-
نویسنده<!-- -->:<!-- --> <!-- -->کیمیا ملکی شفاف نبودن آمار صادرات صنایع‌دستی درد مشترک فعالان تجاری

وقتی برنامه بر «هیچ» بنا می‌شود

ایران در بخش صنایع‌دستی دارای بهترین و خاص‌ترین محصولاتی است که در تاریخ این کشور ریشه دارند. همچنین فعالیت هنرمندانی چیره‌دست در کشور ما موجب شد ایران در حوزه صنایع‌دستی به کشوری خلاق تبدیل شود.

وقتی برنامه بر «هیچ» بنا می‌شود

امروزه صنایع ‌ دستی علاوه بر هنر و هویت ملی به ‌ عنوان منبع درآمدی مهم به ‌ شمار می ‌ رود و می ‌ تواند در توسعه جوامع محلی، فقرزدایی، ارتقای سطح درآمد، رفاه اجتماعی و بهبود اقتصادی موثر واقع شود، اما متاسفانه در ایران این صنعت به ‌ دلیل برخی موانع و مشکلات از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته و از نقش ‌ آفرینی در عرصه اقتصادی دور شده است. همچنین صادرات صنایع ‌ دستی، فرصتی ویژه برای پیشرفت تجارت در سطح بین ‌ الملل و به ‌ نوعی صدور فرهنگ و هنر ایران به خارج از مرزها است. با این حال حوزه صنایع ‌ دستی، آن ‌ گونه که باید و در حدی که لازم است موردتوجه قرار نگرفته و در عرصه تجاری و تعاملات با طرف ‌ های خارجی مدنظر قرار نمی ‌ گیرد. صمت در این گزارش به ‌ مناسبت روز صنایع ‌ دستی که مصادف با ۲۰ خرداد است به بررسی چالش ‌ های صادرات صنایع ‌ دستی پرداخت.

آثار توسعه صادرات صنایع دستی

صنایع ‌ دستی از مهم ‌ ترین و ارزشمندترین تولیدات هر کشور و نماد هنر و تفکر مناطق مختلف آن است و صادرات محصولات این بخش باعث رشد و رونق اقتصادی، اشتغالزایی، کارآفرینی و شکوفایی تولید می ‌ شود. صنایع ‌ دستی و هنرهای دستی، هموارکننده مسیری برای ورود به دنیای اقوام و ملل گوناگون و یکی از جذاب ‌ ترین شیوه ‌ های ممکن برای شناخت اقوامی متشکل از فرهنگ ‌ ها و اعتقادات گوناگون است. هنرمندان فعال در این بخش با روحیه ‌ ای ملی و قومی، عشقی سرشار به فرهنگ خود و علاقه ‌ ای وصف ‌ ناپذیر به هنر، با بهره ‌ گیری از مصالح، رنگ ‌ ها و چاشنی ذوق و سلیقه خود شروع به خلق اثری نو برآمده از باورها و آرزوهای سرزمین خود می ‌ کنند و با بهره ‌ گیری از هنر، عشق و باور خود را به سراسر جهان معرفی می ‌ کنند و ترویج می ‌ دهند. همچنین صادرات صنایع ‌ دستی یکی از راهکارهای موثر برای توسعه اقتصاد کشور محسوب می ‌ شود. با افزایش صادرات صنایع دستی، ارزش افزوده تولیدی این صنعت بیشتر خواهد شد و در نتیجه، اشتغال و توسعه اقتصادی در کشور افزایش خواهد یافت. صنایع ‌ دستی یکی از صنایع مهم کشور است که سهم مهمی در صادرات غیرنفتی دارد. در واقع صنایع ‌ دستی، نوعی صنعت تولیدی است که صادرات آن باعث رونق بازار کار و افزایش تولید آن می ‌ شود. از سوی دیگر صادرات صنایع ‌ دستی به ‌ نوعی صادرات فرهنگ و هنر ایران است و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. در صورتی که صادرات صنایع ‌ دستی اوج بگیرد، تاثیر عمده ‌ ای در کاهش نرخ بیکاری و جلوگیری از مهاجرت خواهد داشت.

صادرات چمدانی صنایع دستی

علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث ‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌ دستی استان اصفهان درباره چالش ‌ های موجود در صادرات صنایع ‌ دستی به صمت گفت: یکی از محورهای اصلی اشتغالزایی و ارزآوری، صنایع ‌ دستی است، اما صادرات صنایع ‌ دستی با چالش ‌ های بسیاری روبه ‌ رو است. یکی از مشکلات اصلی ما نبود آمار درست از میزان صادرات است. در حوزه صنایع ‌ دستی میزان خروجی مشخص نیست، چراکه بخش زیادی از صنایع ‌ دستی کشور به ‌ صورت چمدانی صادر می ‌ شود.

