-
نویسنده<!-- -->:<!-- --> <!-- -->کیمیا ملکیگزارش میدانی صمت از دستفروشان خیابان انقلاب

یاران بـاوفـای یار مهـربان

حوالی غروب است. کمی از توفان ظهر کم شده و حالا فضای آرام‌تری برای پیاده‌روی وجود دارد. از خیابان ولیعصر به سمت خیابان انقلاب می‌روم و در طول مسیر نگاهی به دستفروش‌های همیشگی با آن اصطلاحات مخصوص خودشان می‌اندازم.

یاران بـاوفـای یار مهـربان

حوالی غروب است. کمی از توفان ظهر کم شده و حالا فضای آرام ‌ تری برای پیاده ‌ روی وجود دارد. از خیابان ولیعصر به سمت خیابان انقلاب می ‌ روم و در طول مسیر نگاهی به دستفروش ‌ های همیشگی با آن اصطلاحات مخصوص خودشان می ‌ اندازم. به مقصد می ‌ رسم؛ خیابان انقلاب. جمعیت خیابان انقلاب بیشتر از خیابان ولیعصر به ‌ نظر می ‌ رسد. جوانان بیشتر به چشم می ‌ آیند. از حق هم نگذریم خیابان انقلاب فضای خوبی دارد برای خاطره ‌ سازی دوران جوانی. بوی پیراشکی گرم مشامم را می ‌ نوازد و آن طرف خیابان نورهای سبز و قرمز می ‌ رقصند. کتابفروشی ‌ ها به یکدیگر چسبیده ‌ اند و هر کدام کتاب ‌ های خاص خود را دارند که این تفکیک با بنرهای زرد رنگ یا تابلوهای الکتریکی مشخص می ‌ شود؛ از کتاب ‌ های دست دوم تا کتاب ‌ های تخصصی رشته ‌ های دانشگاهی. صمت در این گزارش میدانی پای حرف دستفروش ‌ های کتاب خیابان انقلاب نشسته تا اوضاع اقتصادی و وضعیت فروش آنها را بررسی کند.

آدم های دوست داشتنی خیابان انقلاب

جنس آدم ‌ های خیابان انقلاب برای من خاص است. هر کدام شان را با تفاوت در ظاهر و عقایدشان دوست دارم؛ از پسرک جوانی که مشخص است در ابتدای راه است و به ‌ خاطر تحصیل به تهران آمده تا دخترانی که برای جمع شدن در یکی از کافه ‌ های انقلاب در پیاده ‌ رو قدم می ‌ زنند. با عبور از روی خط ‌ کشی عابر پیاده خودم را به قسمت کتابفروشی ‌ های آن طرف میدان می ‌ رسانم. چند جوان در مقابل پیراشکی ‌ فروشی کنار میدان جا خوش کرده ‌ اند و پیراشکی گرم می ‌ خورند و گپ ‌ وگفتی می ‌ کنند. برخی نیز قهوه ‌ های خود را از فروشگاهی در مترو انقلاب خریده و قهوه به ‌ دست وارد خیابان انقلاب می ‌ شوند. به فاصله چند قدم از هم جوانانی کم سن و سال با تابلوهایی ایستاده ‌ اند و داد می ‌ زنند: «پایان ‌ نامه»؛ هرچند به آن فریاد بسنده نمی ‌ کنند و در گوش هر کس که از کنارشان عبور می ‌ کند می ‌ گویند: « خانم، آقا، پایان ‌ نامه» هر طرف را که نگاه می ‌ کنم، جوانان بیشتر به چشمم می ‌ آیند، به ‌ ویژه زوج ‌ هایی که عاشقانه ‌ هایشان به چشم می ‌ آید. انگار عشق آنها همدم خوبی برای سنگفرش ‌ های خیابان انقلاب شده است. شاید دلیل حضور گل ‌ فروش ‌ های کنار خیابان انقلاب نیز همین جوانان باشند. در این خیابان برخی ‌ گوش ‌ هایشان را با آهنگ موردعلاقه خود پر کرده و دور از هیاهوی خیابان انقلاب در حال قدم زدن هستند؛ گویی در عالمی دیگر سیر می ‌ کنند. برخی نیز با کاغذی در دست قدم ‌ های تندی برمی ‌ دارند و چشم ‌ شان تنها به تابلو مغازه ‌ ها است تا کتاب موردنظر خود را پیدا کنند و بروند. گوشه ‌ ای دیگر برخی منتظر رفیق صمیمی خود هستند تا با او در خیابان انقلاب قدم بزنند و در یکی از کافه ‌ های این خیابان نفسی تازه کنند. اصلا خیابان انقلاب برای بسیاری از افراد پاتوقی است تا پیاده ‌ روی کنند و کتاب ‌ های جدید را ببینند. اما حساب و کتاب عده ‌ ای با همه فرق دارد. منظورم همان کسانی است که تکه ‌ ای از وجودشان به کتاب، این یار مهربان وصل است. این افراد کتاب را جزئی از وجود خود می ‌ دانند و نخواندن کتاب برایشان عذابی بزرگ است. این افراد وقتی پشت ویترین مغازه ‌ ها می ‌ ایستند، ناخودآگاه درباره یکی از کتاب ‌ های داخل ویترین با بغل ‌ دستی خود وارد مکالمه می ‌ شوند. معمولا هم در آخر مکالمه این ‌ گونه تمام می ‌ شود: «اگه نخوندی حتما بخونش».

