05 بهمن، 1400

فضای مذاکرات وین مثبت ارزیابی شد

دسته‌بندی: سیاست ، اخبار روز

1400/9/14 10:30

فضای مذاکرات وین مثبت ارزیابی شد

دسته‌بندی: سیاست ، اخبار روز
10:30:00 1400/9/14

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه کشورمان در یک گفت‌وگوی تلفنی فضای مذاکرات وین را مثبت ارزیابی کردند.

به گزارش مرکز اطلاع‌ر سانی وزارت امور خارجه، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین در تماس تلفنی با وزیرخارجه کشورمان درباره روند مذاکرات جاری رایزنی کرد.

هماهنگ‌کننده مذاکرات وین این رویداد را که اکنون همه هیات‌های مذاکره‌کننده از آلمان، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران با جدیت برای رسیدن به تفاهم در وین تلاش می‌کنند، مهم خواند و گفت: به مورا تاکید کرده‌ام که در ارتباط سازنده و فعال با مذاکره‌کننده ارشد ایرانی و همه هیات‌ها برای رسیدن به توافق تلاش کند.

وی خواستار انعطاف همه طرف‌ها در ادامه مذاکرات شد و با ابراز خرسندی از شروع مذاکرات، آمادگی خود و همکارانش در اتحادیه اروپا را برای کمک به حل مشکل اعلام کرد.

حسین امیرعبداللهیان هم با تشکر از تلاش‌های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همکاران وی، روند مذاکرات را در مجموع خوب اما کند دانست و گفت: هیات ایرانی با حسن نیت، اختیارات لازم و ابتکارات دست‌یافتنی و رو به جلو، به‌شکلی فعال در میز مذاکرات حضور دارد. وزیر امور خارجه تاکید کرد: در هر مذاکره و اقدامی پایان دادن کامل به تحریم‌های ناقض برجام هدف مشارکت ماست.

وی با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به همکاری فنی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، افزود: علاوه بر مذاکرات و دیدارهای آقای علی باقری، کارشناسان ایرانی نیز در قالب کمیته خاتمه تحریم‌ها و کمیته هسته‌ای در حال مذاکرات فنی و تخصصی با ۱+۴ هستند.

امیرعبداللهیان با اشاره به برخی مباحث مطروحه در مذاکرات اخیر یادآور شد: باوجود عهدشکنی امریکا و بی‌عملی سه کشور اروپایی، ما با حسن نیت در مذاکرات وین حضور داریم. تیم ما در هر مرحله، دارای برنامه و ابتکارات روشن، ملموس و عملی است.

رئیس دستگاه سیاست خارجی کشورمان تاکید کرد: غرب هم باید ابتکار عمل واقعی خود را در خاتمه دادن به تحریم‌ها ارائه و به تکرار شعارهای قبلی و ناقض حقوق و منافع ملت ایران پایان دهد.

وی افزود: ما معتقدیم توافق خوب در دسترس است اما لازمه آن تغییر رویکرد برخی طرف‌ها از ادبیات تهدید به ادبیات همکاری، احترام متقابل و نتیجه‌محور است.

 

 

برچسب: اخبار روز ، صفحه ۲ ، شماره ۱۹۴۷https://smtnews.ir/direct/8203

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


روزنامه صمت

جستجو


  |