دوشنبه 31 اردیبهشت 1403 - 20 May 2024
کد خبر: 89616
نویسنده: سهیل فرزین
تاریخ انتشار: 1402/04/20 05:37
۲۰۲۳ IRAN MED دریچه‌ای به‌سوی جهانی شدن تجهیزات پزشکی ایران

نمایشگاهی برای ارتقای جایگاه بهداشت و درمان

نشست خبری نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و دارویی (۲۰۲۳IRAN MED ) در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار شد.
نمایشگاهی برای ارتقای جایگاه بهداشت و درمان

نشست خبری نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و دارویی (۲۰۲۳IRAN MED ) با حضور مجید روحی رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، ابوالفتح صانعی رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی، حسین رضوانی رئیس انجمن شرکت‌های مهندسی پزشکی ایران و عباس تقدسی‌نژاد مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در محل این سایت نمایشگاهی برگزار شد.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در ابتدای نشست با بیان اینکه طبق اصل ۲۹ قانون اساسی، آحاد مردم حق استفاده از امکانات گوناگون پزشکی و تجهیزات پزشکی را دارند، گفت: بر همین اساس، اولویت رسیدگی به وضعیت پزشکی مردم، جزو مواردی است که مسئولان مرتبط باید به‌درستی انجام دهند. از آنجایی که در این زمینه بسیار مهم، نقص‌هایی وجود دارد مجموعه‌های مختلف مرتبط با حوزه درمان باید هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

عباس تقدسی‌نژاد افزود: به عقیده من، برگزاری این نمایشگاه علاوه بر اینکه موجب همگرایی اصناف و مجموعه‌های مرتبط با این صنعت می‌شود، کمک بزرگی به افزایش ظرفیت‌های داخلی کشور در حوزه پزشکی، تجهیزات پزشکی و داروسازی خواهد بود. طبق آمارها، سالانه در حوزه پزشکی و پیراپزشکی ۱۳۰۰ فارغ‌التحصیل داریم. متاسفانه شرایط به نحوی پیش رفته که بخشی از این فارغ‌التحصیلان از کشور خارج می‌شوند.

تقدسی‌نژاد در ادامه عنوان کرد: سالانه ۱.۵ میلیارد دلار کالای وارداتی در حوزه تجهیزات پزشکی وارد کشور می‌شود که ۲۵ درصد آنها از امریکا و ۷۵ درصد با ارز ترجیحی انجام می‌شود. باتوجه به این اعداد و ارقام به‌نظر می‌رسد به یک چرخش جدی در حوزه مدیریت وزارتخانه‌های مربوطه نیاز داریم تا با نگاه چندبعدی به مقوله بهداشت و درمان موانع این مسیر را برطرف کند.

مدیرعامل مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب افزود: برگزاری نمایشگاه ایران‌مِد می‌تواند تاثیر بسزایی در ارتقای جایگاه حوزه بهداشت و درمان ایران در منطقه و ارتباط دادن مفید و موثر مسئولان و حوزه‌های حاکمیتی با افراد اثرگذار در این حوزه داشته باشد.

حجم بازار جهانی تجهیزات پزشکی

در ادامه نشست، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز با بیان اینکه این نمایشگاه از ۱۸ تا ۲۱ مهر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی آفتاب برگزار خواهد شد، بیان کرد: حجم بازار جهانی تجهیزات پزشکی افزون ‌بر ۵۰۰ میلیارد دلار است که سالانه حدود ۸ درصد رشد می‌کند که اهمیت این بازار بزرگ در حوزه صنعت سلامت و شاخص سلامت در کشورها را به نمایش می‌گذارد.

مجید روحی عنوان کرد: باتوجه به شاخص‌های سرانه جهانی درمان و سلامت و نیاز رشد شاخص‌های درمان و سلامت کشور و ظرفیت‌های موجود برای ارتقای ۵ برابری ظرفیت فعلی، نقش تامین‌کنندگان و زنجیره تامین تجهیزات پزشکی بیش‌ازپیش روشن می‌شود. خوشبختانه تشکل‌های این حوزه هماهنگی بسیار خوبی در راستای انجام وظیفه خود با یکدیگر دارند.رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی افزود: با توجه به ظرفیت‌ها و درخواست‌هایی که در این صنف وجود دارد و ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های استاندارد و بین‌المللی موجود در شهر آفتاب تصمیم بر این شد نمایشگاه تجهیزات پزشکی با سابقه برگزاری بیش از ۲ دهه با محوریت تشکل‌ها، با عنوان ۲۰۲۳ IRANMED در مهرماه در سایت نمایشگاهی آفتاب برگزار شود. خوشبختانه سایت نمایشگاهی آفتاب مزایا و ظرفیت‌های خوبی از جمله استاندارد بودن سالن‌ها، پارکینگ‌ها و... دارد. البته امیدواریم با توجه به قوانین موجود در کشور در آینده‌ای نزدیک شاهد توسعه مرکز نمایشگاهی آفتاب باشیم تا بتوانیم ظرفیت‌های موردنیاز خود در این مرکز را پوشش دهیم.

