چرخ اقتصاد در چرخش سانتریفیوژها

گروه آینه خبر: وین ۶ آغاز شده است. گفت‌وگوهایی که تا ۳۰ تیر ادامه دارد. مذاکراتی پیرامون مسئله هسته‌ای ایران که ۲۰ روز زمان می‌برد و جواد ظریف، وزیر امور خارجه در رأس هیات مذاکره‌کننده ایرانی با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگوهایی خواهند داشت.

به نظر می‌رسد، ۲۰ روز زمان زیادی برای بالاترین مقام دیپلماسی دولت جمهوری اسلامی باشد که تمام‌وقت خود را در آن به مذاکرات هسته‌ای اختصاص دهد؛ اما از منظر دیگر، نشان از جدیت طرفین مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی دارد. توافق نهایی برای رهایی از مسئله‌ای که به‌زعم حسن روحانی معضلی غیرضروری بود و می‌شد با درایت از آن عبور کرد. بااین‌حال دولت یازدهم که بر سر کار آمد بیشترین تمرکز خود را بر بهبود اوضاع اقتصادی و حل مسئله هسته‌ای گذاشت. رفع تحریم‌های اقتصادی ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران دستور اول دیپلماسی روحانی بود؛ به‌طوری‌که دولت، دستیابی به توافق اولیه را شکست ظرف تحریم‌ها عنوان کرد.
حالا همه نگاه‌ها به وین است. جایی که دیپلمات‌های ایرانی بر سر مسئله هسته‌ای و حقوق جمهوری اسلامی مذاکره می‌کنند تا از رهگذر آن، گشایش‌های اقتصادی و بازگشت سرمایه‌های ازدست‌رفته را شاهد باشیم.
دستیابی به توافق هسته‌ای در راستای حقوق ملت، از آن دست گزاره‌هایی است که توجه دولت به آن، می‌تواند امتیازی تاریخی در شرایط سیاسی منطقه محسوب شود.
یکی از مسائل موردبحث در وین، رآکتور آب‌سنگین اراک است. عباس عراقچی معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه درباره رآکتور آب‌سنگین اراک گفته است: موضوعاتی که در ارتباط با رآکتور اراک مطرح‌شده، بحث پوشیده‌ای نیست.
 اما با ایجاد برخی از تغییرات فنی به کمک فناوری‌های روز این نگرانی را از بین می‌بریم یا به‌شدت پایین می‌آوریم.
صحبت‌های عراقچی نشان می‌دهد که ایران به دنبال حل این مسئله و رفع نگرانی‌های بین‌المللی است.
بدون شک فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز می‌تواند نقش بزرگی در تولید، رشد صنایع و بهبود اوضاع سلامت و اقتصاد کشور داشته باشد، اما این مسئله زمانی می‌تواند محقق شود که دیپلماسی ایرانی در حساسیت‌زدایی از برخی برداشت‌های سیاسی و غرض ورزانه، گام‌های مثبتی بردارد. درست یا غلط، امروز چرخ‌های اقتصاد کشور، به‌سرعت چرخش و تعداد سانتریفیوژها گره‌خورده است؛ حالا در این بزنگاه تاریخی، دولتمردان باید تصمیم‌هایی سرنوشت‌ساز بگیرند و در این میان نمی‌توان نیم‌نگاهی به تحولات منطقه، اوضاع اقتصادی کشور و مطالبات جامعه نداشت.


چاپ