وی با اشاره به تاثیرات تحریم و کرونا در صادرات صنایع ‌ دستی اظهار کرد: تحریم و کرونا حتما در این موضوع تاثیرگذار است و بسیاری از بازارهای ما پس از این اتفاقات از بین رفته است. با این حال شیوع کرونا این ضرورت را گوشزد کرد که در حوزه برندسازی، بازاریابی و عرضه محصولات متنوع صنایع ‌ دستی با تکیه بر فناوری ‌ های نوین بکوشیم که در این مسیر یاری همه نهادهای مربوطه ضروری است.

به این اقتصاد رونق دهید

مدیرکل میراث ‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌ دستی استان اصفهان با اشاره به ضرورت توجه به تولید محصولات کاربردی در کنار صنایع ‌ دستی تزئینی تصریح کرد: تولید محصولات روز و کاربردی در زندگی می ‌ تواند با کمک به توسعه صادرات، درآمدزایی مناسبی برای هنرمندان و کشور داشته باشد و اقتصاد هنر از این طریق رنگ و لعاب رونق به خود خواهد گرفت.

توجه به سلیقه جامعه هدف

ایزدی با اشاره به اینکه اصفهان مهد صنایع ‌ دستی کشور است، اظهار کرد: خاستگاه بخش عمده صنایع ‌ دستی اصفهان است؛ مانند خاتم، قلم ‌ زنی و نگارگری که هر یک از این بخش ‌ ها دارای چالش ‌ های بسیاری است. صنایع ‌ دستی، این ظرفیت بی ‌ بدیل نیازمند توجه ویژه است تا ضمن حمایت از هنرمندان شاهد افزایش ظرفیت صادراتی و رونق اقتصادی این استان باشیم. وی با اشاره به چالش دیگری در صادرات صنایع ‌ دستی اظهار کرد: یکی از موانع اصلی که پیش از این صادرکنندگان ما را دچار چالش کرده بود، پیمان ‌ سپاری ارزی بود، اما خوشبختانه لغو پیمان ‌ سپاری ارزی صنایع ‌ دستی در دولت به تصویب رسید. علاوه بر این اگر دولت بتواند مشوق ‌ های صادراتی و تولیدی خوبی را برای این حوزه در نظر بگیرد، قطعا شاهد اتفاقات خوبی در حوزه صادرات صنایع ‌ دستی خواهیم بود. یکی از مشکلات صنایع ‌ دستی در کشور و استان اصفهان، بی ‌ توجهی به سلیقه جامعه هدف است؛ موضوعی که عکس ایران به ‌ شدت در دنیا موردتوجه قرار دارد. در این راستا لازم است پژوهش ‌ های کافی برای شناخت جامعه هدف صادراتی انجام شود تا بدون تغییر در معیارهای اصلی این هنرهای اصیل ایرانی، بتوانیم مطابق درخواست خریدار خارجی یا داخلی، بازنگری در رنگ یا استفاده بیشتر از برخی طرح ‌ ها داشته باشیم.

در نمایشگاه ها شرکت کنید

مدیرکل میراث ‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌ دستی استان اصفهان با تاکید بر ضرورت حضور فعالان این حوزه در نمایشگاه ‌ های خارجی گفت: حضور در نمایشگاه ‌ های خارجی موجب معرفی بهتر محصولات صنایع ‌ دستی می ‌ شود که نتیجه این امر رشد صادرات خواهد بود. اکنون ما نیازمند جذب نیروهای جوان در حوزه صنایع ‌ دستی هستیم تا این افراد بتوانند با گردشگران خارجی ارتباط برقرار کنند و بر روش ‌ های کار و کلیت فضای مجازی مسلط باشند. در نتیجه این روند نگاهی نو بر بازاریابی تولیدات صنایع ‌ دستی حاکم می ‌ شود.

