کارت زرد مجلس به دفاع خوب وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت

روح‌الله سپندارند - گروه آینه خبر: روز سه‌شنبه ۲۴ تیرماه وزیر صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس حضور یافت تا به سؤال حسن کامران نماینده اصفهان پاسخ دهد. سؤال کامران این بود «علت وضعیت ناگوار بازنشستگان صنعت فولاد و عدم پرداخت مستمری آنان یا دیرکردهای غیرقابل‌توجیه چیست؟»


این سؤال پیش‌ازاین در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شده بود و گویا حسن کامران قانع نشد و سؤال را به صحن علنی ارجاع دادند.
اما ماجرا ازاین‌قرار بود که سال آخر دولت احمدی‌نژاد،‌ تصمیم گرفته شد که صندوق‌های بازنشستگی را در هم ادغام کنند و صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت فولاد کشور از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا و به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ملحق شود.
دولت گذشته این مساله را تصویب کرد اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاد و مشکلاتی برای بازنشستگان فولاد به وجود آمد و حقوق آنها به تعویق افتاد تا زمانی که دولت یازدهم بر سرکار آمد و تلاش کرد این مشکل را برطرف کند.
نعمت‌زاده خودش در صحن علنی مجلس در مورد بازنشستگان صنعت فولاد گفت: «وقتی دولت جدید کارش را آغاز کرد بازنشستگان صنعت فولاد ۵ ماه حقوق نگرفته بودند. وزیر کار با وزرای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و سازمان خصوصی‌سازی دولت یازدهم جلسه مشترک برگزار کردند و در تصمیمی موانع و اشکالات ادغام صندوق‌های بازنشستگی بررسی و رفع شد و تصویب‌نامه مهرماه ۱۳۹۲ این مشکل را حل کرد. بدین ترتیب وزارت تعاون به‌اتفاق سازمان خصوصی‌سازی متولی اجرای قانون ادغام صندوق‌های بازنشستگی و الحاق آن به وزارت تعاون شدند.»
درواقع سؤال نماینده اصفهان هیچ ارتباطی به حوزه مسئولیت‌های وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت نداشت و این مساله باوجود آنکه در مسیر حل شدن قرار دارد، اما اگر هم کوتاهی صورت گرفته باشد، به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوط می‌شود. مساله‌ای که وزیر کار هم خودش آن را می‌پذیرد و حتی پیامی را خطاب به نمایندگان برای مجلس فرستاد.
وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در جلسه طرح سؤال،‌ درباره این پیام گفت:‌ من با آقای ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی صحبت می‌کردم. ایشان گفتند که از قول من بگویید این کار به وزارت کار مربوط است، ما تا آخر اردیبهشت‌ماه حساب‌وکتاب‌های بازنشستگان را انجام داده‌ایم، پرداخت حقوق خردادماه مقداری به تعویق افتاده که به‌خاطر محدودیت‌های مالی صندوق است، اما به‌زودی حل خواهد شد.
باوجود توضیحات نعمت‌زاده اما نمایندگان رأی‌گیری کردند و با ۱۱۱ رأی موافق، ۱۰۱ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر از پاسخ وزیر قانع نشدند.
بدین ترتیب کارت زرد دیگر مجلس روانه پاستور شد تا وزیر صنعت، معدن و تجارت بعد از وزرای اقتصاد، فرهنگ،‌ کشور،‌ علوم و آموزش‌وپرورش، ششمین وزیری باشد که از مجلس اخطار گرفته است.

پزشکیان:‌ عده‌ای با کل دولت مشکل دارند
مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز پس از جلسه طرح سؤال نعمت‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی‌ صمت، می‌گوید:‌ این کارت زرد غیرمنصفانه بود چون اصلا به وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت ارتباطی نداشت.
پزشکیان در مورد علت قانع نشدن برخی از نمایندگان از توضیحات نعمت‌زاده، معتقد است:‌ به‌هرحال عده‌ای با کل دولت مشکل دارند و فرقی نمی‌کند چه مساله‌ای در صحن مطرح شود، آنها به‌هرحال رای علیه دولت می‌دهند.
او همچنین اضافه می‌کند:‌ برخی هم مشکلات منطقه‌ای و حوزه انتخابیه دارند و نسبت به آن مساله حساس هستند و در ازای آن رای منفی به وزیر می‌دهند.
پزشکیان می‌گوید: دولت تلاش می‌کند که کار انجام دهد، اما این رفتارهای مجلس منصفانه نیست.

سبحانی‌فر:‌ توضیحات وزیر قانع‌کننده بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در گفت‌وگو با صمت در مورد کارت زرد مجلس به نعمت‌زاده می‌گوید:‌ به نظر من این سؤال به حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت ربط نداشت و بیشتر در ارتباط با وزارت کار است.
رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مردم سبزوار معتقد است:‌ برخی از نمایندگان رای‌شان صرفا به خاطر سؤال نیست،‌ بلکه مسائل دیگر هم در رای آنها دخیل است.
او ادامه می‌دهد:‌ معمولا مشکلات منطقه‌ای یا برخی مشکلات دیگر،‌ مثل دلخوری‌هایی از وزرا،‌ در این طرح سؤال دخیل می‌شود؛‌ کارت زرد به وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در حالی تصویب شد که توضیحات ایشان قانع‌کننده بود.

قائد رحمت:‌ باید از دولت گذشته شکایت کنیم
عباس قائد رحمت عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس که طرح سؤال از وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت ابتدا در کمیسیون متبوع او مطرح شده بود، به خبرنگار صمت می‌گوید:‌ حق نمایندگان است که سؤال کنند،‌ اما وزارت صنعت این مساله را به وزارت رفاه انتقال داده بود. این مساله مصوبه دولت گذشته بود که باید اعتبارات این صندوق از برخی بخش‌ها تامین شد. رئیس کارگروه اشتغال مجلس همچنین ادامه می‌دهد:‌ تصمیمی در دولت گذشته گرفته شد. این دولت با تمام مشکلات سعی کرد که آن مصوبه را اجرا کند،‌ آیا درست است که این دولت پاسخگوی مشکلات دولت قبل هم باشد؟
قائدرحمت با بیان اینکه نهادهای دیگر و از همه مهم‌تر دولت گذشته باید پاسخگو باشند،‌ می‌گوید: وقتی که دولت جدیدی روی کار می‌آید، دولت جدید پاسخگوی عملکرد غلط دولت گذشته نیست،‌ این مسائل باید در کمیسیون اصل نود مطرح می‌شد که می‌توانیم از مسئولان دولت گذشته شکایت کنیم.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است: اگر این تصمیم غلط بود چرا مسئولان دولت گذشته نباید پاسخگو باشند. قائد رحمت هم کارت زرد مجلس به نعمت‌زاده را عادلانه نمی‌داند و تاکید می‌کند: به‌رغم احترامی که برای رای نمایندگان قائل هستم اما رای مجلس را منصفانه نمی‌دانم، رئیس دولت قبل و معاون اول ایشان که این مصوبه را ابلاغ کرده‌اند، باید پاسخگو باشند.
نماینده مردم ازنا در مورد تخلفات دولت گذشته در زمینه بازنشستگان فولاد پیشنهاد می‌دهد:‌ حتی می‌توانیم تحقیق و تفحص داشته باشیم و جزئیات ماجرا را بیرون آوریم. او در مورد اخطار مجلس به وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت معتقد است:‌ چنین کارت زردهایی روی عملکرد دولت تاثیر می‌گذارد و باید این کارت زردها را کاهش دهیم.


چاپ