دوشنبه 27 فروردین 1403 - 15 Apr 2024
کد خبر: 15925
تاریخ انتشار: 1401/02/19 03:46

از شعار سال تا چشم انداز ۱۲ هزار شرکت دانش بنیان

در طول یک ماه گذشته تعداد شرکت های دانش بنیان نسبت به ابتدای سال جاری با افزایش چشمگیری مواجه شده است که باید این رقم تا پایان سال به ۱۲ هزار شرکت دانش بنیان برسد.

همانطور که در خبرها اعلام شد در طول یک ماه گذشته تعداد شرکت های دانش بنیان نسبت به ابتدای سال جاری با افزایش چشمگیری مواجه شده است شرکتهایی که در حوزه‌های تخصصی و فوق تخصصی خود با نوآوری ها توانستند نیازهای مختلف کشور را در رشته های مختلف برطرف کنند.

شرکت های دانش بنیان با استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های نخبگان داخلی بر اساس فناوری و نوآوری محصولی را تولید کنند و در گامی فراتر با صادرات محصولات خود از خروج ارز از کشور جلوگیری کنند.

 

این شرکت ها نقش مستقیمی در اقتصاد دانش بنیان و همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی دارند طبق آمار در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۵ شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۳ حدود ۱۴۸۴ شرکت دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۳۲۰ شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۵ حدود ۳ هزار شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۶ حدود ۳۲۸۴ شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۷ حدود ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۸  حدود ۳۶۰۰ شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۸۶۸ شرکت دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۶۳۲ شرکت دانش بنیان و در ابتدای سال ۱۴۰۱ این شرکت‌ها به حدود ۶۶۵۳ شرکت دانش‌بنیان رسیده است و بر اساس شعار سال باید این رقم تا پایان سال جاری دو برابر شده و به حدود ۱۲ هزار شرکت دانش بنیان افزایش یابد.

 همانطور که می دانید شرکت های دانش بنیان از لحاظ نوع فعالیت به چند دسته مهم تقسیم می شوند که بر این اساس ۶۸۹ شرکت از نوع تولیدی نوع ۱، حدود ۴۲۳ شرکت از نوپای نوع ۱ ، حدود ۱۶۶ شرکت از نوع مستعد دانش بنیان، حدود ۱۳۰ شرکت از نوع تولیدی مستعد دانش‌بنیان، حدود ۱۷۲۱ شرکت از نوپای نوع دو و حدود ۳۵۰۰ شرکت از نوع تولیدی نوع ۲ هستند.

منبع:اکونا پرس


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/36e6lz