شهرک صنعتی سمنان رویای منطقه ویژه در سر دارد

سمنانی‌ها به تسهیل صادرات و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در استان خود امیدوار شده‌اند اما اکنون پرسش اساسی این است که شهرک صنعتی سمنان به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شود یا محلی جدید به این امر اختصاص یابد؟ هرچند عده‌ای راه‌حل نخست را برگزیده‌اند اما محمدرضا صادقی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان از اختصاص ۳۶۰هکتار زمین برای ایجاد این منطقه در سمنان خبر داده و گفته است: شهرک صنعتی و منطقه ویژه هرکدام تعریف خاص خود را دارند و در کنار شهرک صنعتی، باید منطقه ویژه اقتصادی نیز وجود داشته باشد. به گفته او ۹۰ درصد از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی سمنان، صنایع کوچک بوده و صادرات‌محور نیستند.


موانع برطرف می‌شود
به گفته بهروز اسودی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، بعضی از موانع رونق اقتصادی واحدهای تولیدی را برطرف خواهد کرد. او هدف صادراتی تعیین‌شده از گذشته در استان را ۳۰۰ میلیون دلار عنوان کرده و با پایین دانستن این عدد، اعلام کرده: ظرفیت استان بیشتر از این رقم است و با ایجاد کارگروه صادراتی در این استان، اهداف صادراتی و میزان آن بررسی می‌شود.اسودی با تاکید بر تلاش برای رفع مشکلات و موانع رونق گرفتن تولید واحدهای صنعتی بخش خصوصی در استان سمنان گفت: بیشترین تعامل در این امر به کار گرفته می‌شود. وی روابط بین‌الملل استان سمنان در بخش صنعت و معدن را ضعیف دانست و گفت: حضور گروه‌های خارجی و برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی با حضور تولیدکنندگان داخلی و خارجی در این استان باید تقویت شود تا با ایجاد روابط نزدیک، صادرات محصولات تولیدی در استان سمنان رونق بگیرد.


راه‌آهن و فرودگاه، دو بال منطقه ویژه
پیش از این نیز علیرضا خسروی، نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه از انجام مطالعاتی برای احداث ایستگاه راه‌آهن در شهرک صنعتی سمنان خبر داده و گفته بود: با احداث ایستگاه راه‌آهن در شهرک صنعتی سمنان، این منطقه به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی معرفی خواهد شد. به گفته او حتی سرمایه‌گذار در این بخش معرفی شده است و به‌زودی عملیات احداث ایستگاه راه‌آهن در شهرک صنعتی سمنان آغاز خواهد شد. به گفته او کارخانه‌های فولاد در استان سمنان برای تهیه سنگ آهن و مواد اولیه خود مجبور بودند پس از سفارش کالا از یزد، مواد خود را از مسیر یزد- تهران- سمنان دنبال کنند اما با راه‌اندازی راه‌آهن سمنان- یزد این مسیر کوتاه‌تر و هزینه حمل مواد نیز کمتر خواهد شد. حالا این نماینده مجلس وجود راه‌آهن، فرودگاه، گمرک و نیز ارتباط با ۸ استان کشور و... را از ویژگی‌ها و توانمندی‌های سمنان برای استقرار این منطقه می‌داند. او با طرح این سوال که شهرک صنعتی سمنان تبدیل به منطقه ویژه شود یا منطقه ویژه جداگانه ایجاد شود، گفت: پاسخ هرچه باشد، تاسیس و راه‌اندازی این منطقه برای تحول در فعالیت‌های اقتصادی سمنان موثر و ضروری است.


جذب سرمایه‌گذار، ضرورت اصلی
چندی قبل عبدالرحمان رستمیان، نماینده دامغان نیز از لزوم جذب سرمایه‌گذار در شهرک‌های صنعتی سمنان خبر داده بود. اموری که با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در سمنان آمیخته است.
اما در جدیدترین اظهارنظرها رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از مکاتبه با رایزنان بازرگانی ۱۰ کشور طرف صادرات کشور برای افزایش روابط اقتصادی سخن گفته و اعلام کرده است: گروه‌هایی از چین، افغانستان و ترکمنستان در آینده به استان می‌آیند و گروه‌های تجاری این استان باید آمادگی لازم داشته باشند. اسودی با اشاره به در نظر گرفتن ۱۰ راهکار برای تامین منابع مالی به منظور کمک به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، به استفاده از ظرفیت قوانین تملک‌های دارایی برای کمک به صنایع کوچک اشاره کرد و گفت: به‌دنبال پیگیری برای استفاده صنایع کوچک استان سمنان از این تسهیلات هستیم.


چاپ