بازرگانان خارجی؛ میهمان فرش ایرانی

نمایشگاه فرش دستباف ایران، یکی از مهم‌ترین رویدادهای این هنر- صنعت در دنیاست که هر ساله در ایران برگزار می‌شود و صدها بازرگان، خریدار و علاقه‌مند در داخل و خارج از کشور از آن بازدید می‌کنند.

به گزارش صمت به نقل از روابط‌عمومی مرکز ملی فرش ایران، امسال بیست و سومین دوره این رویداد با نظارت و حمایت مرکز ملی فرش ایران و همکاری تشکل‌های ذینفع بخش خصوصی از یکم تا هفتم شهریور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. نمایشگاه بیست و سوم که به لحاظ کمی و کیفی رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به دوره‌های قبل دارد، با حضور ۶۲۰ شرکت تولیدی، صادراتی و همچنین حضور چشمگیر بازرگانان خارجی برپا خواهد شد.
آیین گشایش نمایشگاه بیست‌وسوم فرش با حضور معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، فعالان هنر- صنعت فرش دستباف ایران و نمایندگان اتحادیه‌ها و تشکل‌های تولیدی و صادراتی، عصر شنبه یکم شهریور سالن خلیج فارس برگزار می‌شود.به همت و دعوت مرکز ملی فرش ایران، استاد حسین علیزاده در آیین گشایش نمایشگاه برای فرش ایرانی خواهد نواخت و اجرای موسیقی سنتی در کنار اجرای اپرای فرش در روزهای میانی نمایشگاه به سرپرستی «سعید احمدیان» و در فضای باز نمایشگاه از چاشنی‌های جذاب فرهنگی و هنری این رویداد خواهد بود.


نشست با تجارخارجی فرش دستباف
برای رونق بخشیدن به تجارت خارجی فرش دستباف و مهیا شدن فرصت تعامل با خریداران عمده این محصول، مرکز ملی فرش ایران با همکاری بخش اقتصادی وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران پس از تعیین شرایط، از بازرگانان بیش از ۶۰ کشور که ازجمله بازارهای صادراتی فرش ایران هستند برای حضور در این نمایشگاه دعوت کرد. اتحادیه‌های فرش ایران در خارج از کشور نیز به یاری خوانده شدند و در نتیجه این دعوت‌ها تاکنون حضور نزدیک به ۸۰ نفر از کشورهایی همچون: اسپانیا، نیوزلند، ژاپن، آلمان، امارات، اتریش، بلاروس، سوئد، ازبکستان، صربستان و انگلستان، برای حضور در ایران قطعی شده است. «نشست با بازرگانان و تجار خارجی فرش دستباف» در دومین روز از برگزاری نمایشگاه، ساعت ۱۷ در تالار میلاد برگزار خواهد شد.


کارگاه‌های آموزشی ویژه تجارت فرش
بستر سازی برای به‌روزرسانی دانش و اطلاعات تجاری فعالان حوزه تجارت و صادرات فرش و آشنایی نسل جدید فعالان این حوزه با بایسته‌ها و اقتضائات آن، هدف از برگزاری چند کارگاه آموزشی است که در نمایشگاه بیست و سوم برگزار می‌شود.
بر پایه این گزارش، در ایام برگزاری نمایشگاه، کارگاه‌های زیر با همکاری موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار می‌شود:
• کارگاه «آموزشی تجارت الکترونیک» در سومین روز از نمایشگاه ساعت ۱۰ صبح، سالن سبز برگزار می‌شود.
• کارگاه «مقررات تجارت بین‌المللی» در تاریخ چهارم شهریور ساعت ۱۰ صبح در سالن سبز برگزار خواهد شد.
• کارگاه آموزشی «حمل‌ونقل، بیمه، سیستم خرید و انبارداری» در تاریخ پنجم شهریورساعت ۹ صبح در سالن سبز برگزار می‌شود.
• کارگاه آموزشی «فنون مذاکرات تجاری» در تاریخ ششم شهریور، ساعت ۱۰ صبح در سالن سبز برگزار خواهد شد.


