پروژه «نمایشگاه شناور» کمر گوگل را شکست

میلاد محمدی - گروه تجارت: گوگل را می‌توان فرمانروای نوآوری در هر زمینه‌ای دانست. شاید بسیاری از مردم آن را فقط به عنوان یک موتور جست‌وجو می‌شناسند اما گستره فعالیت‌های این شرکت به شکل غیرقابل تصوری وسیع است.

نقشه‌های ماهواره‌ای آنلاین، جی‌میل و شبکه‌های اجتماعی، سیستم عامل آندروید، عینک‌های هوشمند، خودروهای بدون‌سرنشین، مرورگرهای کروم و بسیاری ابداعات دیگر همه و همه زیر نظر غول دنیای فناوری یعنی گوگل تولید شده‌اند و البته این خلق و ابداع همچنان ادامه دارد.
یکی از موضوعاتی که گوگل ۲ سال قبل به آن علاقه‌مند شد و برای مدتی هم سروصدای زیادی به پا کرد، کار بر روی سازه شناوری بود که روی یک کشتی بزرگ ساخته شد. این شناور ۷۶ متر طول و ۲۱ متر عرض داشت و دارای ۴ طبقه سالن بود. آن زمان شایعات بسیاری در مورد این سازه شناور مطرح شد. مثلا برخی رسانه‌ها آن را یک دیتا سنتر متحرک برای گوگل دانستند.
بعد از مدتی صحبت از یک دیتا بیس فوق پیشرفته به میان آمد که قرار بود روی آب ساخته شود. گوگل در سال ۲۰۰۹ ساخت یک مرکز داده شناور را در اداره ثبت اختراع و حق مالکیت معنوی امریکا ثبت کرده بود و همین امر احتمال ساخت دیتابیس را قوت بخشیده بود. سایت خبری ماشابل هم در آن زمان نوشت: نگهداری از اطلاعات دیجیتالی در دریا، علاوه بر این که میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی برای گوگل به همراه دارد، باعث می‌شود این شرکت از دخالت‌های نابه‌جای دولت‌ها در امان بماند.
بعدها مشخص شد که هدف از ساخت این سازه شناور در واقع تاسیس نمایشگاهی است از محصولات در حال آزمایش گوگل که از راه دریا به نقاط مختلف جهان سفر می‌کند و امکان بازدید از آن برای افراد مختلف فراهم می‌شود. این اتفاق البته آنطور که گوگل برنامه‌ریزی کرده بود پیش نرفت.
طبق اعلام CBS این شناور بزرگ دارای اتاق‌های نمایش با طراحی گران‌قیمت است. ۳ طبقه اول آن از محیط‌های نمایش با طراحی خیره‌کننده تشکیل شده که ایده‌ها و طرح‌های آینده گوگل را به نمایش می‌گذارد. طبقات بالاتر نیز با تجهیزات خیره‌کننده و گران قیمت برای تفریح و سرگرمی در نظر گرفته شده است.
اولین شناور در سال ۲۰۱۳ (آبان ۱۳۹۲) در نزدیکی جزیره Treasure در سانفرانسیسکو دیده شد که بلافاصله به محور شایعات تبدیل شد. دومین شناور هم چند هفته بعد پس از آنکه در Connecticut ساخته شد به سمت پرتلند حرکت کرد. بدیهی است که شناور دوم آتش شایعات در مورد پروژه محرمانه گوگل را داغ‌تر کرد.
پیش از این کمپانی گوگل، لابراتواری تحت عنوان گوگل ایکس و دور از دید عموم در سال ۲۰۱۰ میلادی راه اندازی کرده بود. این آزمایشگاه سری در پایگاه «گوگل پلکس (Googleplex)» واقع در مانتین ویوی (Mountain View) کالیفرنیا (California) و دیگری در نقطه‌ای نامعلوم در امریکا واقع شده است، عده‌ای از کارشناسان نیز آزمایشگاه گوگل ایکس را در حد مراکز امنیتی نظیر سی.آی.ای مرموز می‌دانند. بنابراین بعد از داغ شدن موضوع نمایشگاه‌های شناور کسی شک نداشت که باید پای گوگل ایکس در میان باشد.
گوگل این ۲ نمایشگاه شناور را به صورت کانتینرهای مجزا از هم طراحی کرده بود تا بتواند بر حسب نیاز بخش‌های مختلفش را جایگزین کند. ایده اصلی در واقع قدرتنمایی گوگل در سراسر دنیا بود و مدیران بدشان نمی‌آمد در کنار این قدرتنمایی درآمدی هم کسب کنند. کافی است تصورش را بکنید که نمایشگاه گوگل می‌تواند به نقاط مختلف دنیا سفر کند و هواداران را از توانایی‌های این شرکت آگاه نماید.
اطلاعات دقیقی از تعداد شناورهای گوگل در دسترس نیست. کسی نمی‌داند آیا بعد از دوقلوهای اولیه مدل‌های دیگری هم ساخته شد یا خیر. به هر حال بعد از دومین نمایش این کشتی اسرارآمیز، دیگر کسی آن را در هیچ کجا ندیده و منابع غیررسمی از احتمال کنسل شدن پروژه گوگل در زمینه نمایشگاه‌های شناور خبر داده‌اند.
سایت خبری themarysue در گزارشی که اخیرا منتشر کرده این پروژه را شکست تجاری گوگل دانست و نوشت: هزینه‌های ساخت، حمل‌ونقل و نگهداری چنین نمایشگاهی برای گوگل کمرشکن بوده و از طرفی قرار گرفتن چنین کشتی عظیمی در هر بندرگاهی مستلزم پرداخت مالیات‌های چندصد هزار دلاری خواهد بود. بنابراین مدیران ارشد این شرکت تصمیم گرفتند از خیر برپایی این نمایشگاه بگذرند.
اما این تمام ماجرا نیست. ظاهرا گوگل تا همین‌جای کار هم برای قرار دادن نمایشگاه‌های شناور خودش در بندرگاه‌های سانفرانسیسکو و استاکتون، زیربار هزینه‌های چند میلیون دلاری رفته و حالا هم باید فکری برای پرداخت آنها بکند. آخرین خبری که از این شناورهای دردسرساز رسیده، این است که گوگل هردوی آنها را فروخته و احتمالا دیگر قصد راه‌اندازی نمایشگاه شناور را ندارد.


چاپ