شنبه 11 آذر 1402 - 02 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1401/09/13 04:09
علیرضا بیرانوند
کد خبر: 82176

حاشیه جنجالی جا مانده از جام‌جهانی | سفر خانواده طارمی و بیرانوند به قطر با هزینه فدراسیون؟

ظاهرا همسر بیرانوند و فرزندش به همراه پدر مهدی طارمی در هتل محل اقامت خبرنگاران بوده‌اند. حضور خانواده این دو فوتبالیست مطرح تیم ملی در هتل محل اقامت خبرنگاران این شایعه را به وجود آورده که هزینه اقامت آنها برعهده فدراسیون فوتبال بوده است!

علیرضا بیرانوند (زادهٔ ۳۰ شهریور ۱۳۷۱؛ سرابیاس) بازیکن فوتبال اهل ایران است که در پست دروازه‌بان برای باشگاه فوتبال پرسپولیس در لیگ برتر خلیج فارس و تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کند. علیرضا بیرانوند در بازی جام جهانی مقابل انگلیس مصدوم شد. روز گذشته بعد از مصدومیت شدید علیرضا بیرانوند از ناحیه بینی و درحالی که خونریزی علیرضا بیرانوند شدید بود در اقدامی عجیب و در شرایطی که مشخص بود وضعیت دروازه بان کشورمان ایده آل نیست، کادرپزشکی تیم ملی کشورمان به تعویض علیرضا بیرانوند تعلل کرده و تصمیم را به عهده خود بازیکن گذاشتند.

علیرضا بیرانوند

جام جهانی حالا برای ایرانی ها به پایان رسیده است اما بدون شک خبرها و حاشیه های آن تا مدت ها ادامه خواهد داشت.در بازگشت خبرنگاران از قطر،مشخص شد که خانواده بعضی از فوتبالیست ها در هتلی که خبرنگاران حضور داشتند،اقامت کرده بودند،از جمله همسر و فرزند علیرضا بیرانوند و یک نفر آقا و یک خانم همراه آنها که برای خبرنگاران غریبه بوده اند!
این در حالی است که پدر مهدی طارمی هم ظاهرا در همان هتلی که خبرنگاران بوده اند حضور داشته است.
حضور خانواده این دو فوتبالیست مطرح تیم ملی در هتل محل اقامت خبرنگاران این شایعه را به وجود آورده که هزینه اقامت آنها برعهده فدراسیون فوتبال بوده است! شایعه ای که خیلی بعید است حقیقت داشته باشد،چرا که طارمی و بیرانوند آنقدر متمول هستند که نخواهند باری مالی را روی دوش فدراسیون فوتبال بگذارند.با این حال توضیح مسئولان فدراسیون و رد این شایعه می تواند خط بطلانی باشد بر تمام این شایعات.
این اتفاق در حالی افتاده است که خانواده جهانبخش و عزت اللهی هم در قطر و البته در هتل دیگری حضور داشته اند که ظاهرا آنها خودشان همه هزینه ها را متقبل شده اند.

بیرانوند در بازی نخست مقابل انگلیس و وقتی نتیجه بازی صفر بر صفر بود، مصدوم شد. البته این بار نه از ناحیه کمر بلکه بینی و سر و به همین دلیل نتوانست در ادامه درون دروازه ایران بایستد. حسین حسینی جایگزین او شد و البته در روزی که قریب به اتفاق بازیکنان ایران عملکرد ضعیفی ارائه دادند، 6 گل از انگلیس خورد. برای بازی بعد برابر ولز اما فیفا اجازه بازی به بیرانوند نداد. او با گارد ویژه در تمرین حاضر شد و مدعی بود می‌تواند درون دروازه ایران بایستد اما عدم دریافت مجوز از سوی فیفا باعث شد تا کی‌روش دوباره به حسین حسینی اعتماد و از او درون دروازه تیم ملی استفاده کند.

