دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 - 20 May 2024
کد خبر: 85919
تاریخ انتشار: 1402/01/19 16:51

اگر در عکس کارت ملی خود بد افتاده اید، این مطلب برای شماست!

بسیار کم افرادی را می‌شناسید که از عکس کارت ملی خودشان راضی باشند، شاید حتی تنها چند درصد باشند.

شاید بسیار کم باشد کسانی را که از عکس کارت ملی خودشان راضی باشند پیدا کرد. حتی در صورت وجود، تعدادشان بسیار کم است. این معضل به گونه‌ای پیچیده و همه‌گیر است که حتی در فضای مجازی و جمع‌های خانوادگی نیز به ژانر شوخی تبدیل شده‌است. حتماً در دور و بر شما نیز افرادی هستند که به دلیل قلّة کیفیت تصاویر، احتمالاً هیچگاه قصد ندارند عکس کارت ملی خود را به دیگران نشان دهند. اگر شما هم توانسته باشید تا کارت ملی خود را دریافت کنید، احتمالاً این مشکل را تجربه کرده‌اید.

کارت ملی

یک نفر با دوربینی که مشخص نیست چقدر خوب و به‌روز است از شما عکس می‌گیرد و تمام! دیگر اصلا مهم نیست شما از تصویری که ثبت شده و قرار است روی کارت ملی‌تان چاپ شود راضی هستید یا نه. اگر آقا باشید که تنها مساله مهم این است که پیراهن آستین بلند تن‌تان باشد و یقه پیراهن بسته باشد. اگر هم خانم باشید باید بدون آرایش باشید و موی‌تان زیر مقنعه یا چادر باشد. دیگر این که صورت‌تان در چه حالتی بوده اهمیتی ندارد. برای همین هم تقریبا هیچ کس از عکس کارت‌ ملی‌اش راضی نیست. نکته این است که حتی اگر دوربین‌های مستقر در مراکز پلیس +10 دوربین‌های خوب و باکیفیتی باشند کسانی که عکس می‌گیرند تخصصی در عکس گرفتن ندارند. یعنی همان کسی که کارهای ثبت نام و مشخصات در کامپیوتر را انجام می‌دهد، می‌آید پشت دوربین و تققققق! دکمه شاتر دوربین را می‌زند و خیلی سریع به روی صندلی جلوی کامپیوترش می‌نشیند.

اگر عکس کارت ملی شما زشت است، این مطلب را بخوانید

نکته دیگر این که عکس‌های شناسنامه و پاسپورت و ... هم به همین شکل گرفته می‌شود! این مساله در فضای مجازی هم به شدت مورد توجه قرار دارد و هر از گاهی برخی افراد به آن اشاره و داغ دلِ بقیه را تازه می‌کنند. مثلا یک کاربر با انتشار عکس کارت ملی خودش نوشت: «این عکاسی بیومتریک که گذاشتن توی دفاتر پیشخوان، رسما گند زده توی عکس تمام کارت‌های هویتی اعم از کارت ملی و شناسنامه و پاسپورت! آخه ... مگه من این شکلی‌ام که این عکس داغون رو گذاشتی رو پاسپورت ما؟ هر چی هم بهش میگی دوباره بگیر می‌گه آقا این عکس برای زیبایی نیست کارکرد دیگه‌ای داره!!» 

یک نفر دیگر هم گویا همین‌قدر از وضعیت ناراضی بوده: هفته قبل رفتم جهت انگشت نگاری و ویزام. عکس یادم رفته بود. ازم ۱۰ یورو گرفتن. یه عکس خیلی خیلی خیلی ناجور گرفت. طرف نه دوربین رو تنظیم کرد نه ارتفاع نه نور،نه عکس رو بهم نشون داد. همونو چاپ کرد داد! تا حالا برای یه عکس اینقدر عصبی نشده بودم.» 

کارت ملی

یک نفر هم واکنشی نشان داده که شوخی به نظر می‌رسد اما خودش نوشته بدون اغراق: «بدون اغراق یکی از دلایل اصلی مهاجرتم همین عکس کارت ملیم بوده!»

این هم نظر یکی از معدود افرادی که از این ماجرا راضی به نظر می‌رسد. البته دلیلش هم جالب است: «اتفاقا خوبه. باعث می‌شه ما معمولیا بهتر دیده بشیم. الان شما بعضیارو ببینی بعد عکس کارت ملی یا دانشجوییش رو ببینی از خنده روده‌بر می‌شه ما معمولیا ولی نه.»

این هم اتفاقی که احتمالا برای یک خانم افتاده: «عکس کارت ملی من یه چیزی داغون‌تر از اینه و من مجبور شدم اینو برای کارفرمام که خیلی باهاش رودروایسی دارم بفرستم.» 

یک نفر هم نوشته انگار عمدی در گرفتنِ عکس‌های بد وجود دارد: خیلیییی مزخرفهههههه این کارشون! یادمه با یکی از بچه‌ها شرط بندی کرده بودیم سر اینکه ریشامونو حتی خط هم نندازیم و‌ یه مدت بذاریم همینجور باشه. رفتم برا کارت ملی با یه پیراهن فوق گشاد زشت. خانومه گفت بشین عکس بگیرم، گفتم چی؟؟ گفت بشین عکس بگیرم. گفتم بابا جان من عکس همرامه . گفت نه! و اینگونه شد که عکس کارت ملیم با طالبان در رقابته…»

اگر عکس کارت ملی شما زشت است، این مطلب را بخوانید

و اما آخرین نفر که انگار تجربه بسیار متفاوتی داشته و به شدت راضی است: «در همین راستا عرضم به خدمتتون وقتی اینجا رفتم برای گواهی‌نامه خانومه خوش‌برخورد نه تنها چند بار عکس گرفت هی خودش ژست هم پیشنهاد می‌داد! من می‌گفتم مگه مهمه چجوری بیفته؟ اون می‌گفت قراره سال‌ها عکس مدرک هویتیت باشه. باید خوشگل‌ترین حالتت باشه.»


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4v7dzb