سه‌شنبه 04 اردیبهشت 1403 - 23 Apr 2024
کد خبر: 105265
تاریخ انتشار: 1402/12/09 06:00

بازی دوباره شرکت‌های هواپیمایی در آستانه نوروز

بازار بلیت شب عید هواپیما همچنان در وضعیت نابسامانی به سرمی‌برد. هم بلیت هواپیما با قیمت سرسام‌آوری عرضه می‌شود هم بلیت کمیاب است.
بازی دوباره شرکت‌های هواپیمایی  در آستانه نوروز

 

بازار بلیت شب عید هواپیما همچنان در وضعیت نابسامانی به سرمی‌برد. هم بلیت هواپیما با قیمت سرسام‌آوری عرضه می‌شود هم بلیت کمیاب است. از اواسط دی‌ماه که قیمت بلیت‌های هواپیما با افزایش روبه رو شد؛ در مقابل موجب کمیاب شدن بلیت هواپیما در بازار شد که پس از رأی دیوان، بلیت پروازهای داخلی از سوی شرکت‌های هواپیمایی با افزایش حدود ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها، عرضه شد.با توجه به قرار گرفتن آستانه عید نوروز بلیت هواپیما در این بازار حمل و نقل با کمبود مواجه شده و باید دید مسئولان در این زمینه چه اقداماتی را در پیش خواهند داشت و این بحران‌های این بخش به دست کدام سازمان گره‌گشایی خواهد شد.  ایرلاین‌ها مدعی هستند که دلیل گرانی بلیت به دلیل ثابت بودن نرخ در طول ۲ سال گذشته بود. ایرلاین‌ها ادعا می‌کنند که قیمت بلیت هواپیما با توجه به افزایش هزینه‌ها برای آنها صرفه اقتصادی ندارد و باید نرخ‌گذاری توسط خود اشرکت‌های هواپیمایی انجام شود؛ البته دیوان عدالت اداری قیمت‌گذاری را به خود ایرلاین‌ها واگذار کرده بود اما وزارتخانه راه و شهرسازی این قانون را موقوف‌الاجرا کرد. اخیر نیز اخباری مبنی بر آزادسازی سوخت هواپیما و حذف یارانه مطرح شد؛ شرکت‌های هواپیمایی اعتقاد دارند که یارانه سوخت هواپیما عدد قابل توجهی نیست و نخواهد بود در حالی که مسئولان سازمان هواپیمایی و وزارت راه و شهرسازی اظهار می‌کنند که قیمت سوخت یارانه‌ای موجب کاهش چشمگیر بلیت هواپیما می‌شود و اگر سوخت یارانه‌ای هواپیما حذف شود قیمت بلیت قابل کنترل

نیست.

بهانه‌ای برای افزایش قیمت وجود ندارد

به گزارش مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در خصوص قیمت سوخت هواپیما، گفت: هم‌اکنون سوخت هواپیما با قیمت لیتری ۶۰۰ هزار تومان به شرکت‌های هوایی عرضه می‌شود که در مقایسه با قیمت سهمیه‌ای بنزین در بازار آزاد هزار و ۵۰۰ عرضه می‌شود که طی جلسات اخیر موضوع افزایش قیمت سوخت هواپیما در دولت مطرح شد که به دلیل احترام به وزیر راه و شهرسازی این طرح لغو شد. بذرپاش تصریح کرد: در خصوص ترخیص قطعات هواپیما و تسهیلات به شرکت‌های هواپیمایی هر همکاری که نیاز باشد قطعاً خواهیم داشت و شرکت‌های هوایی به شرکت فرودگاهی کشور بدهی دارند بنا شد تا مراعات ایرلاین کنیم که موانعی در خصوص انجام پروازها رخ ندهد.
این مقام مسئول در ادامه تاکید کرد: برخی‌از شرکت‌های هوایی به موقوف الاجرا شدن حکم توجهی نکردند و خلاف قوانین نرخ بلیت‌های داخلی هواپیمایی را افزایش دادند که برهمین اساس سازمان هواپیمایی کشور بازرسی و دخالت خود را آغاز کرد.

توقیف سه سایت به علت گران‌فروشی

طی روزهای اخیر محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشور از توقیف سه سایت گران‌فروش بلیت هواپیما خبر داد و گفت: براساس ابلاغ معاون دادستان و جانشین سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۰ ویژه فرودگاه‌های تهران به شرکت‌های هواپیمایی، «شرکت‌های موج زمزم، چارتر ۷۲۴ و زیرمجموعه‌های آن و گروه نرم‌افزاری آپ» به علت گران‌فروشی بلیت هواپیما، از هرگونه واگذاری و فروش بلیت تا اطلاع ثانوی ممنوع شدند.در راستای انتشار این خبر شرکت «آپ» جوابیه‌ای انتشار داد و اعلام کرد که این شرکت دخالتی در قیمت‌گذاری بلیت‌ها ندارد و آنچه برای فروش، قیمت‌گذاری می‌شود  توسط خود شرکت‌های هواپیمایی انجام می‌شود. جعفر یازرلو سخنگوی سازمان هوایپمایی کشور در خصوص صحت چنین روندی به مهر، گفت: قطعاً چنین موضوعی صحت ندارد و این اپلیکیشن باید براساس قوانین اجازه فروش بلیت را برای شرکت‌های هوایی صادر کند و برای گران‌فروشی هیچ بهانه‌ای مورد تایید نخواهد بود.

سخن پایانی

وضعیت بازار بلیت هواپیما هر روز آشفته‌تر از روز گذشته می‌گذرد، اختلاف نظر سازمان و ارگان‌ها برای نحوه قیمت‌گذاری بلیت هواپیما موجب شکایت مسافرین این صنعت حمل و نقل شد و به نظر می‌رسد با موقوف‌الاجرا شدن حکم دیوان عدالت اداری، شرکت‌های هوایی از قانون قبلی پیروی نمی‌کنند و براساس دلخواه خود بلیت را قیمت‌گذاری و در بازار عرضه می‌کنند؛ با نزدیک شدن به عید نوروز میزان پروازها قطعاً با افزایش روبه رو خواهد شد که برای سامان یافتن، نیازمند اقدامات جدی از سوی سازمان هواپیمایی کشور و وزارت راه و شهرسازی است.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3qwlya