لطف بساطی ها!

کتابفروشی ‌ های خیابان انقلاب هر کدام به ‌ نوعی خالی است و پاساژها خالی بودن ‌ شان از همان دور نیز پیداست، اما در پیاده ‌ رو همهمه خاصی برپاست؛ از تابلو به ‌ دستان مغازه ‌ ها تا شهروندانی که کنار دستفروش ‌ ها ایستاده ‌ اند و هرازگاهی کتابی را از روی بساط برمی ‌ دارند و چند ورقی از آن را سرسری می ‌ خوانند. دستفروشان خیابان انقلاب درست در مقابل مغازه ‌ های کتابفروشی بازاری پررونق ایجاد کرده ‌ اند؛ به ‌ طوری که برای بسیاری لطف این خیابان به دستفروشان آن است. البته برخی از آنها کتاب ‌ های خود را در پایان ساعت در کتابفروشی روبه ‌ روی خود می ‌ گذارند. کنجی از این خیابان پارچه ‌ ای ساده پهن شده و در کنار آن تعداد زیادی کارتن موز قرار گرفته؛ کارتن موز برای نگهداری و حمل ‌ ونقل کتاب ‌ ها بسیار در میان دستفروشان محبوب است. برخی از کتاب ‌ ها در بساط پهن شده قرار دارد و برخی دیگر کلا در کارتن ‌ های موزی هستند. اکثر دستفروشان خیابان انقلاب کتاب می ‌ فروشند؛ کتاب ‌ های دست دوم، کمیاب، درسی، تخفیف ‌ دار و...؛ البته در بین آنها چند دستفروش هم لوازم ‌ التحریر یا تابلو می ‌ فروشند. وجود دستفروشان رونقی به این خیابان داده است. انگار دستفروشان راسته انقلاب تلاش می ‌ کنند تا نفس یار مهربان قطع نشود. شاید سنگفرش ‌‌ های خیابان انقلاب به دستفروشان مدیون باشند برای این همه رونق! دستفروشانی که هر زمان رد می ‌ شوید تعدادی در مقابل بساط آنها ایستاده ‌ اند و کتاب ‌ ها را خوب بررسی می ‌ کنند.

