-
حقوقق | حقوق سربازان

آیا حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ بیشتر می‌شود؟ | سازمان وظیفه عمومی چه در خواستی از دولت و مجلس داشت؟

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا خواستار افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ شد.

به گزارش ستاره پارسی : حقوق سربازان و افزایش آن گرچه همواره مورد توجه و به عنوان یکی از دغدغه‌های جدی سربازان مطرح بوده است، اما از حدود سه سال پیش بود که تصمیمات مهمی در این خصوص اتخاذ شده و حقوق سربازان افزایش قابل توجهی پیدا کرد. موضوعی که امیر غلامرضا رحیمی‌پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح نیز چندی پیش به آن اشاره کرد و گفته بود «ما در جهت تحقق مطالبات سربازان برنامه داریم. این وظیفه شرعی و قانونی ماست؛ چشم‌اندازی برای سربازی پیش‌بینی شده که تا چند سال آینده نتیجه خواهد داد. طی دو سال حقوق سربازان ۱۰ برابر شده است. مطابق قانون، حقوق معادل حداقل حقوق نیروهای مسلح بود، اما با هماهنگی مجلس تبدیل به حداقل حقوق کارکنان لشکری و کشوری شد و تلاش می شود روز به روز بهتر شود. به علاوه سعی کرده‌ایم مدت خدمت‌ها عادلانه باشد و در حال حاضر نیز کسی که در شهر خود خدمت می‌کند، با کسی که در مرز خدمت می کند، مدت خدمتش متفاوت است و این تفاوت را در آینده بیشتر هم خواهیم کرد.»

اظهارات رحیمی‌پور مبنی بر ۱۰ برابر شدن حقوق سربازان گرچه بیانگر اقدامات ستادکل نیروهای مسلح و همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی در افزایش حقوق سربازان است، اما رقم پرداختی به سربازان نشان می‌دهد که همچنان تا رسیدن به آنچه که در قانون خدمت وظیفه عمومی پیش‌بینی شده فاصله وجود دارد. موضوعی که امسال نیز پیگیری‌ آن در دستورکار ستادکل نیروهای مسلح قرار دارد و باید دید که نتایج این پیگیری‌ها منجر به افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ خواهد شد یا خیر.

مدتی پیش و در تاریخ دهم بهمن ماه حسن لطفی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از بررسی موارد مربوط به افزایش حقوق و مزایای کارکنان دولت در جلسه این کمیسیون خبر داده و گفته بود که «پیشنهادی در خصوص افزایش حقوق سربازان این جلسه مطرح شده که دولت با آن مخالفت کرده است.» چند روز بعد از انتشار این خبر اما رحمانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که «در لایحه بودجه ۱۴۰۲ به سربازان توجه ویژه‌ای شده و بنا بر این است که حقوق سربازان حداقل ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.»

سازمان وظیفه عمومی خواستار افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ شد

در این میان سردار تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا خواستار توجه ویژه به حقوق سربازان و افزایش آن در بودجه سال ۱۴۰۲ شده است. او در گفت‌وگو با ایسنا دراین‌باره گفت:‌ درخواست ما این است که حقوق سربازان برابر ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی پرداخت شود.

وی ادامه داد:‌ برابر ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی حقوق سربازان وظیفه باید حداقل شصت درصد و حداکثر نود درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری باشد. که با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه می‌شود و به تصویب فرماندهی کل می‌رسد. همچنین برابر تبصره اول این ماده به کارکنان وظیفه متأهل یا سرپرست خانواده معادل صددرصد حق عائله مندی کارکنان پایور نیروهای مسلح پرداخت می‌شود. این خواسته‌ای است که سازمان وظیفه عمومی فراجا و ستاد کل نیروهای مسلح از دولت و مجلس محترم دارد.

مهری افزود:‌ البته لازم است از اقدامات و همراهی‌های قبلی دولت و مجلس در افزایش حقوق سربازان در سال‌های گذشته نیز تشکر کنم، ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته با پیگیری‌هایی که انجام داد، موفق شد تا حقوق سربازان در مناطق عملیاتی و سربازان متاهل را مطابق قانون افزایش دهد و در ادامه آن حقوق سربازان مشغول خدمت در مناطق آرام هم مقداری بیشتر شد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا تاکید کرد: ما از مجلس و دولت و به خصوص کمیسیون بودجه و تلفیق تقاضا داریم که برای ۱۴۰۲ هم این افزایش را در نظر گرفته و حداقل حقوق یک کارمند پایور در سال ۱۴۰۲ هرچقدر که بود، بین ۶۰ تا ۹۰ درصد آن را برای سربازان تصویب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش‌های ستاره دار الزامی است
*
*