نمایان خواهد شد.

 

برچسب: صفحه ۶ ، فولاد مبارکه ، شماره ۱۹۵۰https://smtnews.ir/direct/8534

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |