یک‌شنبه 06 اسفند 1402 - 25 Feb 2024
کد خبر: 17970
تاریخ انتشار: 1401/04/11 03:49
همزمان با ۱۰ تیرماه روز صنعت و معدن صورت گرفت :

بازدید سیدرضا فاطمی امین ، وزیر صنعت، معدن و تجارت از شرکت آلومینای ایران

همزمان با ۱۰ تیرماه روز صنعت و معدن و تجارت سید رضا فاطمی امین وزیر محترم صنعت ، معدن و تجارت در سفر یک روزه به استان خراسان شمالی از شرکت آلومینای ایران بازدید نمودند. ایشان ضمن بازدید از معادن بوکسیت جاجرم ، کارخانه تولید آلومینا و کارخانه شمش آلومینیوم ، مسائل و مشکلات تولید و صنعت را مورد بررسی قرار دادند.

در طول این بازدید مهندس زارع مدیر عامل شرکت آلومینای ایران گزارش مبسوطی از تولید،  پروژه‌های انجام شده و در حال اجرای شرکت و مشکلات پیش روی تولید ارائه نمودند.

 زارع گفت: شرکت آلومینای ایران در سال های گذشته توانسته با افزایش 5 برابری اکتشافات معدنی بوکسیت، حجم فعالیت های شرکت را  5 برابر کند. راهبری و هدایت معدنکاران بخش خصوصی جهت تجهیز و توسعه معادن بخش خصوصی از دیگر اقدامات مهم و موثر شرکت آلومینای ایران می‌باشد. در حال حاضر 10 درصد از بوکسیت مورد نیاز این شرکت از بخش خصوصی تامین می شود و با اقدامات انجام شده، استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی نیز رشد خواهد یافت.خوراک سالیانه بوکسیت مورد نیاز شرکت آلومینای ایران 900 هزار تن می‌باشد.

مهندس زارع ضمن اعلام اینکه یکی از چالش های زنجیره آلومینیوم در کشور، فقر بوکسیت است، از این جهت این شرکت به عنوان اولین تولید کننده آلومینا در خاورمیانه راه حل هایی را تدبیر کرده، که یکی از مهم ترین آن ها پر عیار سازی بوکسیت در کارخانه آلومینای جاجرم است که در این راستا پروژه ای در دست اقدام است که طی آن عملیات اجرایی این شرکت با سرمایه گذاری هزار و 500 میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شده و امسال به بهره برداری خواهد رسید.

«مهندس زارع» یکی دیگر از چالش های اصلی زنجیره تولید آلومینیوم را تامین پودر آلومینا اعلام و بیان کرد: در حال حاضر 250 هزار تن پودر آلومینا در این شرکت تولید می شود اما با توجه به نیاز کشور، نیازمند واردات یک میلیون تنی آلومینا هستیم که این امر موجب خروج یک میلیارد دلاری ارز از کشور شده است، بدین جهت هر اقدامی که نیاز باشد برای تامین پودر آلومینا و پر عیار سازی بوکسیت در راستای منافع ملی و به نفع کشور توسط این شرکت انجام می شود.

وی توسعه واحدهای مختلف کارخانه آلومینا را از مهمترین اقدامات انجام شده در این کارخانه قلمداد کرد و گفت: در همین راستا 2 پروژه مهم در دو واحد با بیش از 2هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری، نیمه نخست امسال به بهره برداری می رسد.

ایشان در بخش دیگری از گزارش خود از تولید محصول جدید (هیدرات ویژه) توسط متخصصان شرکت خبر داد و اعلام کرد: این محصول به منظور ایجاد تنوع و ارزش افزوده، با روش ابداعی متخصصان شرکت، منحصر به فرد در دنیا و کاملا دانش بنیان تولید می شود و با این رخداد مبارک، شرکت آلومینای ایران در زمره 5 کشور برتر جهان در تولید محصولات استراتژیک قرار می گیرد.

وی افزود: میزان سرمایه گذاری به روز رسانی شده تولید این محصول هزار و 500 میلیارد ریال است.

مدیر عامل شرکت آلومینای ایران به میزان تولید آلومینیوم در این کارخانه نیز اشاره و اضافه کرد: ظرفیت کنونی تولید آلومینوم این کارخانه 40 هزار تن است و در فازهای بعدی، به عنوان یکی از پروژه های مهم کارخانه، رسیدن به مرز 120 هزار تن تولید، در اقدامات توسعه ای شرکت قرار دارد که سرمایه مورد نیاز آن 250 میلیون یورو برآورد شده است.

وی احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت 160 مگاوات برق را از دیگر اقدامات توسعه کارخانه نام برد و خاطرنشان کرد: میزان سرمایه مورد نیاز این پروژه نیز 18.5 میلیارد ریال است که با حمایت «ایمیدرو» انجام و عملیات اجرایی آن نیمه دوم امسال آغاز می شود.

زارع پروژه تولید آلومینا به روش «سینترینگ» از بوکسیت های کم عیار به ظرفیت 500 هزار تن را به عنوان مهم ترین پروژه شرکت و کشور یاد و عنوان کرد: مطالعات فنی و اقتصادی این پروژه استراتژیک و مهم توسط شرکت های خارجی در حال انجام است که سرمایه گذاری این پروژه نیز 700 میلیون یورو برآورد شده است.

خاطر نشان می‌گردد در این بازدید دکتر حسین نژاد استاندار محترم خراسان شمالی، مهندس جعفری رئیس محترم سازمان ایمیدرو ،دکتر پاکمهر و دکتر وحیدی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دکتر حاجی بگو مدیرکل صمت خراسان شمالی وزیر محترم صنعت،معدن و تجارت را همراهی نمودند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4y8gxy