شنبه 25 فروردین 1403 - 13 Apr 2024
کد خبر: 104552
تاریخ انتشار: 1402/11/25 12:48
همزمان با چهل و پنجمین فجر انقلاب اسلامی ارائه شد:

شرکت پالایش نفت تهران بر مدار خدمت رسانی و پیشرفت در دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران با اشاره به عزم این شرکت برای تبدیل شدن به یک مجتمع پتروپالایشی از پیشرفت ۸۰ درصدی احداث واحد تولید نرمال هگزان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این واحد تا تابستان سال ۱۴۰۳، روزانه ۴۷ تن حلال نرمال هگزان تولید خواهد شد.
شرکت پالایش نفت تهران بر مدار خدمت رسانی و پیشرفت در دولت سیزدهم

 پیشرفت ۸۰ درصدی احداث واحد تولید نرمال هگزان پالایشگاه تهران

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران با اشاره به عزم این شرکت برای تبدیل شدن به یک مجتمع پتروپالایشی از پیشرفت ۸۰ درصدی احداث واحد تولید نرمال هگزان خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این واحد تا تابستان سال ۱۴۰۳، روزانه ۴۷ تن حلال نرمال هگزان تولید خواهد شد.

حامد آرمان‌فر به‌مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تشریح تازه‌ترین دستاوردهای این شرکت در دولت سیزدهم اظهار کرد: دومین برج تولید ماده صنعتی حلال نرمال هگزان که به دست متخصصان داخلی ساخته شده است در پالایشگاه نفت تهران نصب شد و این پروژه هم‌اکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: ساخت واحد حلال نرمال هگزان به‌منظور تبدیل شدن این مجتمع پالایشی به یک واحد پتروپالایشی، تنوع بخشی به سبد محصولات همچنین ارتقای شاخص‌های محیط زیستی، سلامت عمومی و بهداشت جامعه از اردیبهشت ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفت و با راه‌اندازی آن، هگزان نرمال عاری از ترکیبات آروماتیکی و بنزن با استفاده از محصولات جانبی واحد ایزومریزاسیون این پالایشگاه استحصال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران حجم خلوص نرمال هگزان تولیدی در این واحد را ۵۲ الی ۸۵ درصد اعلام و بیان کرد: این پروژه با اعتبار ۵۷۰ میلیارد ریال و ۵.۲ میلیون یورو به‌صورت ای‌پی‌سی با شرکت پیمانکار داخلی و به‌دست توانمند متخصصان ایرانی اجرایی شده است. دومین برج این واحد به ارتفاع ۶۲.۵ متر و قطر ۱.۸ متر و وزن ۱۲۰ تن از صفادشت کرج پس از طی مسافت ۹۸ کیلومتری در طول ۱۰ روز به پالایشگاه تهران وارد و با موفقیت نصب شد.

آرمان‌فر افزود: با بهره‌برداری کامل از این پروژه در تابستان سال ۱۴۰۳، از خروج سالانه ۲۷ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

وی تأکید کرد: نرمال هگزان در صنایعی چون روغن‌سازی، پالایش و پتروشیمی، داروسازی، صنعت چوب، صنعت پلاستیک، لاستیک‌سازی خودرو، صنعت چاپ، عطرسازی و آزمایشگاهی کاربرد دارد.

اجرای طرح کیفی‌سازی نفت‌کوره در پالایشگاه تهران

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران درباره پیشرفت پروژه‌های توسعه‌ای این پالایشگاه گفت: با اجرای پروژه ارتقای کیفی نفت‌کوره پالایشگاه تهران، مقدار گوگرد مازوت از ۳.۵ درصد به نیم درصد خواهد رسید که در شرایط ناترازی گاز و استفاده نیروگاه‌ها از سوخت دوم بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

آرمان‌فر با اشاره به انجام مطالعات طرح کیفی‌سازی نفت‌کوره از سوی شرکت‌های مطرح دانش‌بنیان داخلی افزود: برای ارتقای محصول نفت‌کوره پالایشگاه تهران، حدود ۱۱ طرح را بررسی کرده و سرانجام با یک شرکت وارد قرارداد شدیم.

وی تأکید کرد: مطالعات امکان‌سنجی این طرح به اتمام رسیده است و در حال ورود به فاز طراحی تفصیلی و پایه و خرید لایسنس (دانش فنی) هستیم.

