لکه صنعتی یا شهرک؛ مسئله این است

در نزدیکی اشتهارد در استان البرز منطقه‌ای به نام شهرک صنعتی مهدی‌آباد وجود دارد که از صنعتی بودن فقط نامش را یدک می‌کشد چراکه نه مجوزهای لازم شهرک صنعتی را دارد و نه زیرساخت‌هایش را. با این همه ۱۰ واحد صنعتی مستقر در این لکه با دست و پنجه نرم کردن با مشکلات قد و نیم قد درحال گرداندن چرخ اقتصاد خود هستند. هرچند بیشتر واحدهای صنعتی در کشور با مشکلاتی نظیر بدهی‌های بانکی و کمبود نقدینگی مواجه هستند اما این ۱۰ واحد صنعتی مشکلات دیگری هم دارند. این منطقه که فاقد امکانات اولیه از جمله گاز، آب و تلفن است، به گفته ابوالفضل اینانلو فرماندار شهرستان اشتهارد، به صورت قانونی منطقه صنعتی نیست.


آگهی فروش ویژه
کافی است عبارت «شهرک صنعتی خصوصی مهدی‌آباد اشتهارد» را در اینترنت جست‌وجو کنید تا تصاویر ریز ودرشتی که آگهی فروش زمین و ملک را در این منطقه به تصویر می‌کشند، ظاهر شوند. تصاویری که خبر از واحدهای صنعتی با جواز و سندهای منگوله‌دار می‌دهند. اینانلو در این‌باره به مهر گفته است: واحدهای صنعتی مستقر در این محدوده مشکلاتی با اداره منابع طبیعی و اداره اسناد و املاک داشته‌اند که در حال حاضر درحال برطرف شدن است. اینانلو یادآور می‌شود: در صدد هستیم لکه صنعتی مهدی‌آباد را زیرنظر شهرک صنعتی کوثر قرار دهیم که واحدهای تولیدی و صنعتی از امکانات ویژه بهره‌مند شوند. پیگیری‌های اولیه شده است، امیدواریم تا ۲ ماه دیگر وضعیت لکه‌های صنعتی ساماندهی شود و واحدهای تولیدی در این محدوده بتوانند از امکانات ویژه برخوردار شوند.
قانون چه می‌گوید؟
آیین نامه اجرایی ماده ۱۱۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مصوب ۱۳۸۰ مربوط به ایجاد شهرک صنعتی غیردولتی به صراحت اعلام می‌کند که ایجاد شهرک‌های صنعتی خصوصی پس از مکان یابی و اخذ مجوزهای لازم، عملی می‌شود. در همین راستا در خرداد سال گذشته تبدیل ۱۱ لکه صنعتی به شهرک‌های صنعتی در استان تهران به مرحله اجرا رسید و امسال نیز مجوز لکه‌های صنعتی ۵ منطقه شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان برای تبدیل به شهرک صنعتی صادر شد. یکی از مراحلی که در جریان این تبدیل باید طی شود و صاحبان واحدهای صنعتی به‌طور معمول از آن به عنوان مانع یاد می‌کنند اخذ مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط زیست است. این درحالی است که چندی پیش محمدهادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران فلسفه ایجاد شهرک‌های صنعتی به دلیل ساماندهی صنایع را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تبدیل لکه‌های صنعتی به شهرک‌های صنعتی مصوبه هیات وزیران، پیشنهاد خوبی برای ساماندهی واحدهای صنعتی و خدماتی است ولی صنایعی که در این لکه‌های صنعتی هستند به‌طور عمده فاقد مجوز هستند.


لکه‌ها ساماندهی می‌شوند
ایرج موفق رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز، آنچه فعالان در منطقه، آن را شهرک صنعتی می‌دانند، لکه صنعتی خواند گفت: از این نمونه محدوده‌های صنعتی در البرز زیاد است این واحدهای تولیدی مستقر در لکه‌های صنعتی در حال ساماندهی هستند. این امر کاری زمانبر است. سیدحمید طهایی استاندار البرز نیز در این‌باره به مهر گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات در حوزه تولید و صنعت ارائه اطلاعات و نیاز صنایع توسط مدیران و مسئولان امر است. وی در ادامه افزایش رشد کمی و کیفی تولیدات صنعتی را از مهم‌ترین اهداف بازدید از واحدهای صنعتی عنوان و خاطرنشان می‌کند: درحال حاضر تعدادی واحد تولیدی صنعتی در مناطق مختلف استان به صورت پراکنده فعالیت می‌کنند که باید ساماندهی شوند چرا که هدف استقرار این صنایع تامین زیر ساخت‌های استان است.


مشکلاتی که قد می‌کشند
داوود خدابنده‌لو مدیرعامل یکی از واحدهای صنعتی منطقه صنعتی مهدی آباد به مهر گفته است: زیر ساخت‌های آسفالت در این مسیر وجود داشته ولی با گذشت زمان این زیرساخت‌ها از میان رفته و در حال حاضر برای جا به جایی محصولات با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم و مجبوریم به علت نبود زیرساخت‌های راه هزینه بیشتری برای حمل و نقل بپردازیم. او ادامه داد: در ابتدای جاده اصلی تابلویی نصب و روی تابلو اطلاعات شهرک صنعتی مهدی آباد درج شده ولی وقتی به متولیان امر مراجعه می‌کنیم می‌گویند این تابلو به اشتباه نصب شده و در اینجا به کارخانه‌داران و شرکت‌داران امکاناتی تعلق نخواهد گرفت و این در صورتی است که ۱۰ واحد صنعتی در این شهرک مشغول به فعالیت هستند.


چاپ