سه‌شنبه 04 مهر 1402 - 26 Sep 2023
تاریخ انتشار: 1400/09/17
رئیس‌جمهوری در جمع نمایندگان تشکل‌های دانشجویی:
کد خبر: 7700

عده‌ای شبانه‌روز در تلاشند نرخ دلار را بالا ببرند

رئیس‌جمهوری در مراسم بزرگداشت روز دانشجو گفت: این دفعه در قضیه مذاکرات عده‌ای شبانه‌روز در تلاشند نرخ ارز را بالا ببرند و ثابت کنند (نرخ) دلار به مذاکرات وصل است.

به گزارش صداوسیما، سید ابراهیم رئیسی در این مراسم که با حضور نمایندگان دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با تبریک روز دانشجو افزود: جنبش دانشجویی و حساسیت‌هایی که آنان نسبت به مسائل علمی و مسائل دیگر کشور و تیزبینی و رصدهایی که دارند، می‌تواند برای همه دست‌اندرکاران، قابل توجه باشد.

رئیسی با بیان اینکه فرصت ۱۶ آذر برای دانشجو و مسئولان مغتنم است، گفت: انتخاب دانشگاه شریف (برای حضور) با الهام گرفتن از فرمایشات رهبر معظم انقلاب بود که در جلسه اخیر ایشان به مسائل نخبگان، دانشجویان و اساتید اشاره داشتند. رئیس‌جمهوری ادامه داد: این کانون نخبگی، ضمن احترام برای همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، دانشگاه شریف است.

وی با تاکید بر اینکه کشور دارای مسائل جدی است و شما به برخی از بحران اشاره کردید، گفت: باید دولت با دانشگاه هم‌اندیشی کند. ما تلاش کردیم فاصله مردم با دولت را کم کنیم. فاصله دولت با دانشگاه هم بایدکم شود. رئیس‌جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه تحول در دولت باید علم‌پایه باشد، اظهار کرد: دوستان به بیان آنچه در این جلسه مطرح شد، بسنده نکنند و راهکار بدهند.

رئیسی با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: تلاش شده بودجه بدون کسری باشد و تورم‌زا نباشد. درحال‌حاضر نیز تورم کنترل شده، اما نه آنچنانی که موردانتظار مردم است. با این همه تلاش شده کنترل بازار صورت بگیرد.

رئیس‌جمهوری اظهار کرد: این دفعه در قضیه مذاکرات عده‌ای شبانه‌روز در تلاشند نرخ ارز را بالا ببرند و ثابت کنند (نرخ) دلار به مذاکرات وصل است. دستگاه‌های امنیتی این تخلف را پیگیری می‌کنند، اما هرگز سفره مردم را به مذاکرات بند نخواهیم کرد. 

لایحه حذف ارز ترجیحی را پس نگرفته‌ایم

رئیسی در ادامه این نشست اظهار کرد: لایحه حذف ارز ترجیحی با مطالعه و حساب‌شده تدوین و ارائه شده و برخی مطالب مطرح شده درباره پس گرفتن آن از مجلس، صحت ندارد و خلاف واقع است. فوریت بررسی این لایحه در مجلس رای نیاورده است. 

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ساماندهی یارانه و ارز به‌ویژه ارز ترجیحی و وضعیت بازار با جدیت پیگیری‌ می‌شود، تصریح کرد: اقتصاد ما نیاز به جراحی دارد و حاضریم برای سامان یافتن اقتصاد کشور و زندگی مردم از آبروی‌مان مایه بگذاریم. 

وی با بیان اینکه باید زندگی مردم سامان یابد و آرامش بر فضای جامعه حاکم شود، گفت: هر اقدام اقتصادی که دولت بخواهد انجام دهد، مردم و فعالان اقتصادی را در جریان می‌گذارد. در دوگانه رضایت خواص و رضایت عموم مردم، رضایت مردم را ترجیح می‌دهیم. 