محمد و دختر دبستانی او

محمد، مرد جا ‌ افتاده ‌ ای اهل گیلان یکی از دستفروشان خیابان انقلاب است که بساطش قدمتی ۱۵ ساله دارد. دختر دبستانی او هر روز بعد از مدرسه که در همان حوالی خیابان انقلاب است به کمک پدر می ‌ آید. پدر بستنی پرتقالی برای نرگس خریده تا شاید این ‌ گونه به او یادآور شود که چقدر از وجود او در محل کارش خوشحال است. در حالی که چند نفر در مقابل بساط کتاب او نشسته ‌ اند و دارند برخی از کتاب ‌ ها را بررسی می ‌ کنند، محمد در فاصله ‌ ای دورتر از بساط خود، کارتن ‌ های کتاب را جابه ‌ جا می ‌ کند. همزمان با این کار جواب سوال زن و مرد جوانی را می ‌ دهد که سراغ یک کتاب را از او می ‌ گیرند. او همان لحظه تماسی تلفنی می ‌ گیرد و به آنها می ‌ گوید باید تا فردا صبر کنند تا کتاب را به دست ‌ شان برساند. در میان مشغله ‌ هایی که دارد کمی با من گفت ‌ وگو می ‌ کند. محمد پرایدی دارد که به ‌ قول خودش بیش از یک وانت با آن بار جابه ‌ جا می ‌ کند و در نهایت چیزی برایش نمی ‌ ماند. به دخترش اشاره می ‌ کند و می ‌ گوید: «آینده این بچه چطور باید تامین بشه؟ اصلا این بچه خوشبخت میشه؟ با این همه گرونی از پس هیچ خرجی برنمی ‌ یام.» محمد کمی درباره مشتری ‌ هایش می ‌ گوید و اظهار می ‌ کند: «مشتری ثابت کم ندارم، اما خب زمونه بدی شده، دیگه پولی نمی ‌ مونه برای خورد و خوراک جسم، چه برسه به فکر! انقدر کتاب گرون شده که دیگه هیچ ‌ کس سمتش نمی ‌ یاد. این چند مشتری ثابت هم اگر قبلا در یک ماه ۳ کتاب می ‌ خریدند حالا هر ۳ ماه یک بار هم پیدای ‌ شان نمی ‌ شود. مشتری میانسال دارم، اما جوان ‌ ها بیشتر هستند.» از محمد درباره مطالعات خودش می ‌ پرسم؛ پاسخ می ‌ دهد: « من کتاب می ‌ خونم اما نه خیلی. قبلنا خیلی بیشتر می ‌ خوندم، الان کمتر شده.» او باز هم از نرخ بالای کتاب گلایه می ‌ کند و می ‌ گوید: «کاغذ خیلی گرون شده، دیگه حتی برای ناشر هم نمی ‌ ارزه! شاید بزرگنمایی کنم، اما باور کن یه مافیای بزرگ پشت این گرونی ‌ های کاغذ هست و کار دلال ‌ های ساده نیست.»

عمو محمود خیابان انقلاب

عمو محمود، پیرمردی است که با ظاهری جوان ‌ پسند در کنار بساط خود روی صندلی نشسته و وقتی مشتری می ‌ خواهد کارت بکشد، عینک ته ‌ استکانی خود را که با بند دور گردنش آویزان است به چشم می ‌ زند تا مبادا در وارد کردن رقم اشتباه کند. مشتری ‌ های ثابت او را با نام عمو محمود صدا می ‌ زنند و برای خرید کتاب ‌ ها مشورت می ‌ گیرند. عمو محمود سرش که کمی خلوت می ‌ شود با من گپ می ‌ زند.

