آغاز مذاکرات دوجانبه ایران و امریکا در ژنو

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و ایالات‌متحده امریکا امروز (پنجشنبه) در شهر ژنو سوییس مذاکرات دوجانبه خود را آغاز کردند.


به گزارش صمت به نقل از ایرنا، گفت‌وگوهای دوجانبه هسته‌ای بین ایران و آمریکا در ژنو در سطح معاونان وزیر امور خارجه دو طرف برگزارشده است. در این مذاکرات از سوی ایران، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و ویلیام جوزف برنز معاون ارشد وزیر خارجه امریکا و وندی شرمن مدیرکل سیاسی وزارت خارجه امریکا از سوی واشنگتن، سرپرستی این مذاکرات را به عهده دارند ضمن اینکه کارشناسان ایران و امریکا نیز در این مذاکرات حضور دارند.
یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای صبح پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا هدف از این گفت‌وگوها را ادامه رایزنی‌ها درخصوص موضوعات مورد اختلاف و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین اعلام کرد.
این مذاکرات نخستین دور از مذاکرات در طول دوره تمدید مذاکرات جامع هسته‌ای است که پس از مذاکرات وین ۶ (دوم تا ۱۹ جولای) برگزار می‌شود.
ایران و ۱+۵ در مذاکرات وین ۶ به دلیل اختلافات به‌ویژه در مورد میزان غنی‌سازی ایران و طول دوره توافق جامع نتوانستند به توافق برسند و ازاین‌رو طول دوره مذاکرات جامع هسته‌ای برای رسیدن به توافق نهایی و نیز توافق اولیه ژنو را به مدت چهار ماه تا ۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ تمدید کردند.
تهران پیشنهادهایی علمی و منطقی را به‌طرف مقابل ارائه کرده است و طرفین در تلاشند به مفهوم مشترکی در موضوعات اختلافی ازجمله غنی‌سازی دست یابند. ایران اعلام کرده است که برای ۵ تا ۷ سال آینده به ظرفیت ۱۹۰ هزار سو برای تهیه سوخت نیروگاه اتمی بوشهر، راکتور تحقیقاتی تهران و راکتور اراک نیاز دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز چهارشنبه در جمع مردم شهرکرد اعلام کرد ما بر اساس آنچه مقام معظم رهبری اعلام فرمودند نرمش قهرمانانه خواهیم داشت ولی نرمش ذلیلانه ممنوع است.
به گزارش خبرنگار ایرنا ویلیام برنز، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی دقایقی قبل وارد هتل اینتر کنتیننتال ژنو شدند و مذاکرات دو طرف آغاز شد.


چاپ