افزایش کرایه تاکسی در کلانشهرها

افزایش کرایه حمل‌ونقل عمومی در کلانشهرها نیز چند سالی است به امری طبیعی تبدیل شده و آنطور که بررسی صمت از ۶ کلانشهر نشان می‌دهد، در سال ۹۵ هزینه حمل‌ونقل درون‌شهری در همه این کلانشهرها افزایش دارد. البته در تهران سرنوشت کرایه‌ها هنوز نهایی نشده و میزان افزایش مشخص نیست.

سرنوشت کرایه‌های پایتخت در دست شورای حل‌اختلاف
شورای اسلامی شهر تهران در روزهای پایانی سال ۹۴ افزایش ۱۵درصدی کرایه تاکسی و اتوبوس و افزایش ۲۵درصدی بلیت مترو را تصویب کرد اما این افزایش با مخالفت فرمانداری مواجه شده است.
آنطور که ابوالفضل قناعتی، عضو هیات‌رییسه شورای شهر تهران به صمت می‌گوید، شورای شهر به مخالفت فرمانداری اعتراض کرده اما فرمانداری دوباره با لایحه شورای شهر مخالفت کرده و به همین دلیل لایحه افزایش نرخ کرایه‌های پایتخت به شورای حل اختلاف رفته است.
به گفته این عضو شورای شهر، شهرداری پیشنهاد افزایش ۳۰درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها را در سال ۹۵ ارائه داده بود که کمیسیون عمران شورای شهر با درنظر گرفتن سبد هزینه رانندگان تاکسی و معیشت شهروندان، با افزایش ۱۵درصدی موافقت کرد. وی معتقد است در شرایطی که همه هزینه‌های تاکسیرانان از جمله هزینه عوارض، لوازم یدکی و... افزایش داشته، افزایش نرخ کرایه تاکسی طبیعی است. از سوی دیگر به گفته او، با توجه به حذف یارانه بنزین رانندگان تاکسی، هزینه سوخت تاکسی‌ها نسبت به سال گذشته ۴۳درصد افزایش پیدا کرده است.

 


افزایش ۲۰درصدی کرایه‌ها در اصفهان
در شورای شهر اصفهان، در روزهای پایانی سال ۹۴ افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه‌ها مطرح شده بود. حالا آنطور که رییس کمیسیون حمل‌ونقل، محیط‌زیست و فناوری اطلاعات شورای شهر اصفهان به صمت می‌گوید، این افزایش در کرایه تاکسی و بلیت اتوبوس به تصویب رسیده است.
ابوالفضل قربانی می‌گوید: در سال ۹۵ کرایه تاکسی و اتوبوس به‌طور میانگین شاهد افزایش ۲۰ درصدی خواهد بود. به گفته وی، مترو در سال گذشته برای نخستین‌بار در اصفهان به بهره‌برداری رسید و استفاده‌کنندگان هزینه‌ای برای آن پرداخت نمی‌کردند اما در سال ۹۵ قیمت بلیت مترو، ۵۰۰ تومان مصوب شده است.


افزایش ۲۰درصدی کرایه تاکسی در مشهد
در مشهد، اگرچه با وجود گذشت حدود یک ماه از سال جدید، هنوز افزایش قیمت تاکسی‌ها نهایی نشده اما آنطور که رییس کمیسیون اقتصادی شورای این شهر در پاسخ به صمت می‌گوید، این افزایش قطعی است.
سیدعبدالکریم جوادی می‌گوید: اگرچه بیشتر اعضای شورای شهر مخالف افزایش کرایه حمل‌ونقل عمومی در مشهد هستند اما شهرداری این مسئله را در ساختار بودجه پیشنهادی لحاظ کرده و پیشنهاد افزایش حدود ۲۰درصدی کرایه‌ها را داده است. جوادی توضیح می‌دهد که با توجه به وضعیت اقتصادی مردم، بیشتر اعضا با این اتفاق مخالف هستند؛ به‌ویژه به این دلیل که معمولا قشر کم‌درآمد از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند؛ بنابراین شورا برای افزایش نیافتن تلاش می‌کند.
به گفته وی، در صورت بی‌نتیجه ماندن تلاش شورا برای ثبات کرایه‌ها، افزایش ۲۰درصدی کرایه تاکسی قطعی به نظر می‌رسد و قیمت بلیت اتوبوس و مترو به احتمال زیاد ثابت می‌ماند. او یادآوری می‌کند: با توجه به اینکه رانندگان تاکسی هزینه‌های بیشتری دارند، این بخش تقاضای افزایش ۳۰ تا ۴۰درصدی کرایه‌ها را داشته اما شهرداری پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی را داده است. آنطور که جوادی می‌گوید، سال گذشته در مشهد کرایه‌ها با کمک شورای شهر افزایش نداشته است.


افزایش ۱۷درصدی کرایه‌ها در تبریز
در تبریز کرایه تاکسی و اتوبوس قرار است از آخر فروردین شاهد افزایش ۱۷ درصدی باشد. این خبر را یعقوب وحیدکیا، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تبریز به صمت می‌دهد.
به گفته وحیدکیا، این افزایش ۱۷درصدی مورد موافقت شورای شهر قرار گرفته و در فرمانداری نیز مورد تایید است. آنطور که معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تبریز توضیح می‌دهد، استفاده از مترو در تبریز در حال حاضر رایگان است.


افزایش ۱۲درصدی کرایه تاکسی در قم
در کلانشهر قم نیز کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی شاهد برخی تغییرات است. به گفته سخنگوی شورای اسلامی این شهر، نرخ کرایه تاکسی در این شهر به‌طور میانگین افزایش ۱۲/۵درصدی خواهد داشت. آنطور که عباس ذاکریان به صمت می‌گوید، این مسئله به تصویب فرمانداری رسیده و به زودی، بعد از اجرای مراحل قانونی اجرا می‌شود. او با اعلام موافقت با این افزایش نرخ می‌گوید: بیش از ۹۰درصد تاکسیرانی قم را به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم که با درنظر گرفتن افزایش هزینه‌های زندگی، افزایش نرخ کرایه تاکسی طبیعی است.
ذاکریان یادآوری می‌کند که در لایحه شهرداری، پیشنهادی برای افزایش نرخ بلیت اتوبوس بیان نشده، بنابراین در حال حاضر هزینه استفاده از اتوبوس تغییری نخواهد داشت.


افزایش ۱۵درصدی کرایه‌ها در شیراز
در شیراز، افزایش ۱۲ تا ۱۵درصدی نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس براساس پیشنهاد شهرداری، در شورای شهر تصویب شده اما هنوز این مسئله از سوی فرمانداری به‌طور رسمی ابلاغ نشده است.
به گفته حمیدرضا ناصری، رییس سازمان حمل‌ونقل درون‌شهری شیراز، افزایش ۱۵درصدی کرایه اتوبوس، مربوط به پرداخت کرایه با کارت شهروندی است و پرداخت نقدی کرایه تمام خطوط اتوبوس ۱۰۰ تومان افزایش خواهد یافت که در مقایسه با استفاده از کارت شهروندی، افزایش بیشتری است.


چاپ