28 اردیبهشت، 1401

حضور ۱۴ شرکت گردشگری ایران در «فیتور اسپانیا»

دسته‌بندی: نمایشگاه

1400/10/28 19:20

حضور ۱۴ شرکت گردشگری ایران در «فیتور اسپانیا»

دسته‌بندی: نمایشگاه
19:20:00 1400/10/28

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با بیان اینکه ۱۴ شرکت بخش خصوصی گردشگری ایران در نمایشگاه فیتور (FITUR) حضور دارند، گفت: کانون متولی برگزاری این دوره از نمایشگاه فیتور، اسپانیاست.

به گزارش گسترش‌نیوز، محمدحسین صوفی در نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برگزار شد، گفت: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با حدود سابقه ۹۰ سال، یکی از قدیمی‌ترین تشکل‌های خدمات سفر در کشور و اکنون در حوزه ساختاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است. 

مسئولیت تبلیغی برای جذب گردشگر و همچنین امور اجرایی مربوط به اعزام و پذیرش گردشگر و ارائه تسهیلات لازم برای سفر آرام و مطمئن و سالم به ایرانگردان و جهانگردان یکی از وظایف ذاتی کانون است.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی اظهارکرد: به جز بخش گردشگری، بخش اتومبیلرانی کانون مسابقات رالی و سافاری و کمپرها را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند و بخش امدادخودرو کانون در کنار امداد خودور دو تولیدکننده معروف کشور از مراکز امداد خودرویی بزرگ کشور است اما به صورت عمومی به همه خودروها خدمات می‌دهد.

صوفی بیان کرد: کانون در بخش صدور اسناد، علاوه بر صدور گواهینامه بین‌المللی (تنها مرجع صدور) برای گردشگران، مجوز ورود و خروج خودروهای مسافران ورودی و خروجی کشور (پلاک ترانزیت) را هم صادر می‌کند. علاوه بر این، بخش صنایع‌دستی اعم از صادرات و واردات محصولات از بخش‌های جدیدی است که در کانون ایجاد شده است.

وی گفت: شرکت‌هایی هم در بخش گردشگری وجود دارد که به‌عنوان بازوان اجرایی کانون در حال فعال‌سازی و سامان‌دهی آنها هستیم، علاوه بر شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی برای کرایه خودرو به گردشگران داخلی و خارجی و شرکت خدمت گردشگری ومسافرتی و تورگردانی و شرکت بازرگانی برای ساماندهی هتل‌های در اختیار، شرکت برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز جزو همین مجموعه است.

صوفی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه فیتور اسپانیا و آی‌تی‌بی  آلمان به عهده کانون قرار گرفته، خاطرنشان کرد: برای حضور در نمایشگاه فیتور اسپانیا که تا چند روز آینده افتتاح می‌شود، برنامه‌های متنوعی را در نظر گرفتیم، پاویون ایران در بخش اروپایی این نمایشگاه- که بازار سنتی جذب گردشگری ایران هستند - دایر شده است، در این دوره از نمایشگاه با جلسات هماهنگی با تشکل‌های فعال در بخش گردشگری و وزارت میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی مقرر شد در غرفه‌ای به مساحت ۱۲۰ مترمربع، ۱۴ شرکت از بخش خصوصی اعم از آژانس‌داران، هتلداران و شرکت‌های خدمات گردشگری از ایران حضور داشته باشند.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی اظهار با اشاره به اینکه اجرای پاویون نمایشگاه فیتور به این کانون واگذار شده، اظهارکرد: پاویون ایران را با نماهایی از معماری ایرانی اسلامی و دوره صفویه نورپردازی و طراحی کردیم و امیدواریم نسبت به دوره‌های قبل احساس تفاوت در طراحی و محتوا به‌وجود بیاید و با استقبال بیشتر فعالان گردشگری که از بیش از ۱۵۰ کشور جهان در این نمایشگاه حضور دارند، مواجه شویم.