تولید روزانه ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران همچنین با اشاره به تولید روزانه ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵ در پالایشگاه نفت تهران به‌منظور کاهش آلودگی هوای پایتخت گفت: حدود ۳۵ درصد از محصولات تولیدی این پالایشگاه را نفت‌گاز تشکیل می‌دهد که پروژه‌های توسعه‌ای آن انجام شده است و به‌طور میانگین روزانه ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵ در پالایشگاه تهران تولید می‌شود که نیاز شهر تهران را به‌طور کامل تأمین می‌کند.

تولید روزانه ۸ میلیون لیتر بنزین یورو در پالایشگاه نفت تهران

آرمان‌فر با اشاره به کلنگ‌خوردن طرح بنزین‌سازی این پالاشگاه در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با هدف تولید بنزین یورو در پالایشگاه نفت تهران توضیح داد: پروژه سی‌سی‌آر (واحد بنزین‌سازی) در این پالایشگاه به‌منظور افزایش کیفیت بنزین در حال اجراست که با راه‌اندازی آن، بنزین تولیدی پالایشگاه از بنزین پاک به یورو ۴ و یورو ۵ تبدیل خواهد شد و افزون بر آن مقدار بنزین تولیدی از روزانه ۶.۵ میلیون لیتر به ۸ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران تأکید کرد: حدود ۱۳ درصد از محصولات تولیدی پالایشگاه تهران را نیز بنزین تشکیل می‌دهد که از نظر گوگرد مطابق استانداردهای یورو است، اما از نظر اکتان و بنزن با استانداردهای یورو مطابقت ندارد و به همین منظور طرح محیط‌زیستی (CCR) بنزین‌سازی پالایشگاه طراحی شد و فروردین‌ماه ۱۴۰۰ کلنگ آن به زمین خورد که هدف آن تولید بنزین یورو بوده است، همچنین مقداری نفتا در پالایشگاه تهران تولید می‌شود که آن محصول نیز پس از راه‌اندازی وارد این واحد شده و به بنزین یورو تبدیل می‌شود.

آرمان‌فر پیشرفت این واحد را حدود ۶۵ درصد اعلام کرد و گفت: برآورد اولیه برای سرمایه‌گذاری در این پروژه حدود ۳۰۰ میلیون یورو است و هدف عمده آن، کیفی‌سازی و تمرکز بر سلامت و بهداشت شهروندان بوده است.

پالایشگاه تهران در مسیر پتروپالایشی شدن

وی از برنامه‌ریزی این شرکت برای تنوع‌بخشی به سبد محصولات تولیدی خبر داد و اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی جهانی برای کاهش مصرف فرآورده‌های نفتی، تلاش می‌کنیم از سوخت‌محوری صرف خارج شویم و به سمت سودمحوری حرکت کنیم.

صرفه‌جویی ۳۱۷ میلیارد تومانی در حوزه مصرف انرژی

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران با اشاره به رشد چشمگیر صرفه‌جویی در حوزه مصرف انرژی با استقرار دولت سیزدهم گفت: سال ۱۴۰۱ با ۲۲۳ هزار بشکه پالایش در روز، سوخت مصرفی نسبت به خوراک ۷.۶ درصد بوده و میانگین انرژی مصرفی بیش از ۶۸۵ هزار و ۸۵۰ گیگاژول در روز بوده است. میانگین معیار مصرف انرژی نیز ۳.۳۴ بوده است.

آرمان‌فر تأکید کرد: پارسال ۳۱۷ میلیارد تومان در حوزه انرژی صرفه‌جویی داشته‌ایم و پروژه استفاده از برق شهری با نزدیک به ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی و پروژه اکونومایزر چهارم از دیگر اقدام‌های این شرکت در حوزه صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

وی تصریح کرد: همچنین با امضای قراردادی با شرکت آب‌ و فاضلاب تهران، همه مصرف پالایشگاه تهران و پروژه‌های پالایشگاه با استفاده از پساب شهری خواهد بود و در عمل وابستگی ما به آب شرب صفر خواهد شد.