کوتاهی کردیم

رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی نیز در این نشست خبری اظهار کرد: متاسفانه ما تشکل‌های فعال در حوزه تجهیزات پزشکی کشور درباره عدم‌برگزاری نمایشگاه در مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب کوتاهی کرده‌ایم، چراکه ظرفیت نمایشگاه بین‌المللی تهران (سئول) برای بیش از ۳۰سال پیش‌بینی‌شده بود. همچنین به لحاظ کمی و کیفی، حضور در این سایت نمایشگاهی در شأن حوزه سلامت به‌ویژه تجهیزات پزشکی کشور نبود.

ابوالفتح صانعی افزود: ما تشکل‌های فعال در حوزه تجهیزات پزشکی تلاش می‌کنیم با همکاری یکدیگر در پویا شدن این سایت نمایشگاهی نقش داشته باشیم.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در ادامه به اهمیت حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: نمایشگاه شهر آفتاب مکانی مناسب برای حضور مهمانان خارجی به‌شمار می‌آید و امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت بزرگ، نهایت استفاده را ببریم.

شهر آفتاب، یک سرمایه ملی است

صمترئیس انجمن شرکت‌های مهندسی پزشکی ایران نیز در این نشست اظهار کرد: نباید فراموش کرد که مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب یک سرمایه ملی است؛ بنابراین باید از این ظرفیت بسیار بزرگ نهایت استفاده را ببریم. در همین راستا امیدواریم با کمک تشکل‌های تعیین‌کننده در حوزه تجهیزات پزشکی موفق شویم نمایشگاهی در شأن جمهوری اسلامی ایران برگزار کنیم.

حسین رضوانی افزود: در منطقه خاورمیانه مشـابه این رویـداد با عنـوان عــرب‌هلـث ARAB HEALTH برگزار می‌شود؛ از همین‌رو همکاران ما در شورای سیاست‌گذاری این نمایشگاه پیشنهاد دادند که این رویداد نیز با عنوان پرشین هلث HEALTH PARSHIAN برگزار شود.امیدواریم در آینده این نمایشگاه به این سمت‌وسو سوق پیدا کند که علاوه بر مصداق بین‌المللی بودن، در منطقه نیز حرفی برای گفتن داشته

 باشد.

برنامه‌های ویژه برای معرفی IRAN MED به شرکت‌های خارجی

مدیر برگزاری نمایشگاه نیز در این نشست اظهار کرد: ما حضور شرکت‌های خارجی در این رویداد را باید در دو بخش موردتوجه قرار دهیم. نخستین مورد بازدیدکنندگان سایر کشورهاست که در قالب هیات‌های تجاری وارد نمایشگاه می‌شوند و دیگری مشارکت‌کنندگان خارجی که تکنولوژی‌های روز خود را به‌منظور نمایش و معرفی، در این رویداد حاضر خواهند کرد.

سعید رسا افزود: ما نمایشگاه IRAN MED را به‌عنوان یک برند نمایشگاه ایرانی در تمام نمایشگاه‌های مرتبط با حوزه صنعت سلامت دنیا معرفی خواهیم کرد. در گام بعد از طریق رسانه‌ها و مدیاهای تخصصی که در حوزه سلامت در سایر کشورها حضور دارند، تبلیغات IRAN MED را پیگیری خواهیم کرد. این رویداد در پایگاه‌های مرجع نمایشگاهی در دنیا نیز معرفی خواهد شد.

رسا خاطرنشان کرد: از ظرفیت‌های داخلی مانند اتاق بازرگانی، معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه و... برای معرفی IRAN MED به‌عنوان یک برند معتبر داخلی به‌منظور حضور پررنگ شرکت‌های خارجی در این رویداد استفاده خواهیم کرد.

وی در پایان گفت با همکاری خوب مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب، فضایی افزون ‌بر بیش از ۳۰ هزارمترمربع نمایشگاهی برای این رویداد در نظر گرفته شده است. گفتنی است در پایان این مراسم از پوستر نمایشگاه۲۰۲۳ IRAN MED رونمایی شد.

 


نویسنده:
کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/4pyekr