او اظهار می ‌ کند: «فروش دیگه تعریفی نداره. الان بیشترین فروش مربوط به کتاب ‌ های انگیزشی و مثبت ‌ اندیشی است، بعد رمان و کتاب ‌ های ممنوعه. یه زمانی اینجا معروف بود به محل پیدا شدن کتاب ‌ هایی که نیست. الان هم این جوریه، اما مشتری برای این ‌ جور کتاب ‌ ها کم پیدا میشه.» این دستفروش کتاب از وضع زمانه گله می ‌ کند و از گرانی ‌ ها می ‌ گوید و ادامه می ‌ دهد: «جوان ‌ ها زندگی سختی دارند. الان دیگه باید حواس آدم حسابی به خرجش باشه تا مبادا گشنه بمونه. کتاب ‌ ها انقدر گرون شده که خودم خیلی وقت ‌ ها فقط با این هدف که کتاب خوندن کم نشه به مشتری ‌ هام تخفیف می ‌ دم.» عمو محمود به گوشی من اشاره می ‌ کند و با لحنی دلسوزانه می ‌ گوید: «از وقتی این اسباب بازی اومده، با یه دکمه همه چی پیدا میشه؛ دیگه کسی دنبال ورق زدن کتاب نمیره. الان میرن تیکه ‌ های کتاب ‌ های مختلف رو پیدا می ‌ کنن و می ‌ خونن.»

او با نقدی به کتاب ‌ های چاپ ‌ شده می ‌ افزاید: «ببین دخترم کسی هم که عاشق خوندن کتاب باشه با سانسورهایی که انجام میشه دیگه دلش نمی ‌ خواد کتاب بخونه. اصلا محتوای کتاب تغییر می ‌ کنه و آخرش می ‌ بینی همه چی جابه ‌ جا شده.»

ناصر، عشق کتاب

ناصر مردی است که سال ‌ هاست در خیابان انقلاب دستفروشی می ‌ کند و به قول خودش دیگر مویی سفید کرده است. همچنان که دستگاه کارتخوان ناصر در دستش قرار دارد، با او وارد مکالمه می ‌ شوم. با لحنی خودمانی می ‌ گوید: «دل خوش سیری چند؟ دیگه کی میاد سراغ کتاب. این روزا درآمدها کفاف هزینه ‌ های ضروری رو نمیده؛ اونوقت مردم کتاب بخرن؟ » وسط صحبت ‌ های ما دختری جوان سراغ یک کتاب معروف را از او می ‌ گیرد و ناصر سری به جعبه ‌ هایش می ‌ زند. دختر جوان سراغ یکی از رمان ‌ ها می ‌ رود و صفحه ‌ ای از آن را باز می ‌ کند. ناخودآگاه لبخندی بر چهره ‌ اش می ‌ نشیند و این رمان را نیز به لیست خرید خود اضافه می ‌ کند. سر ناصر که خلوت می ‌ شود باز سراغ گپ ‌ وگفتمان می ‌ رویم. او اظهار می ‌ کند: « الان این خیابون پر از آدمه، اما ببین دلخوش ندارن که یه لحظه صبر کنن و کتاب ‌ ها رو ببینن. هزار تا گیر و گرفتاری تو زندگیشون دارن، هر کدوم ‌ شون یه پا قصه هستند. ما قدیمی ‌ ترها خودمون با کتاب بزرگ شدیم. من ۱۴ سالم بود، کلی مسیر پیاده می ‌ رفتم تا به کتابخونه برسم. الان همه چی فرق کرده! من عاشق کتابم و خوندن کتاب منو میبره توی یه دنیا دیگه.» ناصر با گله از قیمت ‌ های بالای کتاب می ‌ گوید: «الان دیگه همه چی دست دلاله. دلال کل بازار کاغذ رو گرفته و نمی ‌ ذاره نوبت به هیچ کس برسه. نرخ کاغذ مث طلا ساعتی شده. یهو تلفن زنگ می ‌ زنه می ‌ بینی ۵۰ تومن اومده رو هزینه سفارشت. الان بیشترین تقاضا برای کتاب ‌ های سیاسی، مذهبی و فلسفی است.» او در ادامه با یادآوری خاطرات گذشته بیان می ‌ کند: «پسری از سال ‌ ها قبل مشتری من بوده که اکنون استاد دانشگاهه و هنوز مشتری کتاب ‌ های من. من قد کشیدن خیلی از مشتری ‌ هام رو دیدم.»

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*