دوشنبه 28 خرداد 1403 - 17 Jun 2024
کد خبر: 109362
تاریخ انتشار: 1403/02/11 06:07

رشد تولید فولاد خام ایران  به ۱۶.۳ درصد رسید

انجمن جهانی فولاد در آخرین گزارش خود اعلام کرد تولید فولاد خام ایران در سه ماه ابتدایی ۲۰۲۴ با افزایش ۱۶.۳ درصدی به ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسید.
رشد تولید فولاد خام ایران  به ۱۶.۳ درصد رسید

گزارش انجمن جهانی فولاد درباره میزان تولید جهانی فولاد خام در ماه مارس ۲۰۲۴ میلادی (۱۱ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۳)، حکایت از آن دارد که تولید جهانی این محصول راهبردی در این ماه به ۱۶۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید که ۴.۳ درصد نسبت به همین ماه در سال ۲۰۲۳ کاهش داشت.

بر اساس اطلاعات گزارش‌شده ۷۱ کشور تولیدکننده فولاد به این انجمن گردآوری‌شده است، نشان می‌دهد باوجود کاهش تولید سه ماه ابتدایی سال میلادی جاری در پنج کشور چین، ژاپن، امریکا، روسیه و کره جنوبی نسبت به سه ماه نخست ۲۰۲۳، میزان رشد سه‌ماهه در مورد بقیه فولادسازان عمده جهانی مثبت بوده است.

آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد بیشترین افزایش سه‌ماهه نخست امسال نسبت به همین مدت در سال ۲۰۲۳ مربوط به ۲ کشور ترکیه و ایران است که به ترتیب رشد ۲۸.۴ و ۱۶.۳ درصدی را تجربه کردند و در رتبه‌های بعدی هند با ۹.۷، برزیل با ۶.۲ و آلمان با ۶ درصد افزایش تولید قرار دارند.

رشد ۲۸.۴ درصدی تولید فولاد خام ترکیه در سه‌ماهه اول امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته به دنبال رشد نقطه‌به‌نقطه ۴۶.۶ درصدی این کشور در ماه قبل میلادی به‌دست می‌آید و باعث شده این کشور رکورددار بیشترین افزایش نقطه‌به‌نقطه تولید فولاد خام تا اینجای سال ۲۰۲۴ جهان شود.

خطر در کمین فولادسازان ایرانی

رشد صنعت فولاد ترکیه در امسال در سایه تأمین فولاد پروژه ۵۰۰ میلیاردی «شهر نِئوم» متعلق به صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی محقق شده است. «کوکایِر چِلیک» فولادساز نام‌آشنای ترکیه‌ای فولاد «پروژه شهر نِئوم عربستان سعودی» را تأمین می‌کند و این در حالی است که شهر نِئوم که در شمال غربی عربستان و در ساحل دریای سرخ قرار دارد که می‌تواند بازار بسیار نزدیک‌تری برای محصولات فولاد ایران باشد. بر اساس آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد، سه کشور برتر تولیدکننده فولاد خام در جهان چین، هند و ژاپن هستند و چین «مارس» امسال ۸۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کرد که ۷.۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال پیش، کاهش داشت.

ماه «مارس» امسال هند با تولید ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد خام، رشد نقطه‌به‌نقطه ۷.۸ درصدی را تجربه کرد و ژاپن با تولید هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد خام کاهش ۳.۹ درصدی نسبت به مارس سال گذشته را ثبت کرد.

بر اساس این گزارش، تولید فولاد خام در ایالات‌متحده امریکا برای «مارس» امسال، ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن تخمین زده می‌شود که معادل تولید این کشور در ماه «مارس» ۲۰۲۳ است و این کشور، کماکان چهارمین فولادساز برتر جهان است.

در گزارش انجمن جهانی فولاد آمده است: در «مارس» ۲۰۲۴، روسیه ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کرد، که ۰.۸ درصد افزایش تولید نسبت همین ماه در سال نشان پیش را می‌دهد و این کشور با این میزان تولید کماکان در جایگاه پنجمین کشور تولیدکننده فولاد جهان قرار دارد.

طبق این گزارش، در سومین ماه سال میلادی جاری، کره جنوبی با تولید پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تن فولاد خام و با ۹.۵ درصد کاهش در رتبه ششم تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفت.بر اساس این گزارش، آلمان تولید سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن و افزایش ۸.۴ درصدی و ترکیه نیز با تولید سه میلیون و ۲۰۰ هزار تُن و رشد ۱۸.۰ درصدی نسبت به تولید ماه مارس ۲۰۲۳ به ترتیب در رتبه‌های هفتم و هشتم تولیدکنندگان برتر فولاد جهان قرار دارند.