وی تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت هماهنگ است و ما برنامه اقتصادی روشنی داریم. 

رئیس‌جمهوری محوری‌ترین برنامه‌های دولت را سند تحول عنوان کرد که به‌گفته او محصول کار بیش از ۱۶ پژوهشکده و همکاری بیش از ۶۰۰ صاحب‌نظر بوده است. در این سند ۳۷ موضوع مهم کشور، مشکلات، راهبردها و راهکارها به‌طور دقیق مشخص شده است. دولت در همین گام نخست سند مالی بودجه ۱۴۰۱ را مبتنی بر سند تحول تدوین کرده تا کسری نداشته باشد و تورم‌زا نباشد.

باید فاصله با دانشگاه کاهش یابد

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت و ضرورت حفظ و جذب نخبگان دانشگاهی اظهار کرد: دولت بنا ندارد از موضوع حفظ نخبگان صرفا به‌عنوان یک توصیه رد شود، بلکه مصمم است در همکاری تنگاتنگ با دانشگاه زمینه‌های جذب و حفظ نخبگان را تقویت کند.

همچنین به گزارش ایلنا، سید ابراهیم رئیسی در این نشست با بیان اینکه نخبگان و فناوران دانشگاهی سرمایه‌های کشور هستند، گفت: باید دولت و دانشگاه در همکاری مشترک، دغدغه‌ها و مشکلات این عزیزان را حل و فصل کرده و زمینه‌های خدمت آنان به کشور را تسهیل کنند.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دانشگاه شریف باید در موضوع حفظ نخبگان پیش‌قدم باشد، افزود: یکی از دلایل مهم حضورم در دانشگاه صنعتی شریف این بود که این دانشگاه کانون مهم جذب نخبگان در کشور است و نقش بسیار مهمی در این حوزه دارد. 

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز ایجاد تحول در همه حوزه‌های کشور ضرورت دارد، اظهار کرد: تغییر وضع موجود به سمت وضعیت مطلوب باید مبتنی بر علم و نوآوری باشد و در این زمینه دانشگاه، اساتید و دانشجویان فرهیخته نقش برجسته‌ای دارند. 

رئیسی افزود: با علم و فناوری می‌توانیم در عرصه‌های مختلف صنعتی و کشاورزی تحول ایجاد کنیم و دیگر خام‌فروشی نکنیم و این کار امکان‌پذیر است؛ همچنان‌که در صنایعی که بیشترین محدودیت و تحریم را داشتیم پیشرفت‌های قابل‌توجهی به‌دست آوردیم و با سرریز این پیشرفت‌ها به سایر صنایع می‌توان تحول ایجاد کرد.

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: کشورمان با مسائل و مشکلاتی از جمله خشکسالی مواجه است که بی‌تردید دانشگاه‌ها می‌توانند نقش مهمی در حل و فصل این مشکلات ایفا کنند و البته باید دولت از فعالیت آنان حمایت کند که قطعا این کار انجام خواهد شد.

رئیسی با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌های دولتی باید از توانمندی و امکانات داخلی استفاده کنند، تصریح کرد: دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی حق ندارند وقتی کالای داخلی باکیفیت و دارای استانداردهای لازم وجود دارد، از محصول خارجی استفاده کنند و تاکید جدی داریم که همه اجزای دولت از محصولات داخلی استفاده کنند و این کار اقدامی در راستای حمایت از شرکت‌های فناورانه کشور و نخبگان جوان است.

رئیسی افزود: لازم است توزیع بودجه‌های پژوهشی هوشمندانه باشد و به سمت نیازمندی‌ها و رفع مشکلات کشور سوق یابد. در این نشست تعدادی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف در سخنانی دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره حمایت دولت از فعالیت‌های پژوهشی و دانشگاهی و ارتباط تنگاتنگ دولت و دانشگاه بیان کردند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/45pom3