حرکت به سمت اقتصاد جهانی

گروه آینه: رییس‌جمهوری در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن پرسش‌های مهمی را مطرح کرد، در یک جمع‌بندی از حرف‌های وی می‌توان گفت که باوجودآنکه همه شرایط صنعتی شدن در کشور وجود دارد پس چرا بعد از ۴۰، ۵۰ سال هنوز نتوانستیم به حداقل‌ها در این زمینه دست‌یابیم؟

حسن روحانی می‌پرسد، اگر سوخت را به نرخ جهانی به مراکز صنعتی ارائه دهیم آیا این صنعت می‌تواند سر پای خود بماند. از نگاه روحانی اگر تعرفه‌ها حذف و ورود کالاهای محصول کشورهای پیشرفته آزاد شود،‌ صنایع داخلی کشور توان رقابت با این محصولات را نخواهند داشت.
وی بی‌پروا خطاب به مدیران و دست‌اندرکاران صنعت می‌گوید: می‌خواهم نکته‌ای را بگویم اما آن را گزنده تلقی نکنید، اگر انرژی را به قیمت جهانی تحویل تولید دهیم آیا تولید کشور ما قدرت صادرات دارد؛ اگر دروازه‌های کشور را باز بگذاریم و تعرفه را کنار گذاشته و حمایت از تولید را نیز کنار بگذاریم آیا تولید کشور ما توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟ رییس‌جمهوری با بیان اینکه نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارد اما آیا جوان بالغ توانمند رشیدی که بیش از ۴۰ سال از عمرش گذشته بازهم نیاز به حمایت دارد، افزود: اگر حمایت در کنار رقابت نباشد، حمایت مخرب است.
وی از همه خواست وارد گفتگو شوند؛ این مذاکرات برد ـ برد تنها با خارجی‌ها نیست، بلکه دولت و بخش خصوصی، قانون‌گذار و بخش خصوصی هم باید مذاکرات برد-برد داشته باشند. ما در کنار این دو سرمایه نیاز به سرمایه اجتماعی داریم؛ باید به یکدیگر و آینده اعتماد داشته باشیم و همگی به قانون احترام گذاشته و ثبات و امنیت را در آینده کشور ببینیم. روحانی با اشاره به برخی محدودیت‌ها در زمینه تولید و صنعت، برخی از این محدودیت‌ها را به نفع کشور و برخی را به ضرر تولید دانست و افزود:‌ برخی محدودیت‌ها غیرعقلانی و ناصحیح است. به‌عنوان‌مثال در زمینه تولید اگر پیچ‌وخم‌های غیرضروری برای دادن مجوز پیش پای تولیدکنندگان باشد به معنای محدودیت غیرعقلانی است؛ اگر در بخش‌هایی از سیستم اداری ما فساد و رانت وجود دارد به معنای محدودیت غیرعقلانی بوده و باید با آن مبارزه شود.
سخنان روحانی مهم است و باید آن را جدی گرفت. باید با گفت‌وگو فضا را برای بازنگری کلی جریان صنعتی شدن فراهم کرد، آنچه در صنعتی شدن حرف اول و آخر را می‌زند نظم دقیق است. برنامه‌ریزی روشن و با حداقل خطا، تداوم سیاست‌ها و رویکردها، جدی گرفتن تحقیق و توسعه، ارتباط فعال با مراکز دانشگاهی، هماهنگی فعال بین بخش تولید و توزیع، پرهیز از نگاه بخشی‌نگر و از همه مهم‌تر دور نگاه داشتن بخش صنعت از تلاطمات سیاسی است. چگونه می‌توان نظم را محقق کرد؟ چگونه می‌توان آشفتگی موجود را در این مورد پس زد؟ باید با مقرارت‌زدایی و کاهش قوانین بازدارنده به کارآفرینان فرصت داد تا به‌سرعت بر فرآیندهای اداری شناخت پیدا کنند و بتوانند برنامه‌های خود را در افق روشن طراحی و محقق کنند. با این مقرارت‌زدایی است که رانت‌طلبان و شبکه فساد پس می‌نشیند.
فراخوان روحانی برای گفتگو را باید جدی گرفت و ما بر آنیم در این روزنامه فضای این هم‌اندیشی را فراهم آوریم تا بتوانیم به پرسش‌های مهم فرصت دهیم تا پاسخ خود را بیابند.


چاپ