شنبه 25 فروردین 1403 - 13 Apr 2024
کد خبر: 13540
تاریخ انتشار: 1401/01/05 02:00

بورس در سال ۱۴۰۱ صعود می کند؟

بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ رشد چندانی نداشته و پیش بینی می شود که در فصل بهار روند صعودی داشته باشد و در اواخر فصل بهار شاخص کل به محدوده ای یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد هم برسد.

یکی از دغدغه های سهامداران خرد بعد از زیان های سنگین این بوده که چه زمانی می توانند به اصل پول خود دست پیدا کنند؟ این سوال هرچند قابل پیش بینی نیست و برای هر سهمی می تواند متفاوت باشد، زیرا در دو سال گذشته همه نمادها یکسال افت نکرده اند و حتی برخی از آن ها رشد هم کرده و از سقف قبلی خود عبور کرده اند، با این حال کلیت بازار نزولی بوده و شاخص کل بورس در یک سال گذشته توانسته خود را از کف سال ۹۹ یعنی یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد به یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد برساند که تقریبا می توان گفت عامل این میزان رشد هم برخی نمادها و گروه پتروشیمی بوده اند و اما حالا بعد از دو سال از سقف سال ۹۹ یعنی دو میلیون و صد هزار واحد خیلی ها پیش بینی می کنند که رشد بازار در فصل نخست سال ۱۴۰۱ رقم می خورد اتفاقی که تقریبا در سال ۱۴۰۰ هم تا حدودی رقم خورد. این مساله تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی همچون طولانی بودن اصلاح شاخص کل بورس در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و همچنین ادامه تورم اقتصادی و... بوده است.

در مقاطعی از سال ۱۴۰۰ شاهد کارشکنی ها و سیاست گذاری های غلطی در مجلس و دولت درباره عومل تاثیر گذار در بورس بودیم، به گونه ای که شاهد اعمال نرخ دستوری درباره قیمت کامودیتی ها و گاز بودیم که همه این مسائل شوک های منفی را به بازار سرمایه ایجاد کرد

یک کارشناس بازار سرمایه  با اشاره به وضعیت بازار در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ که متاثر از سیاست گذاری های بودجه ۱۴۰۱ و... بود، گفت: در مقاطعی از زمان شاهد کارشکنی ها و سیاست گذاری های غلطی در مجلس و دولت درباره عومل تاثیر گذار در بورس بودیم، به گونه ای که شاهد اعمال نرخ دستوری درباره قیمت کامودیتی ها و گاز بودیم که همه این مسائل شوک های منفی را به بازار سرمایه ایجاد کرد.

احمد جانجان با بیان اینکه در مقطع کنونی ریالی شدن قیمت گاز تا حدودی اثرات تغییرات قیمت جهانی گاز و... را کاست، تصریح کرد: باید توجه داشت که از زمانی که عده ای به دنبال این بودند که قیمت گاز در اروپا را به عنوان مرجع قیمت گذاری گاز در ایران تعیین کنند عملا مشکلاتی را هم برای بازار به وجود آوردند و همین جو منفی به ادامه افت بازار و محدوده شدن به کف کانال دامن زد.

با توجه به اینکه در یک سال گذشته بسیاری از نمادهای بازار به سودهای خوبی رسیده اند و از طرف دیگر بازار هم رشد چندانی نداشته است، پیش بینی می شود که بازار در فصل بهار روند صعودی داشته باشد و در اواخر فصل بهار به محدوده ای یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد هم برسد

او با پیش بینی روند شاخص در فصل نخست سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: با توجه به اینکه در یک سال گذشته بسیاری از نمادهای بازار به سودهای خوبی رسیده اند و از طرف دیگر بازار هم رشد چندانی نداشته است، پیش بینی می شود که بازار در فصل بهار روند صعودی داشته باشد و در اواخر فصل بهار به محدوده ای یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد هم برسد.