فقدان آمار، زیر پای صادرات را خالی می کند

خاطره استادرضایی، رئیس اتحادیه تعاونی ‌ های صنایع ‌ دستی استان تهران درباره وضعیت صادرات صنایع ‌ دستی به صمت گفت: براساس آمار کشورهای عربی رتبه اول صادرات صنایع ‌ دستی را در اختیار دارند و پس از آنها کشورهای اروپایی هستند. همواره شعاری درست را می ‌ شنویم مبنی بر اینکه اولویت نخست در استفاده از ظرفیت صادرات غیرنفتی، صنایع ‌ دستی است که تنوع زیاد محصول در این بخش نیز این ظرفیت بی ‌ شمار را نشان می ‌ دهد اما در حقیقت این فقط یک شعار است و در عمل هیچ تلاشی برای توسعه این بخش نمی ‌ شود. وی با اشاره به چالش ‌ های حوزه بسته ‌ بندی صنایع ‌ دستی اظهار کرد: ممکن است حوزه بسته ‌ بندی با توجه به افزایش قیمت ‌ ها دچار تحول نشود و همچون گذشته به شیوه سنتی ادامه پیدا کند، اما اگر بسته ‌ بندی حرفه ‌ ای شکل بگیرد، می ‌ توانیم شاهد افزایش فروش باشیم. به هر حال وقتی صنایع ‌ دستی در یک بسته ‌ بندی شکیل و مرتب ارائه شود، به ‌ مراتب مشتری ‌ پسندتر از زمانی است که در کاغذ پیچیده می ‌ شود.

مشکل کجاست؟

استادرضایی به تشریح مهم ‌ ترین چالش در حوزه صنایع ‌ دستی پرداخت و افزود: چالش اصلی ما این است که در صنایع ‌ دستی تعریف خاصی از نظارت به ‌ طور متمرکز وجود ندارد. متاسفانه نقص آمار اعلامی ازسوی دولت ما را گمراه می ‌ کند. ما خلأ بسیار زیادی در بخش آمار داریم، زیرا بسیاری از بنگاه ‌ های خصوصی فعال در این حوزه معتقدند دلیلی برای اعلام دقیق آمار صادرات آنها وجود ندارد. در واقع چالش اصلی ما این است که ساماندهی درستی برای بکارگیری ظرفیت ‌ های گسسته انجام نشده است. ما سال ‌ هاست که درگیر فقدان آمارهای درست هستیم و همواره این موضوع به ‌ عنوان چالش مطرح شده است. آمارهای موجود همه حدودی هستند و گاهی تا ۳ برابر افزایش رقم نسبت به آمار اعلام ‌ شده داریم. برای مثال در حوزه زیورآلات سنتی، طراحی ‌ های لباس و پوشش ‌ های سنتی صادرات چمدانی داریم، این در حالی است که اگر آمار دقیق این بخش ثبت شود، قابلیت رفع آسیب و برنامه ‌ ریزی منسجم ایجاد می ‌ شود.

تنوع زیاد اینجا مشکل ساز است!

رئیس اتحادیه تعاونی ‌ های صنایع ‌ دستی استان تهران با اشاره به دلایل فقدان آمار درست بیان کرد: تنوع بسیار محصولات در حوزه صنایع ‌ دستی همواره جزو موانع شناسایی و کدگذاری حوزه صادراتی محسوب می ‌ شود که زمانبری و هزینه خاص خود را دارد. در واقع این موضوع باوجود اینکه یک فرصت است، در آمارگیری و برنامه ‌ ریزی منظم برای توسعه صادرات صنایع ‌ دستی چالش ایجاد کرده است. در حقیقت به ‌ دلیل تنوع بسیار محصولات در حوزه صنایع ‌ دستی، سامانه نظارتی معینی برای آن وجود ندارد. البته امیدواریم با پیگیری ‌ های صورت گرفته بتوانیم تا پایان سال ۱۴۰۲ ثبت اطلاعاتی حقیقی حداقل در بخش تعاونی ‌ ها داشته باشیم. وی با تاکید بر اینکه غیر از تولید همه چیز در حاشیه قرار دارد، افزود: برای تولید موفق باید تمرکز تولیدکننده صنایع ‌ دستی صرفا بر تولید باشد و درگیر مسائل حاشیه ‌ ای همچون چگونگی تامین مواد اولیه نشود. توجه داشته باشید که اگر چالش تولیدکننده صنایع ‌ دستی مانند تامین مواد اولیه و ابزار تولید رفع نشود، در مسیر تولید دچار مشکل می ‌ شود و قادر نخواهد بود که به بازارهای تخصصی فکر و برای آنها برنامه ‌ ریزی کند.

هیچ برنامه ای نمی توان داشت

استادرضایی با اشاره به ارزآوری بسیار بالای صنایع ‌ دستی گفت: در بخش صنایع ‌ دستی رسته ‌ های خاصی داریم که ارزآوری آنها افسانه ‌ ای است. همچنین با استفاده از هوش مصنوعی و توانمندی اپلیکیشن ‌ ها و دیجیتال ‌ مارکتینگ در بخش صنایع ‌ دستی، می ‌ توانیم صادرات این بخش را چندین برابر کنیم، اما در حال ‌ حاضر آمار متمرکز ثبت ‌ شده قابل ‌ استنادی وجود ندارد؛ در نتیجه نمی ‌ توان هیچ برنامه ‌ ای برای توسعه صادرات داشت.