اختصاص یارانه ۵۰ درصدی 

صوفی گفت: نمایشگاه فیتور از روز چهارشنبه (۲۹ دی ۱۴۰۰) افتتاح می‌شود، ۳ روز نخست نمایشگاه فیتور به کارشناسان و متخصصان گردشگری اختصاص خواهد داشت و ۲ روز دیگر نمایشگاه بازدید عمومی است. برای حمایت از شرکت‌های حاضر در فیتور، حدود ۵۰ درصد هزینه غرفه توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و ۵۰ درصد هزینه نیز توسط بخش خصوصی پرداخت شده است.

برنامه‌ریزی برای رالی کشورهای اکو و حوزه نوروز

وفی افزود: قصد داریم فعالیت‌ها و رویدادهای حوزه اتومبیلرانی را توسعه دهیم، به همین دلیل در اجلاس فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) شرکت کردیم. برگزاری رالی کشورهای حوزه جاده ابریشم و اکو، رالی کشورهای همسایه، رالی چابهار- هند، رالی ۱۲ کشور حوزه نوروز را در دستور کار داریم.

 اگر فضای فیزیکی مناسبی در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران (۹ تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۰) در اختیار کانون قرار داده شود، رویدادهای متناسب با موضوع اتومبیل‌رانی یا رالی و نمایش اتومبیل‌های کلاسیک و تاریخی را در این دوره از نمایشگاه اجرا خواهیم کرد.

پیگیری نمایش خودروهای کلاسیک و تاریخی

صوفی درباره امکان شرایطی برای تسهیل تردد خودروهای تاریخی و کلاسیک و همچنین کمپرها در سطح شهر بیان کرد: با پلیس راهور در این زمینه صحبت‌هایی شده و نیاز است تا این امر تسهیل و راه‌حل‌های چالش‌ها مطرح شود. نباید فراموش کرد طرح هتل کپسولی‌ها در کنار کمپرها (خوروهای کاروانی مسافرتی) معنا پیدا می‌کند و باید به بررسی چرایی توقف این طرح بپردازیم.

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی فعالیت و ساخت کمپرها و بهره‌برداری از هتل‌های کپسولی گفت: البته فعالیت کمپرها می‌تواند موجب توسعه و رونق گردشگری خانوادگی و به تبع آن منجر به ایجاد نشاط و شادابی در جامعه خواهد شد. البته نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه است.

 عدم‌اجرای ضوابط اداری برخی نهاد منجر به توقف این گونه طرح‌ها می‌شوند که شاید پیامدهای بین‌المللی برای کانون مثلا لغو عضویت در نهادهای بین‌المللی را به همراه خواهد داشت.

افزایش سفرهای خانوادگی و زمینی در پساکرونا 

صوفی خاطرنشان کرد: با محدودیت‌های کرونایی که شرکت‌های هواپیمایی دارند و بعد از آن، سختگیری‌هایی که درباره قیمت‌ها اعمال شد، احتمال دارد در پساکرونا شاهد استقبال و افزایش سفرهای زمینی باشیم. 

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با بیان اینکه بخش بین‌المللی کانون بیش از پیش فعال خواهد شد، تاکید کرد: باید از ظرفیت نهادهای بین‌المللی برای توسعه گردشگری استفاده کنیم. 

باید هم‌افزایی میان‌بخشی با نهادهای دیگر ایجاد شود، زیرا برخی مسائل مانند لغو صدور روادید در برخی کشورها تاثیر منفی در گردشگری ورودی ما دارد و ضررهای اقتصادی ایجاد می‌کند. 

برخی مواقع هم تردد مرزی دچار مشکل می‌شود که حوزه بین‌الملل کانون برای حل این مشکلات با نهاد‌های مربوطه، رایزنی‌های خود را آغاز کرده و نتایج خوبی هم حاصل شده است.

 

برچسب: صفحه ۹ ، گروه نمایشگاه ، شماره ۱۹۸۳https://smtnews.ir/direct/11973

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |