پایه‌های رکود سست است

رکود چند سالی است در بنیان‌های حوزه ساخت‌وساز رخنه کرده و انگار قصد بیرون آمدن ندارد. اگرچه بخش مسکن و ساخت‌وساز دوره‌های رکود و رونق مختلفی را در ایران تجربه کرده اما کارشناسان معتقدند رکودی که از سال ۹۲ بر این بخش حاکم شده، عمیق‌تر از موارد پیشین است.
رکود حاکم بر بازار مسکن، موجب کاهش تعداد معاملات شده و بر ساخت‌و‌ساز تاثیر منفی داشته است. از سوی دیگر اگرچه این رکود باعث شکسته شدن حباب قیمت‌ها و گاه حتی رسیدن نرخ‌ها به کمتر از نرخ تورم شده اما به فروش نرسیدن واحدهای نوساز سبب حذف تدریجی انبوه‌سازان و تولیدکنندگان خرد مسکن از بازار ساخت‌وساز شده است.
فعالان حوزه مسکن امیدوار بودند با تعیین سرنوشت سیاسی کشور بعد از مذاکرات هسته‌ای و اجرای برجام و با رونق اقتصاد کشور، روزهای رکود مسکن به پایان برسد. اگرچه تعداد معاملات مسکن در نیمه دوم سال ۹۴ روند صعودی به خود گرفته است اما به نظر می‌رسد برای رونق واقعی در مسکن و ساخت‌وساز همچنان باید منتظر تغییرات در سال جدید باشیم زیرا مسئولان حوزه مسکن کشور معتقدند در سال نو خبرهای خوشی برای اهالی ساخت‌و‌ساز کشور در راه خواهد بود.


حامد مظاهریان، معاون مسکن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به صمت معتقد است رکود حاکم بر حوزه مسکن و ساخت‌وساز در سال جدید ادامه نخواهد یافت و دولت امیدوار است در سال جدید، خروج مسکن و ساخت‌وساز از رکود به طور ملموس اتفاق بیفتد. مظاهریان با بیان اینکه نشانه‌هایی برای خروج مسکن از رکود در نیمه دوم سال جدید وجود دارد، گفت: براساس نظرخواهی انجام شده از معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی، کارشناسان در این زمینه هم‌عقیده هستند که از نیمه دوم سال جدید، فرآیند خروج مسکن و ساخت‌وساز از رکود قابل لمس خواهد بود.
مظاهریان یادآوری کرد: البته بعید است قیمت‌ها در حوزه مسکن و ساخت‌وساز به طور بی‌قاعده و سرسام‌آور افزایش یابد و تغییر، حداکثر در حد و اندازه نرخ تورم خواهد بود. وی با بیان اینکه مسکن هم مانند کالاهای دیگر است و باید بتواند همپای تورم پیش برود، افزود: به دلیل عقب ماندن مسکن از بخش تورم، پیش‌بینی وزارت راه وشهرسازی این است که در نیمه دوم سال جدید این حرکت شروع می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با آغاز وضعیت خروج از رکود، بازار مسکن جذب سرمایه را آغاز کرده و به‌تدریج به سمت افزایش قیمت متناسب با تورم پیش خواهد رفت.

 


تاثیر وام مسکن بر خروج از رکود
وام مسکن از دیگر مسائلی است که به اعتقاد مسئولان می‌تواند تحرک را در بخش مسکن و ساخت‌وساز درپی داشته باشد. به گفته مظاهریان در سال جدید، بانک مسکن حدود ۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهد داشت که این رقم قدرت وام‌دهی این بانک را بیش از ۵ برابر خواهد کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است افزایش قدرت وام‌دهی بانک مسکن کمک می‌کند به همین مقدار، تسهیلات و نقدینگی به بخش مسکن تزریق شود تا بخش مسکن پروژه‌های بیشتری را تامین مالی کرده و با بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی، از رکود خارج شود.
در روزهای پایانی سال ۹۴ شورای پول و اعتبار با امکان اعطای تسهیلات مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به زوج‌های خانه اولی به مبلغ ۱۶۰میلیون تومان موافقت کرد. کارشناسان نیز همچون مسئولان بر تاثیر مثبت این وام بر رونق حوزه مسکن و ساخت‌وساز تاکید دارند. عباس زینعلی، کارشناس مسکن و ساخت‌وساز در پاسخ به صمت با اشاره به تاثیر احتمالی وام مسکن بر رونق این حوزه گفت: ورود پول از طریق سیستم بانکی به خانه اولی‌ها با ارقامی که درنظر گرفته شده، احتمال ایجاد رونق در بازار مسکن را به وجود آورده است.
به گفته وی به عنوان نمونه وام مسکن ۱۶۰ میلیون تومانی با توجه به تعداد وام‌هایی که داده می‌شود اثرگذارتر خواهد بود و اگر این وام دارای یک روند دائمی و مستمر باشد، به طور قطع تاثیر بسیار مطلوبی بر بازار واحدهای مسکونی کوچک و متوسط خواهد داشت.


این کارشناس معتقد است در حال حاضر به جز وام مسکن نمی‌توان مسئله دیگری را در رونق احتمالی مسکن و ساخت‌وساز در سال جدید موثر دانست. وی در این زمینه توضیح داد: برای تحریک بازار به سرمایه‌گذاری نیاز بوده و لازم است پول وارد بازار شود تا معامله و در نتیجه رونق مشاهده شود اما اگر سرمایه بیرونی یا حداقل منابع مالی خارج از منابع موجود نباشد، احتمال رونق در بخش مسکن و ساخت‌وساز کمتر است و دست‌کم در یکی دو سال پیش‌رو، اتفاق مثبتی نخواهد افتاد.
به گزارش صمت، نتایج یک مطالعه انجام شده در معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی تاثیر وضعیت اقتصاد کلان جامعه بر حوزه مسکن و ساخت‌وساز را تایید می‌کند و نشان می‌دهد تا زمانی که اقتصاد کلان ایران تغییر نکند و در شرایطی که به خاطر نبود بستر مناسب سرمایه‌گذاری همه اقشار در بخش‌های مختلف اقتصادی، اقتصاد ملی با نقدینگی سرگردان و تقاضای سوداگرانه مواجه‌اند، این رابطه مستقیم غیرقابل انکار خواهد بود. در چنین شرایطی هرعامل بی‌ثبات‌کننده قیمت مسکن می‌تواند منجر به ایجاد رونق یا رکود یا ایجاد نوسان در متغیرهای واقعی بخش مسکن همچون سرمایه‌گذاری و ارزش‌افزوده در این بخش شود.
حالا با رونق اقتصاد بعد از اجرای برجام، کارشناسان امیدوارند حوزه مسکن و ساخت‌وساز نیز از رکود حاکم خلاصی یابد. البته این مسئله در درازمدت امکان‌پذیر خواد بود و اگر همان‌طور که معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید در نیمه دوم سال جدید، خروج مسکن و ساخت‌وساز از رکود محقق شود، شاهد رویدادی امیدوارکننده خواهیم بود.


چاپ