جایگاه ایران در صنعت فولاد دنیا

بر اساس اطلاعات گزارش‌شده ۷۱ کشور به این انجمن، ایران و برزیل ماه «مارس» امسال با تولید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام، به ترتیب رشدهای ۲ و ۵.۶ درصدی را تجربه کردند و در جایگاه‌های دهم و نهم در بین فولادسازان جهان قرار دارند.

ایران ماه ژانویه در رتبه نهم فولادسازان جهان قرار داشت که در ۲ ماه فوریه و مارس با یک پله سقوط جایگاهش را به برزیل داد، هرچند در ماه مارس، صنعت فولاد کشورمان با تولید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن، هم‌اندازه برزیل فولاد خام تولید کرد ولی افزایش محدودیت‌های گازی در اسفند پارسال نسبت به ماه بهمن، باعث شد ایران نتواند رشد تولید ماه «ژانویه» را در ماه‌های فوریه و مارس تکرار کند.

گفتنی است افزایش محدودیت‌های گازی از اوایل اسفند به دنبال استقرار موج بارش برف و نفوذ سرما و افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، باعث محدودیت‌های بسیار زیاد برای فولادسازان کشور شد، به‌طوری‌که گاز بیشتر کارخانه‌های آهن اسفنجی برای ۲ هفته نزدیک به قطعی بود.بر اساس آخرین گزارش انجمن فولاد ایران، از ابتدای سال میلادی جاری ایران با تولید هفت میلیون و ۶۰۰ و برزیل با تولید هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ترتیب در جایگاه‌های دهم و نهم فولادسازان بزرگ جهان قرار دارند.

میزان تولید فولاد خام در مناطق مختلف جهان

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، در ماه «فوریه» امسال، کشورهای تولید کنند فولاد در افریقا درمجموع یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۱.۱ درصد نسبت به ماه مشابه در سال پیش افزایش داشته است. کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه عضو این انجمن ماه «مارس» درمجموع ۱۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۵.۸ درصد نسبت به همین ماه در سال پیش کاهش داشته است.

کشورهای استرالیا، چین تایپه، هند، ژاپن، مغولستان، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایلند و ویتنام درمجموع از ابتدای ۲۰۲۴، موفق به تولید ۳۴۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد خام شدند.

بر اساس این گزارش، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه «مارس» امسال تنها موفق به تولید ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد خام شدند که ۴.۳ درصد کاهش نسبت به «مارس» سال پیش را نشان می‌دهد. سایر کشورهای اروپایی تولیدکننده فولاد که عضو اتحادیه اروپا نیستند در این مدت درمجموع سه میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۱۱ درصد افزایش نسبت به تولید ماه سوم سال قبل را نشان می‌دهد.

کشورهای تولیدکننده فولاد در خاورمیانه «مارس» امسال درمجموع چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۴.۰ درصد افزایش نقطه‌به‌نقطه را نشان می‌دهد و بر این اساس و با توجه به تولید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام در ایران، حدود ۷۰ درصد فولاد خام تولیدشده در خاورمیانه از آن جمهوری اسلامی ایران است.

کشورهای امریکای شمالی درمجموع ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۱.۴ درصد از تولید سال قبل آنها در ماه «مارس» کمتر است و این کشورها از ابتدای امسال تنها موفق به تولید ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد خام شده‌اند.

روسیه و سایر کشورهای مستقل مشترک‌المنافع تولیدکننده فولاد در نخستین ماه امسال درمجموع هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۲.۵ درصد کاهش تولید نقطه‌به‌نقطه را نشان می‌دهد، البته عمده‌ترین تولیدکننده فولاد در این منطقه «فدراسیون روسیه» است.

تولید فولاد خام در کشورهای امریکای جنوبی «مارس» امسال درمجموع به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید که ۰.۲ درصد نسبت به تولید این کشورهای در فوریه سال گذشته کاهش داشته است.

سخن پایانی

گزارش انجمن جهانی فولاد از تولید ماه «مارس» ۲۰۲۴ میلادی حاکی از آن است که باوجود کاهش ۴.۳ درصدی تولید جهانی فولاد خام نسبت به همین ماه در سال پیش، کشورمان با رشد ۲ درصدی نقطه‌به‌نقطه و با افزایش ۱۴.۳ درصدی تولید سه‌ماهه، افزایش تولید را تجربه کرده است. چندی پیش نیز انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز اعلام کرد تولید محصول راهبردی فولاد خام در سال ۱۴۰۲ در کشورمان با افزایش ۵.۵ درصدی به بیش از ۳۲ میلیون تن رسید که بالاترین میزان در تاریخ فولاد کشور است.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3nl5jo