سیاست ایران دخالت نکردن در امور همسایگان است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌های ضدمردمی و ضداسلامی غرب به‌ویژه امریکا به همراه رفتارهای گروه‌های نادان و تندرو در منطقه، جهان اسلام را دچار بحران و هرج و مرج کرده است.

به گزارش صمت به نقل از ایرنا، علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سیاست‌های شیطانی امریکا به همراه عملکرد گروه‌های جاهل که به نام اسلام، تیغ بر اسلام و مسلمانی می‌کشند مانند دو لبه قیچی، حیات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مسلمانان را پاره پاره می‌کند.
وی با یادآوری اینکه امروز از لیبی تا یمن شاهد فضای آشفته و پر از شقاوت و خونریزی هستیم، ادامه داد: آنچه بی‌ارزش شده است جان مسلمانان، امنیت، آسایش و آینده آنان است.
رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی نیز فرصت را غنیمت شمرده و وحشیانه‌ترین رفتار را علیه ملت عزیز فلسطین روا می‌دارد، اما جالب‌ترین بخش این تراژدی موضع‌گیری‌ها و رفتار دولت امریکاست که در میان تلخ‌ترین حوادث روزگار طنزترین است. لاریجانی همچنین گفت: بیش از ۴۰ ماه است که مردم سوریه اعم از سنی، علوی، مسیحی، شیعه و دروزی تحت فشار و کشتار تروریست‌ها از جمله داعش شرایط بسیار سختی را تحمل می‌کنند.
وی با بیان اینکه دولت امریکا در این مدت یکسره از تروریست‌ها حمایت کرده است، یادآور شد: نه آوارگی مسیحیان و تخریب مراکز دینی آنها و سایرین اهمیت داشته و نه شقاوت و خونریزی تروریست‌ها عواطف آقای اوباما را جریحه‌دار کرده است.
رییس مجلس اظهار کرد: آقای اوباما باید پاسخی برای رفتارها و سیاست‌های متناقض دولت امریکا داشته باشد، اگر شما طرفدار مسلمانان هستید چرا وقتی تروریست‌ها به سامرا، موصل، انبار و تکریت حمله و هزاران نفر را آواره و مراکز دینی شیعه و سنی را تخریب کردند، واکنشی نشان ندادید.
لاریجانی تصریح کرد: اگر شما حامی کردها هستید، چرا آوارگی هزاران نفر از آنان را که پس از اشغال موصل انجام شد تحمل کردید.
وی ادامه داد: اگر پشتیبان مسیحیان هستید چرا در واکنش به بلایی که تروریست‌ها بر زنان و مردان مسیحی در موصل و سایر شهرها آوردند، هواپیما نفرستادید و در آخر اگر طرفدار حقوق بشر هستید چرا در مقابل ۷۰ سال جنایت اسراییل علیه ملت فلسطین، ۴۰ ماه فجایعی که تروریست‌ها بر مردم سوریه وارد کردند و همچنین چند ماه کشتار و آوارگی مردم غرب و شمال عراق چشم‌ها را بسته و ساکت هستید که غالبا هم از آنها حمایت می‌کنید.
رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که دولت امریکا طرفدار شیعه یا سنی، مسیحی، ایزدی، کرد یا عرب و به‌طور کلی حقوق انسان و بشر نیست، پرونده این دولت سیاه‌تر از این حرف‌هاست. لاریجانی ادامه داد: آن روز که صدام حسین بمب‌های شیمیایی را بر سر مردم حلبچه و سردشت ریخت و هزاران نفر را قتل عام و مجروح کرد، دولت امریکا نه‌تنها مانع نشد و این فجایع را محکوم نکرد، بلکه از این اقدام حمایت هم کرد، آیا مردم حلبچه و سردشت کرد و سنی نبودند؟
 لاریجانی یادآور شد: دولت و ملت ایران همواره در کنار مظلومان بوده است و در عراق نیز همانگونه که رهبر معظم انقلاب و مراجع عظیم‌الشان نجف فرموده‌اند حامی حقوق همه ملت عراق بوده و هست و روابط صمیمانه ما با کردها، اهل تسنن، شیعیان و مسیحیان اعم از آشوری، کلدانی یا مردم ایزدی مسلک مشخص و پیداست.
وی افزود: آیا از ابتدا تاکنون جز ایران از دولت اقلیم در اربیل عراق حمایت کرده است؟ روزی که آن همه مخالف داشتند تنها ایران کنار آنها ایستاد. آیا جز ایران و مرجعیت نجف از تدوین قانون اساسی توسط نمایندگان برگزیده مردم عراق کس دیگری حمایت کرد؟ وی ادامه داد: آیا دولت امریکا با همه توان مخالف برگزاری انتخابات و برقراری دموکراسی در عراق نبود؟ این ایستادگی ما بود که سیاست‌های امریکا را با شکست مواجه کرد و امروز در عراق دموکراسی حاکم شده است.
رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همیشه به دوستان خود در عراق چه در بغداد و چه در اربیل توصیه‌های برادرانه مبنی بر حفظ وحدت و رعایت حقوق همه آحاد ملت داشته‌ایم، گرچه سیاست ایران دخالت نکردن در امور همسایگان است، اما از آنجا که روابط بسیار عمیقی میان ملت ایران و عراق وجود دارد، از سر صمیمیت، برادری و خیرخواهی دیدگاه‌های خود را در میان گذاشتیم.


چاپ