همایش‌های نمایشگاه فرش دستباف
تمرکز بر وجوه فرهنگی فرش دستباف در نمایشگاه امسال مورد توجه خاص قرار گرفت.
توجه به وجوه فرهنگی در کنار فضای تجاری، غرفه‌داری و بهره‌گیری هر چه بیشتر از فضای بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف و همچنین حضور فعالان حوزه فرش در این رخداد، موجب برگزاری برنامه‌های دیگری در ایام نمایشگاه شد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
• «نشست پژوهشگران و مبلغان خارجی فرش دستباف» با هدف اثرگذاری بر افکار عمومی جهان به‌ویژه در شرایط تحریم واردات فرش ایران به امریکا برگزار می‌شود. در این راستا از برخی پژوهشگران امریکایی و اروپایی فرش ایران و ژورنالیست‌های حوزه فرش دعوت شده است. این همایش در تاریخ دوم شهریور ساعت ۱۰ در سالن سبز برگزار می‌شود.
• «همایش فرش دستباف، برند ملی» نیز با هدف مطرح ساختن فرش دستباف ایران به‌عنوان برند ملی کشور، برگزار خواهد شد.در این همایش سخنرانانی چون: دکتر سید محمد بهشتی، دکتر محمد سلطانی‌فر، دکتر رها خرازی‌آذر، دکتر مهدی فاخری و رضی میری سخنرانی خواهند داشت. همایش «همایش فرش دستباف، برند ملی» پنجم شهریور ساعت ۱۶ در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین‌المللی برگزار خواهد شد.
• همچنین «جشنواره ملی فرش برتر» نیز با هدف الگوسازی و معرفی دستبافته‌های باکیفیت، به همراه تقدیر از برگزیدگان و نمایش آثار برتر در سالن ۲۷ نمایشگاه بر پا خواهد شد.


سالن‌های خاص و وی‍ژه
• سالن همنشینی فرش و مبلمان در بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف شاهد فضایی با عنوان «همنشینی فرش و مبلمان» برای نمایش توان انطباق فرش‌های ایرانی با انواع مبلمان و دکوراسیون خواهیم بود.این سالن برای نشان دادن تنوع موجود در فرش دستباف ایران و قدرت انطباق آن با انواع دکوراسیون و ملزومات تزیینی منازل و محیط‌های کاری است که مرکز ملی فرش ایران با همکاری انجمن مبلمان و دکوراسیون ایران در سالن ۲۷ نمایشگاه، بخش ویژه‌ای را به این منظور اختصاص داده است. این طرح درصدد آشنا ساختن بازدیدکنندگان با چیدمانی اصیل، امروزی و در عین حال با هزینه پایین و قابل اجرا انجام شده است.
• سالن ویژه دانش‌آموختگان کارآفرین سالن ویژه دانش‌آموختگان کارآفرین نیز با هدف حمایت و پشتیبانی از دانش‌آموختگان رشته فرش که با موفقیت وارد فضای کسب‌وکار شده‌اند؛ ایجاد شده است.


فرش ایرانی در پردیس پارسی
 یکی دیگر از اتفاقات ویژه در نمایشگاه امسال فرش دستباف، پخش سری برنامه‌های «پردیس پارسی» است.مرکز ملی فرش ایران درحال تولید سلسله برنامه هایی با موضوع فرش دستباف ایران با عنوان «پردیس پارسی» است که نخستین برنامه از این مجموعه، چهارشنبه ۲۹ مرداد و در آستانه برگزاری بیست‌وسومین نمایشگاه فرش دستباف ایران به روی آنتن شبکه ۱ می‌رود. شایان ذکر است در زمان برگزاری نمایشگاه بیست‌وسوم نیز این برنامه شامگاهی در ساعت ۲۰ از شبکه ۱ سیما پخش خواهد شد. گفتنی است پس از ایام برگزاری بیست‌وسومین نمایشگاه فرش دستباف، مجموعه برنامه پردیس پارسی هر هفته بر روی آنتن شبکه ۱ خواهد رفت.


چاپ