برندسازی انهدامی

رئیس اتحادیه تعاونی ‌ های صنایع ‌ دستی استان تهران با بیان اینکه در بخش صنایع ‌ دستی باید زنجیروار فعالیت کرد، افزود: نباید با یک برندسازی، انهدامی صورت گیرد و یک برند تک ‌ حلقه ‌ ای عمل و غده ‌ ای سرطانی ایجاد کند که سایر بخش ‌ ها بیکار بمانند. در واقع بازار هیجانی قابلیت برنامه ‌ ریزی ندارد و اگر با این روند ادامه دهیم بی ‌ شک نمی ‌ توانیم آینده خوبی را برای این صنعت متصور باشیم. باید محصول به فراخور بازار هدف تولید شود.

چالش های صادرات صنایع دستی

صنایع ‌ دستی ایران نسبت به بسیاری از کشورها از قابلیت ‌ های خوبی برای جهانی شدن برخوردار است. در حال حاضر مردم بسیاری از کشورها با فرش، گلیم و گبه، سفال، سرامیک، شیشه و زیورآلات سنتی دست ‌ ساز ایرانی آشنا هستند و پارچه ‌ های قلمکار در امریکا و عباهای فاخر بوشهر نیز در کشورهای حاشیه خلیج فارس مشتریان خود را پیدا کرده ‌ اند.

واسطه ها حذف شوند

با این حال صادرات صنایع ‌ دستی با مشکلاتی روبه ‌ روست؛ از یک طرف تعداد واسطه ‌ های بین تولیدکننده اصلی و مصرف ‌ کننده نهایی به قدری است که شاید تولیدکننده روستایی به اندازه زحمتش مزد دریافت نکند. برای رفع این مشکل می ‌ توان با ایجاد تعاونی ‌ های روستایی با هدف صادرات محصولات ساخت دست مردم به بازارهای خارجی، اقدامی مطلوب انجام داد.

صادرات چمدانی کاهش یابد

اکثر صنایع ‌ دستی ایران به ‌ دلیل نداشتن بسته ‌ بندی مناسب و برند به ‌ صورت چمدانی به بازار هدف حمل می ‌ شوند که این مسئله نه ‌ تنها باعث می ‌ شود صادرات صنایع ‌ دستی کشور ما در آمار جهانی ثبت نشود، بلکه قیمت فروش این محصولات نیز تنزل پیدا خواهد کرد، این در حالی است که می ‌ توان با کمی هزینه، این محصولات را در بسته ‌ بندی ‌ های شکیل و با برندی مناسب روانه بازار هدف کرد.

چین از بازار صنایع دستی حذف شود

متاسفانه چین با نیروی کار ارزان اقدام به تولید همه نوع محصولی با نام ‌ های جعلی کرده و در این مسیر حتی به صنایع ‌ دستی کشورها نیز رحم نکرده است. مدتی است فرش دستباف ایرانی ساخت چین با قیمتی بسیار ارزان ‌ تر روانه بازارهای اروپایی و امریکایی می ‌ شود و به ‌ نام فرش ایرانی به فروش می ‌ رسد. تنها راهی که می ‌ توان چین را از این عرصه کنار زد، برندسازی و بازاریابی مناسب برای محصولات ایرانی است؛ به ‌ طوری که مصرف ‌ کننده از تفاوت کیفیت صنایع ‌ دستی ایرانی و چینی آگاه شود و حاضر نباشد برای محصول بی ‌ کیفیت چینی هزینه کند. اگر صنایع ‌ دستی ما دارای برند باشند و بازاریابی مناسبی برای ‌ شان صورت بگیرد، تمییز دادن کالای اصل و تقلبی برای خریداران ساده ‌ تر خواهد شد.

سخن پایانی

اگر بخواهیم مشکلات فعالان صنایع ‌ دستی را در چند جمله مطرح کنیم، باید بگوییم صنایع ‌ دستی و هنرمندان آن متولی ندارند. هنرمند صنایع ‌ دستی بین سازمان ‌ ها در حال آمدوشد است و هیچ حمایت ‌ کننده ‌ ای ندارد. نکته مهم ‌ تر صادرات صنایع ‌ دستی است که باوجود اهمیت بالای آن هیچ آمار دقیقی از آن وجود ندارد و صادرکنندگان فعال در این حوزه باید برنامه خود را روی هیچ بنا کنند! بی ‌ شک قدم اول برای ایجاد هرگونه توسعه در حوزه صنایع ‌ دستی ایجاد تحول در نوع نگاه مدیران و تصمیم ‌ گیران و تصمیم ‌ سازان اجرایی این حوزه است و این تحول جز از طریق تدوین مقررات و اسناد قانونی بالادستی میسر نمی ‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*