۱۰ سایت نمایشگاهی برتر ایران را بشناسید

میلاد محمدی ـ گروه تجارت: شاید بسیاری از پایتخت‌نشینان تصور می‌کنند تمام آنچه به عنوان صنعت نمایشگاهی در ایران مطرح است،

مربوط به تهران و نمایشگاه بین‌المللی این شهر است، اما در حال حاضر تمام مراکز استان دارای سایت‌های نمایشگاهی فعال بوده و به‌طور میانگین در هر استان ۳۰ نمایشگاه به صورت سالانه برگزار می‌شود.
ویژگی اصلی یک نمایشگاه آن است که فعالیت‌های اقتصادی را در یک محدوده خاص (از نظر زمان و مکان) متمرکز می‌کند، به گونه‌ای که عرضه‌کنندگان کالا و خدمات یا افرادی که علاقه‌مند به انتخاب کالا هستند، می‌توانند از این تمرکز حداکثر بهره را ببرند. یک نمایشگاه ایده‌آل عبارت است از یک فضای اقتصادی استثنایی یا یک موقعیت اقتصادی ویژه و خارق‌العاده که در آن عرضه‌کنندگان و بازدیدکنندگان می‌توانند با فعالیت‌های سازمان‌یافته و هماهنگ به مبادله کالاها، خدمات و اطلاعات اقدام کنند.
با جست‌وجویی ساده در فضای مجازی می‌توان اطلاعات مربوط به سایت‌های نمایشگاهی در اقصی نقاط کشور را به همراه اطلاعاتی از قبیل محل قرارگیری سال تاسیس، تقویم نمایشگاهی و برنامه‌های برگزار شده آنها به دست آورد. این کاری است که ما انجام دادیم و آنچه پیش روی شماست آماری مقدماتی از ۱۰ شهر برتر در حوزه برپایی نمایشگاه‌های مختلف (با توجه به پویایی و فعالیت پایگاه‌های اینترنتی آنها) است.

نمایشگاه بین‌المللی استان اصفهان:
۴۸ نمایشگاه در سال ۱۳۹۲ برگزار شده و تا پایان سال‌جاری ۴۵ نمایشگاه برگزار خواهد شد.
شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در سال ۱۳۷۲ تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت هم‌اکنون پس از گذشت قریب ۱۸ سال از فعالیت خود، برنامه‌های توسعه کوتاه‌مدت و میان‌مدت را طی کرده و با برگزاری صدها نمایشگاه تخصصی داخلی و بین‌المللی جزو نمایشگاه‌های برتر ایران است.

نمایشگاه بین‌المللی خراسان‌رضوی (مشهد): براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته تا پایان سال‌جاری ۴۸ نمایشگاه برگزار خواهد شد.
 شرکت نمایشگاه بین‌المللی مشهد سال ۱۳۷۷ به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر فضایی به وسعت
۶۰۰ هزار متر مربع را پوشش می‌دهد و میزبان بیش از ۵/۱ میلیون نفر بازدیدکننده در سال است. هدف نمایشگاه مشهد تسهیل توسعه صنعت نمایشگاهی ایران و ترویج تبادل و رقابت نمایشگاهی در محدوده این صنعت است. نمایشگاه مشهد با بهره‌گیری از محیطی عالی و تجهیزات پیشرفته و کارکنان متخصص ارائه خدمات بهینه خود را تضمین می‌کند. این مرکز هر ساله میزبان بیش از ۴۰ نمایشگاه ملی و بین‌المللی با مشارکت‌کنندگانی از بیش از ۲۰ کشور است.

*‌ نمایشگاه بین‌المللی استان البرز (کرج): براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال‌جاری ۴۸ نمایشگاه برگزار خواهد شد.
این مرکز باتوجه به اهمیت صنعتی و اقتصادی این استان در سال ۱۳۹۰ تاسیس شده است. این فضای نمایشگاهی در سال اول شروع فعالیت خود چندین عنوان نمایشگاهی از جمله: نمایشگاه مبلمان، صنعت کشاورزی، ورزش، صنایع غذایی، صنعت ساختمان و فرش را برگزار کرده است.

*‌ نمایشگاه بین‌المللی استان فارس (شیراز): ۴۴ نمایشگاه در سال ۱۳۹۲ برگزار شده و ۴۲ نمایشگاه تا پایان سال ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد.
محل دائمی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس در سال ۱۳۷۴ با احداث سایت نمایشگاهی در فضایی بالغ بر۷۶۰۰۰۰ متر مربع در شمال غرب شیراز تاسیس شده است. این سایت به لحاظ قرار گرفتن در مرکز استان، علاوه بر محوریت در صنایع الکترونیک و کشاورزی، محور اصلی در توسعه تجارت جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس و قاره آفریقا بوده از این‌رو کشور ما از اهمیت ویژه‌ای در امر توسعه تعاملات اقتصادی منطقه جنوب کشور برخوردار است.

