-
کد خبر: 110870
تاریخ انتشار: 1403/03/08 12:41

تلاش مشترک در رفع چالش‌های صنعت قیر

به گزارش خبرنگار انجمن قیر ایران، در پی رصد تحولات اخیر بازار از جمله مکاتیه سازمان بورس با وزیر نفت مبنی بر ضرورت اصلاح نرخ پایه محصولات پالایشی، درخواست برگزاری جلسه از سوی رئیس هیئت مدیره انجمن قیر ایران به دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت بعمل آمد؛ برهمین اساس صبح امروز (سه‌شنبه 8 خرداد 1403) جلسه مشترک با موضوع بررسی عدم استقبال تولیدکنندگان قیر از عرضه‌های وکیوم‌باتوم در هفته‌های اخیر و تأثیر بر روند تولید داخلی و صادراتی با حضور داود محمدی، سعید معماریان، امین فلاح و مهرداد همتی برگزار شد.
تلاش مشترک در رفع چالش‌های صنعت قیر

دکتر عاشوری ضمن خیرمقدم به نمایندگان انجمن، با بیان مشکلات پالایشگاه‌ها و ضرورت تعامل دوجانبه بر آمادگی خود در حل مشکلات تأکید نمود.

داود محمدی ضمن تشکر از دکتر عاشوری در توجه به صنعت قیر و نگاه همه‌جانبه به موضوعاتی مانند فرآیند نرخ‌گذاری، عدم معامله وکیوم‌باتوم را یکی از معظلات اصلی صادرات قیر در هفته‌های اخیر عنوان نمود.

امین فلاح با بیان اینکه رکود در معاملات وکیوم‌باتوم در آینده نه‌چندان‌دور موجب ضرر طرفین معامله و آسیب جدی به فعالیت‌های نفتی کشور خواهد‌شد، افزود: مهمترین محصولات درآمدزا برای پالایشگاه‌ها، وکیوم‌باتوم و روغن هستند و در صورت عدم فروش وی بی، بخش مهمی از نقدینگی شرکت‌های پالایشی تأمین نخواهدشد؛ از سوی دیگر کاهش خرید وکیوم‌باتوم مساوی با کاهش صادرات قیر و در نتیجه کاهش ارزآوری کشور می‌گردد.

همچنین امین فلاح پیشنهاد خود را برای حل این موضوع امکان رقابت منفی در بورس کالا و یا اصلاح قیمت‌ها مطرح نمود.
سعید معماریان با توجه فعالیت شرکت‌های تولید قیر با 40 درصد ظرفیت و توان، تغییر منطقی فرمول تعیین قیمت وکیوم‌باتوم را راهکار دیگری برای رفع این مشکلات بیان کرد.

مهرداد همتی با اشاره به سوابق جلسات کارگروه بازگشت ارز، پیشنهاد پیگیری اصلاح قیمت پایه با توجه به تاثیر آن در رفع تعهد ارزی شرکت‌ها و کمک به ارزآوری کشور از طریق انجمن پالایشگاه‌ها را عنوان نمود.

   دکتر عاشوری پس از شنیدن مشکلات و پیشنهادات نمایندگان انجمن، ضمن توضیحات مبسوط در خصوص  نظام مدیریتی شرکت‌های پالایشی و موانع موجود، با اشاره به محدودیت‌های قانونی در انجام برخی پیشنهادها، تعیین بهترین راه حل از طریق خرد جمعی و پیگیری تا حصول نتیجه برد-برد را مهمترین رسالت فعلی دو انجمن قلمداد کرد.

در پایان مقرر شد با هدف اجماع در ارائه راهکار مشترک، طی هفته‌های آتی، راهکارهای متعدد بررسی و پیشنهاد لازم به همراه مستندات و دلایل منطقی ارائه گردد.

_روابط عمومی_


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4yvqnb