کاشت ۳ هزار اصله نهال و رکورد ۲۸۰ هکتاری فضای سبز پالایشگاه تهران

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران همچنین از کاشت ۳ هزار اصله نهال در قالب طرح کاشت ۵۰۰ هزار اصله نهال در صنایع پالایشی، در فضای سبز این پالایشگاه خبر داد و گفت: پالایشگاه تهران حدود ۴۸۰ هکتار وسعت دارد که از این میزان، حدود ۲۰۰ هکتار آن را فضای صنعتی و حدود ۲۸۰ هکتار آن را جنگل و فضای سبز تشکیل می‌دهد که این رکوردی جهانی به‌شمار می‌رود.

آرمان‌فر با اشاره به رشد شاخص‌های محیط زیستی این مجتمع پالایشی با استقرار دولت سیزدهم افزود: سه سال گذشته به‌دلیل کم‌آبی وضعیت جنگل‌های پالایشگاه خوب نبود، اما با راه‌اندازی فاز نخست پروژه آب و دریافت پساب شهری، وضعیت جنگل‌ و فضای سبز پالایشگاه مساعد شده است.

اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی هم‌گام با پروژه‌های توسعه‌ای

وی در تشریح اقدام‌های این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی به ویژه در ۲۹ ماه گذشته گفت: در سال ۱۴۰۰، با ۱۹ میلیارد تومان هزینه، طی توافق‌نامه‌ای با آبفای منطقه ۶ تهران، یک پروژه آب‌رسانی به مردم بخش کهریزک تعریف شد که هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. همکاری یک گروه فنی و اجرایی و یک تیم مشاوره از سوی دانشگاه شهید بهشتی به‌منظور جمع‌آوری و استحصال نفت از آب‌های زیرزمینی منطقه از دیگر پروژه‌های این شرکت است که با وجود اینکه منشأ این آلودگی‌ها پالایشگاه تهران نبوده است، اما به‌منظور رفع معضلات محیط زیستی منطقه برای اجرای این پروژه پیشقدم شدیم.

پالایشگاه تهران نیروگاه خورشیدی ٥٠٠ مگاواتی می‌سازد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران گفت: امضای قرارداد ساخت نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ مگاواتی در چهار ساختگاه (سه ساختگاه در تهران و یک ساختگاه در یزد) برای کمک به شبکه برق کشور در راستای بزرگ‌ترین قرارداد یک جای ساخت نیروگاه تجدیدپذیر در غرب آسیا به ظرفیت ۴۵۰۰ مگاوات که در دی‌ماه سال ۱۴۰۲ در حضور رئیس‌جمهوری امضا گردید از دیگر اقدام‌های مهم شرکت پالایش نفت تهران در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی در دولت سیزدهم بوده است که هم‌اکنون عملیات اجرایی آن آغاز شده است و در سال ۱۴۰۳ برق تولیدی این ساختگاه‌ها به شبکه برق کشور متصل خواهد شد.

آرمان‌فر کمک‌های مناسبتی به روستاهای اطراف با تفاهم‌نامه‌ای با کمیته امداد امام خمینی (ره) و ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی را از دیگر اقدام‌های این شرکت در حوزه اجتماعی اعلام و تأکید کرد: در این طرح حدود ۱۰ خانواده بی‌بضاعت کارآفرین مشغول به‌کار شده‌اند، همچنین قرارداد احداث یک باب مدرسه ۹ کلاسه نیز با آموزش و پرورش کهریزک و اداره کل نوسازی مدارس استان تهران در سال ۱۴۰۱ منعقد شده است که عملیات اجرایی آن در دست اقدام است.

وی احداث ایستگاه پایش هوا در شهرداری باقرشهر با هزینه ۱۵ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰ را نیز یکی از پروژه‌های محیط زیستی و اجتماعی این شرکت دانست و گفت: این ایستگاه افزون بر پایش آلاینده‌های محیط زیستی در حوزه هواشناسی نیز فعالیت می‌کند.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی

مدیرعامل پالایشگاه تهران در پایان حمایت از تولیدکنندگان داخلی، رفع موانع و تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان، کمک به انتقال فناوری برای بومی‌سازی کالا و تجهیزات و تأمین نیازهای این پالایشگاه از توانمندی‌های سازندگان داخلی، کمک به هم‌افزایی و توسعه مشارکت سازندگان ایرانی و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی برای بومی‌سازی نیازمندی‌های شرکت پالایش نفت تهران، شناسایی موانع تولید و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع موانع و پیگیری سفارش‌ها و قراردادهای فی‌مابین تولیدکنندگان داخلی و شرکت پالایش نفت تهران را از دیگر اهداف شرکت


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/39brxo