 

در این مدت اما بیرانوند هم تمرینات خود را انجام داد و سعی کرد آمادگی‌اش را حفظ کند. مدیران فدراسیون فوتبال و وزیر ورزش هم تلاش کردند تا با بیرانوند صحبت کنند و به او انگیزه بدهند. حتی بعد از پیروزی مقابل ولز، حمید سجادی، بیرانوند را در آغوش کشید و به او روحیه داد تا شاید در بازی‌های بعدی، در صورت حضور بدرخشد

بیرانوند تمایل زیادی به حضور در دیدار با ولز داشت و تلاش کرد تا خودش را به این مسابقه حساس برساند اما قوانین فیفا مانع از پنجمین بازی گلر پرسپولیس در جام جهانی شد. با این حال اتفاقات دیدار با انگلیس باعث شد احتمال تغییر در دروازه تیم ملی بالا برود.

در شرایطی که تصور می‌شد کی‌روش از عابدزاده در بازی با ولز استفاده کند اما مرد پرتغالی دوباره به کاپیتان استقلال اعتماد کرد و مزد این تصمیم خود را هم گرفت. حسینی در بازی با ولز نمایش مطمئنی از خود نشان داد و نقش مهمی در برد ارزشمند تیم ملی ایفا کرد. او در این بازی دو بار دروازه ایران را نجات داد که مهارش در نیمه اول مقابل ضربه خطرناک کیفر مور بسیار حیاتی بود.

علیرضا بیرانوند

 
حسینی در بازی با ولز بسیار متفاوت از دیدار نخست عمل کرد و مشخص بود که از نظر روحی کاملا آماده این دیدار حساس شده است. او در جدال با یاران گرت بیل نمره خوب 7.5 را گرفت و تبدیل به اولین دروازه‌بان استقلالی شد که در جام جهانی موفق به کلین‌شیت می‌شود. عملکرد خوب حسینی باعث شد انتقادات بازی با انگلیس جای خود را به تمجید بدهد و می‌توان گفت خیال همه از داشتن دو دروازه‌بان مطمئن در تیم ملی راحت شده است.

حالا و بعد از بازی کم‌نقص و بدون اشتباه حسینی مقابل ولز که با دو سیو او و همچنین چند خروج موفق همراه بود، کارلوس کی‌روش بیشتر از قبل به دروازه‌بان استقلال اطمینان پیدا کرده است. بازگشت بیرانوند و کسب مجوز از فیفا اما باعث می‌شود تا کارلوس کی‌روش برای انتخاب دروازه‌بان بر سر دوراهی قرار بگیرد. اینکه آیا از دروازه‌بان اول خود استفاده کند یا کسی که مقابل ولز درخشیده و دروازه خود را بسته نگه داشته را دوباره به کار بگیرد؟

علیرضا بیرانوند

تصمیم بزرگ کادر فنی برای بازی سرنوشت‌ساز

البته شنیده می‌شود کادرفنی تیم ملی احتمالاً از بیرانوند درون دروازه استفاده خواهد کرد، مگر اینکه اتفاق خاصی در یکی دو روز آینده رخ بدهد و دروازه‌بان پرسپولیس با مشکلی مواجه شود. مشکلی که به‌دلیل برخورد او با مجید حسینی در ابتدای بازی با انگلیس به وجود آمد و معادلات دروازه ایران را تغییر داد.

با تمام این تفاسیر شانس بیرانوند بیشتر از حسینی است چرا که او روز گذشته با برداشتن گارد محافظ خودش در تمرین تیم ملی شرکت کرد. اما کی‌روش حالا می‌داند که اگر به هر دلیلی نتوانست از دروازه‌بان نخست خود مقابل آمریکا استفاده کند، گلر دوم او هم می‌تواند بخوبی از دروازه ایران حراست کند.

باید منتظر تصمیم نهایی کی‌روش بنشینیم و ببینیم انتخاب او برای دروازه تیم ملی در بازی سوم مقابل امریکا چه گلری خواهد بود؟ نکته اصلی این است که اگر بیرانوند درون دروازه بایستد با گارد ویژه خواهد بود. گاردی برای محافظت از صورت دروازه‌بان شماره یک تیم ملی. چیزی شبیه پتر چک که سال‌ها با این وضعیت درون دروازه چلسی و تیم ملی جمهوری چک ایستاد.

 

کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/39njew