*‌ نمایشگاه بین‌المللی استان آذربایجان‌غربی (ارومیه): براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال‌جاری ۴۰ نمایشگاه برگزار خواهد شد.
شرکت نمایشگاه بین‌المللی ارومیه (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۷۴/۱/۲۳ تاسیس و در مورخ ۱۳۷۴/۱/۲۰ در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده و فعالیت شرکت از تاریخ ۱۳۷۴/۷/۷ آغاز شده است. مرکز اصلی شرکت واقع در ارومیه، پارک جنگلی، محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی ارومیه است.

نمایشگاه بین‌المللی استان خوزستان: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری ۳۶ نمایشگاه برگزار خواهد شد.
شرکت نمایشگاه بین‌المللی خوزستان (سهامی خاص) در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۷۱ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد. در زمینه فعالیت‌ها و وظایف این شرکت موارد زیر مطرح شده است: ایجاد تاسیسات و مراکز خاص جهت نمایشگاه به منظور معرفی و عرضه فرآورده‌های صنعتی و بازرگانی، کشاورزی و معدنی داخلی و خارجی، ایجاد و اداره غرفه‌های نمایشگاه در داخل کشور و در صورت لزوم در خارج از کشور طبق قوانین مملکت، مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق سرمایه‌گذاری مشترک، اجاره محل نمایشگاه و غرفه‌های مناسب و همکاری با نمایشگاه‌های داخل و خارج برابر با قوانین جاری مملکت.

نمایشگاه بین‌المللی استان مازندران: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری ۳۲ نمایشگاه برگزار خواهد شد.
مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی استان در محل تلاقی جاده‌های اصلی هراز و فیروزکوه و در کنار راه‌آهن و با فاصله ۲۵ کیلومتری از فرودگاه و همچنین در ۱۵ کیلومتری مرکز استان و در مرکز ثقل جمعیتی استان مازندران واقع است. این مرکز در کنار رودخانه بسیار زیبا به نام تلار قراردارد. در سال‌های ۱۳۷۶ و ۱۳۷۹ به تصویب کارگروه توسعه صادرات استان رسید و
در نهایت تایید سازمان توسعه صادرات استان را در سال ۱۳۸۴ به همراه داشت و درسال ۱۳۸۵ نیز به تصویب هیات محترم دولت رسید. این فضای نمایشگاهی از سالن‌های نمایشگاهی متعدد، سالن همایش با ظرفیت تقریبی ۹۰۰ نفر، فضای سبز ۳ هکتاری و سایر امکانات نمایشگاهی بهره‌مند است.

نمایشگاه بین‌المللی استان یزد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری ۳۱نمایشگاه برگزار خواهد شد.
نمایشگاه بین‌المللی یزد در سال ۱۳۸۵ به پایان رسید. این پروژه نمایشگاهی از سال‌ها قبل آغاز شده بود که سرانجام پس از سال‌ها صحبت و حرف و هزینه و مطالعه، ۴ تشکل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان، خانه صنعت و معدن استان، انجمن مدیران صنایع و معادن استان، و اتحادیه صادرکنندگان استان، به عنوان اعضای هیات موسس
«شرکت نمایشگاه‌های تجاری بین‌المللی منطقه یزد» انتخاب شدند. نمایشگاه یزد با سرمایه ۴۰ میلیون ریال
احداث شده است.

نمایشگاه بین‌المللی استان زنجان: ۱۳ نمایشگاه در سال ۱۳۹۲ برگزار شده و ۲۹ نمایشگاه تا پایان سال ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد.
شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین با در نظر گرفتن فضای عمومی کشور به ویژه فراهم شدن زمینه‌های حضور فعال در بخش خصوصی به عنوان تنها نمایشگاه ۱۰۰درصد خصوصی ایران در امر تشکیل و برگزاری نمایشگاه‌ها، در سال ۱۳۸۳تاسیس شد.
تشویق و همکاری مسئولان محلی باعث شد تا فضایی بالغ بر ۲۲ هکتار در شمال شهر زنجان، منطقه گاوازنگ که مشرف به شهر است، جهت احداث محل دائمی نمایشگاه‌ها در نظرگرفته شود.
طراحی نمایشگاه با اقتباس از مراکز نمایشگاهی مدرن جهان صورت گرفته و اجرای کامل آن در ۳ فاز پیش‌بینی شده است که در پایان دارای سالن‌های اصلی نمایشگاه به مساحت بیش از ۵۲۰۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی مسقف و بیش از ۲۰۰۰۰ متر مربع فضای نمایشگاهی باز، مرکز برپایی کنفرانس‌های بین‌المللی، هتل ۵ ستاره، انبار، پارکینگ، رستوران، دفاتر تجاری، کافی نت و... است.

نمایشگاه بین‌المللی استان بوشهر: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۱۲ نمایشگاه تا پایان سال ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد.
شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان بوشهر (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۸۱/۸/۱۵ به منظور گسترش و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعتی و بازرگانی و گسترش مبادلات تجاری در جهت فراهم آوردن زمینه برای توسعه اقتصادی، اجتماعی تاسیس شد. این فضای نمایشگاهی برای ایجاد بستر لازم برای آشنایی با بازارهای خارجی و بالا بردن توان رقابتی استان تشکیل شده و بر اساس اهداف به برنامه‌های پیش‌بینی شده در اساسنامه می‌پردازد.


چاپ