چهارشنبه 29 فروردین 1403 - 17 Apr 2024
کد خبر: 92508
تاریخ انتشار: 1402/06/01 05:21
رئیس‌جمهوری در مراسم روز پزشک و داروساز:

زمینه برای مهاجرت معکوس پزشکان فراهم است

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، زمینه برای مهاجرت معکوس پزشکان ایرانی فراهم شده است، گفت: بسیاری از شرکت‌های داروسازی، امروز پذیرای پزشکان مهاجر ایرانی هستند و زمینه شغل مناسب و باعزت برای آنها در داخل کشور فراهم شده است.
زمینه برای مهاجرت معکوس پزشکان فراهم است

 آیت الله سیدابراهیم رئیسی در مراسم گرامیداشت «روز پزشک و داروساز» با بیان اینکه جامعه پزشکی از آنجا که در زمینه صیانت از جان و حیاتی که خداوند قدوس به انسان‌ها عطا کرده است، فعالیت می‌کند و قدسیت می‌یابد، گفت: پزشکان با دست توانای خود و دانشی که خداوند به آنها مرحمت کرده است، در زمینه صیانت از حیات انسان‌ها تلاش می‌کنند.

رئیس‌جمهوری نخستین رمز قدسیت این حرفه را آن دانست که پزشک بداند توانایی وی برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به حیات انسان‌ها متعلق به ذات مقدس ربوبی است و افزود: پزشکان باید بدانند سلامتی در دست خداوند است و او این قدرت فکر، اندیشه، دانش و بینش را به آنها مرحمت کرده تا در راستای صیانت از این سلامتی و حیات فعالیت کنند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه این نگاه توحیدی خیلی ارزشمند است، اظهار کرد: چه عالمی که در حوزه علمیه قول‌الله می‌بیند و چه پزشکی که در اتاق عمل جراحی فعل‌الله می‌بیند، هردو در یک جهت حرکت و تلاش می‌کنند و این نگاه توحیدی است که می‌تواند باعث ارتقای روزافزون علم پزشکی شود.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت تلاش برای ارتقای علم پزشکی در ایران اسلامی تصریح کرد: تلاش‌های قابل‌تقدیری در راستای ارتقای علم و دانش پزشکی در کشور انجام گرفته، اما همه دانش پزشکی منحصر در آنچه تاکنون تولید شده، نیست. بنابراین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز علمی در راستای ارتقای علم و مرجعیت یافتن کشور در این عرصه تلاش بیشتری داشته باشند، چراکه جمهوری اسلامی ایران، این ظرفیت را دارد.

وی با بیان اینکه متولی اصلی اجرای سیاست‌های مصوب و ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در عرصه سلامت، وزارت بهداشت است، اما این وزارتخانه تنها متولی اجرای این بسته سیاستی نیست، خاطرنشان کرد: این یک بسته جامع از سیاست‌های حوزه سلامت، بهداشت، درمان، آموزش و ارتقای بهره‌وری است که باید با همت همه دست‌اندرکاران جامعه پزشکی و نظام درمانی کشور اجرایی و عملیاتی شود.

آیت‌الله رئیسی تولید ۹۰ درصد داروهای موردنیاز کشور در داخل را از افتخارات جامعه پزشکی دانست و افزود: امروز بسیاری از کشورهای منطقه و حتی کشورهای پیشرو در زمینه تولید دارو به کیفیت داروهای ساخت ایران اذعان دارند و مشتری محصولات دارویی متخصصان و پزشکان ما هستند.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، زمینه برای مهاجرت معکوس پزشکان ایرانی فراهم شده است، به بازدید خود از پارک‌های علم و فناوری و پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه پزشکی و ساخت تجهیزات و دارو اشاره و اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌های داروسازی، امروز پذیرای پزشکان مهاجر ایرانی هستند و زمینه شغل مناسب و باعزت برای آنها در داخل کشور فراهم شده است.

وی افزود: تا پیش از این، محصولاتی نظیر فرش یا صنایع‌دستی به‌عنوان نماد فرهنگ و هنر ایرانی شناخته می‌شد، اما امروز تجهیزات‌پزشکی ساخته‌شده به‌دست جوانان ایرانی و صادرات آن به کشورهای مختلف بر افتخارات کشورمان افزوده است.

آیت‌الله رئیسی در ادامه تاسیس صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج و همچنین تامین مالی مناسب آن را از اقدامات بسیار خوب دولت در حمایت و رفع دغدغه خانواده‌های این بیماران دانست و کشف دارو و راه درمان بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج به‌دست توانمند پزشکان و متخصصان ایرانی را قابل‌تحقق دانست.

رئیس‌جمهوری توجه به کرسی‌های نظریه‌پردازی و آزاداندیشی در حوزه علوم پزشکی را از جمله راه‌های موثر در کشف راه‌های درمان این بیماری‌ها دانست و بر ضرورت شنیدن حرف‌های نو در علوم پزشکی و بررسی آنها تاکید کرد.

رئیسی ضمن پاسداشت خدمات و زحمات شایسته و درخور تحسین نظام سلامت به‌ویژه در ایام شیوع بیماری کرونا بر ضرورت حفظ احترام و جایگاه رفیع جامعه پزشکی در رسانه‌ها تاکید کرد و گفت: در همه رسانه‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها نباید جایگاه رفیع جامعه پزشکی موردآسیب قرار بگیرد، چراکه این قشر نه‌فقط در نزد ملت ما بلکه در میان همه ملت‌ها دارای جایگاه و منزلتی مقدس است، احترام به یک پزشک احترام به علم و فرهیختگی یک ملت است و نباید تخلف تعداد اندکی از پزشکان را به کل جامعه پزشکی تعمیم داد و در برخورد با تخلفات صورت‌گرفته، در این زمینه نخستین مدعی، جامعه پزشکی خواهد بود.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3e895v