نقش دولت در صندوق بیمه‌های اجتماعی غیرقابل حذف است

به گزارش صمت به نقل از ایسنا، سیدتقی نوربخش گفت: بیمه‌هایی چون تامین اجتماعی صندوق‌های بین نسلی هستند که در این مکانیسم دولت‌ها مشارکت تضامنی دارند. وی افزود: اگر بر فرض نقش دولت حذف شود، در مقابل ضرر و سود این صندوق چه کسی مسئول خواهد بود؟ اگر دقت بیشتری بر مکانیسم صندوق‌های بیمه اجتماعی شود، درمی‌یابیم که نقش دولت غیرقابل حذف است.

 

وی درباره دلیل اجرا نشدن طرح رایگان شدن خدمات درمانی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در بیمارستان‌های دولتی اظهار کرد: ارائه این خدمات باید از سوی مراکز دولتی انجام شود. تامین اجتماعی آمادگی دارد به محض موافقت اصولی معاونت درمان وزارت بهداشت و آماده شدن بخشنامه اجرایی مربوط، این طرح را برای بازنشستگان زیرپوشش اجرا کند. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه کارگران ساختمانی اظهار کرد: در قانون پیش‌بینی شده است که ۱۵درصد عوارض شهرداری‌ها برای بیمه کارگران ساختمانی اختصاص یابد، ابهاماتی در این‌باره وجود داشت که با بخشنامه ۲ هفته گذشته وزارت کشور تمام موارد مورد ابهام، احصا شده است.

 

وی افزود: مجموع اعتباری که سال ۹۳ از محل عوارض به ما پرداخت شد ۶۵۰میلیارد تومان بود، در حالی که برای بیمه ۸۰۰هزار کارگر ساختمانی ۱۴۰۰میلیارد تومان هزینه کردیم. نوربخش با بیان اینکه با وجود این مشکلات در ۳ ماه نخست سال ۹۴، ۲۰۰هزار کارگر ساختمانی را زیرپوشش بردیم، گفت: امید است با بخشنامه جدید وزارت کشور و تصمیم دولت برای ارتقای سهم عوارض شهرداری از ۱۵ به ۲۰درصد و همکاری نهادهای صنفی و شهرداری‌ها شاهد افزایش اعتبار مشمولان باشیم.


چاپ