۲۴ هزار فرشباف کرمانشاهی چشم به راه حمایت

سرانجام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه را بر آن داشت تا به‌منظور شناساندن و صادرات هر چه بیشتر فرش دستباف اصیل کرمانشاهی به بازارهای جهانی، گمرک تخصصی فرش دستباف را در بازارچه‌های مرزی استان کرمانشاه افتتاح کنند. صنعت فرشبافی یکی از ارکان اصلی رشد صنعت کرمانشاه است. رضا رحیمی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه در ادامه گفت: با توجه به رکود رشد و توسعه فرشبافی در استان و به‌خصوص در شهرستان سنقر و کلیایی در ۲سال گذشته، از بدو حضور در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سعی شد که محدودیت‌ها و موانع پیش روی جامعه فرشبافان یکی پس از دیگری مرتفع شود. شاید به همین دلیل است که این سازمان در گام نخست هیات‌مدیره جدید فرشبافی در شهرستان سنقر را تشکیل داد و رایزنی‌ها و جلسات مداومی نیز با فعالان این عرصه برگزار کرد. سرانجام نتیجه همه رایزنی‌ها با مسئولان ارشد استانی برنامه‌ای مدون بود که براساس آن بتوان سالانه ۵هزار نفر از فرشبافان کرمانشاهی را تحت آموزش و اشتغالزایی قرار داد. با این همه رحیمی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالای فرشبافان، اگر برنامه‌ریزی و همکاری بیشتری در زمینه تامین اعتبار در زمینه آموزش و اشتغالزایی صورت می‌پذیرفت، به‌طور قطع سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان آمادگی جذب بیش از ۲۵هزار نفر را داشت اما متاسفانه به دلیل وجود موانع پرداخت تسهیلاتی و بانکی تاکنون یک‌هزار و ۱۱۰ نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند. وی به موج گفت: کشور ما از قدیم جزو اولین و بزرگترین مدعیان تولید فرش دستباف در پهنه جهانی بوده و در همین راستا نیز استان کرمانشاه به‌ویژه در منطقه سنقر و کلیایی و هرسین به لحاظ بافت و تولید این اثر ماندگار سهم بسزایی را در کشور داشته است. وی با بیان این مطلب که شرایط کنونی دستبافته‌های فرش کلیایی، به‌خصوص در ۲ سال اخیر کاهش محسوسی داشته است، ابراز کرد: فرش از دیرباز در خانه‌های ایرانی از جایگاه والایی برخوردار است، به‌خصوص اگر این اثر از جنس فرش اصیل مناطق کرمانشاهی شهرستان سنقر و کلیایی با آن بافته‌های ارزشمند و زیبای منحصربه‌فرد خود باشد که هرکدام از آن برگرفته از آداب و فرهنگ آن خطه و در کنار آن منتقل‌کننده و زبان گویای فرهنگ آن منطقه است، اما متاسفانه با بی‌مهری‌های زیادی در چند سال اخیر روبه‌رو شده است. رحیمی ادامه داد: استان کرمانشاه در حال حاضر دارای بیش از ۳۰ هزار فرشباف بومی است که تعداد قابل توجهی از آنها را بانوان هنرمند تشکیل می‌دهند و به همین جهت باید با توجه ویژه به توسعه و گسترش هنر- صنعت فرش دستباف در استان، هم زمینه اشتغالزایی آسان را برای بانوان فراهم ساخته و هم این هنر اصیل کرمانشاهی را در سطح کشور و حتی در عرصه جهانی پررنگ‌تر کنیم.


وی به نقش و حمایت چشمگیر بخش خصوصی در آموزش فرشبافان استان اشاره کرد و گفت: در این بین علاوه برکمک‌های دولتی، بخش خصوصی نیز پا به عرصه صنعت فرش دستباف گذاشته و در حال حاضر شاهد استقبال بالا و رو به رشد این بخش در عرصه آموزش و اشتغالزایی هستیم. رحیمی ایجاد فضای ایمن برای فرشبافان به‌خصوص بانوان هنرمند را عاملی اساسی در رشد این هنر- صنعت عنوان و خاطرنشان کرد: بکارگیری و بهره‌جویی از فضاهای خالی برخی از اماکن دولتی در جهت ایجاد کارگاه و فضای کاری برای تولید و بافت فرش دستباف در شهرستان‌های استان اقدامی مهم برای صنعتگران این عرصه محسوب می‌شود که با رایزنی‌های انجام شده با فرمانداران شهرستان‌هایی همچون سنقر و کلیایی و پاوه این فضاها در اختیار فرشبافان قرار گرفته است.
وی افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تاکنون ۳ شرکت وارد مدار کاری ریسندگی و رنگرزی نخ کرمانشاه شده‌اند و این امید می‌رود که با همکاری بیش از پیش بخش خصوصی کارخانجات تخصصی با بهره‌گیری از تجارب اساتید بومی استان برقرار شده و مورد استفاده کشوری نیز قرار بگیرند. رحیمی درخصوص حضور فرش دستباف کرمانشاهی در بازارهای بین‌المللی اظهار کرد: در بحث بازاریابی و فروش این هنر- صنعت ارزشمند نیز سعی بر این مهم شده است با بهره‌جویی از وجود امکانات و ظرفیت‌هایی همچون نمایشگاه‌های استانی، منطقه‌ای، کشوری و حتی در عرصه بین‌المللی مردم را هر چه بیشتر از این هنر- صنعت کهن کرمانشاهی آگاه سازیم و بر همین اساس تا پایان سال‌جاری ۲ نمایشگاه فرش دستباف به‌صورت تخصصی در استان دایر خواهد شد که یکی از آنها با حضور دیگر فرشبافان کشوری و دیگری به عرصه هنر هنرمندان فرشباف استان اختصاص پیدا خواهد کرد. وی در رابطه با اقدامات انجام شده صنعتکاران فرش دستباف کرمانشاهی ابراز کرد: تاکنون هنرمندان این استان در نمایشگاه بین‌المللی فرش در تهران و نمایشگاه صنایع‌دستی که در کشور عراق برگزار شد، حضوری فعال داشته‌اند.


رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعلام کرد: ایجاد گمرک تخصصی فرش دستباف در بازارچه‌های کرمانشاه، از جمله مهم‌ترین اهدافی است که این سازمان با همکاری گمرک استان نسبت به احداث آن اقدام کرده و از این پس فرشبافان کرمانشاهی می‌توانند محصولات و هنرهای خود را به بازارهای جهانی نیز صادر کنند.وی افزود: رایزنی و جلسات مختلف با شرکت‌ها و تجار بین‌المللی در زمینه شناساندن این فرهنگ کهن کرمانشاهی به بازارهای جهانی و از طرفی برگزاری نشست‌های تخصصی با مرکز ملی فرش ایران در زمینه جذب سرمایه و تسهیلات برای معرفی فرش دستباف سنقر و هرسین در اتحادیه فرشبافان از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که در زمینه اعتلای بیش از پیش صنعت فرش استان اجرایی شده و برهمین اساس تاکنون با ایجاد تسهیلات کافی در این زمینه، قادر به بالا بردن کیفیت کار و همچنین حضور پررنگ‌تر در بازارهای کشوری و بین‌المللی شده‌ایم.


چاپ