به طور قطع یکی از عواملی که در سال ۱۴۰۰ روی بورس تاثیر منفی گذاشت قیمت گذاری دستوری فولاد و خودرو بود، هرچند بحث انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه در شهریورماه بیشترین فشار را به بازار وارد کرد و بسیاری از بانک ها و... با بیشترین عرضه برای تامین اعتبار مورد نیاز خرید اوراق عملا شاخص گروه خودرویی را ۳۰ درصد افت دادند و در ادامه کمی وضعیت نزولی گروه بانکی اصلاح شد.

یک استاد اقتصاد با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ هم با وجود اینکه دولت به دنبال کنترل تورم و نقدینگی بود، اما هر دو صعودی بودند، گفت: با توجه به این فاکتورها بازار سرمایه هم باید در سال روند صعودی خود را حفظ می کرد، به همین دلیل نسبت به سال ۱۳۹۹ شاخص کل بورس رشد داشت.

همه بازارهای مالی به صورت موازی به هم ارتباط دارند و وقتی که بورس رشد می کند همین اتفاق در بازارهایی مانند مسکن، دلار و... اتفاق می افت، هرچند شاید این بازارها به صورت همزمان رشد نکنند اما با کمی تاخیر میزان رشد خود را همسان می کنند

کامران ندری با بیان اینکه دولت به دنبال کنترل تورم در اقتصاد بود، تصریح کرد: شاخص کل بورس سال اخیر اصلاح خوبی داشته و بسیاری از نمادها به موقعیت ارزنده ای رسیده و این مساله بیشتر برای جلوگیری از انتقال تورم به بازارهای مختلف بود. به عبارت دیگر همه بازارهای مالی به صورت موازی به هم ارتباط دارند و وقتی که بورس رشد می کند همین اتفاق در بازارهایی مانند مسکن، دلار و... اتفاق می افت، هرچند شاید این بازارها به صورت همزمان رشد نکنند اما با کمی تاخیر میزان رشد خود را همسان می کنند.

او با تاکید بر اینکه بازار سرمایه در مقطع کنونی باید به صورت شفاف اداره شود، گفت: در حال حاضر وقتی نظارت بر بازار بیشتر شود منجر می شود که نمادها را متفاوتی را طی کنند، زیرا در سال های گذشته برخی از نمادها رشد خیلی زیاد داشته اند و شاید بعد از اینکه شاخص کل بورس به دو ملیون واحد برسد آن نمادها به سقف قبلی خود نرسند، در واقع رشد آنها بر مبنای وضعیت بنیادی آنها نبوده است و در ادامه باید بین ارزش واقعی نماد و ارزش معاملاتی آن تعادل ایجاد شود.

بازدهی سرمایه گذاری در بورس بیشتر از سایر بازارهاست و از آنجایی که چشم انداز سرمایه گذاری در بازارهایی مانند مسکن و... خروج حباب است به همین دلیل به نظر می رسد در سال ۱۴۰۱ هم بورس بیشتر روند صعودی را داشته باشد

ندری با اشاره به اینکه وضعیت بازارهای مختلف نشان می دهد که رشد بورس بیشتر از بازارهای دیگر بوده است، تصریح کرد: در بلندمدت بورس بیشتر از بازار طلا، ارز و... رشد داشته است، به همین دلیل بازدهی سرمایه گذاری در بورس بیشتر از سایر بازارهاست و از آنجایی که چشم انداز سرمایه گذاری در بازارهایی مانند مسکن و... خروج حباب است به همین دلیل به نظر می رسد در سال ۱۴۰۱ هم بورس بیشتر روند صعودی را داشته باشد و آغاز آن از همان ابتدای سال کلید بخورد زیرا همواره اقتصاد ایران با تورم های سالانه فصل بهار را آغاز می کند و با توجه به اینکه در بورس معاملات آینده را پیش خرید می کنند باید تورمی که برای یک سال پیش بینی می شود در معاملات به چشم بخورد.

 

منبع: بازار


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4pqa62