قسط آخر۴/۲میلیارد دلار اموال بلوکه ایران پرداخت شد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: قسط هشتم و آخر از ۴/۲میلیارد دلار اموال بلوکه ایران پرداخت شده و امیدواریم که مراحل اداری آن نهایی شده باشد.


به گزارش ایرنا، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران درباره نحوه پرداخت اقساط اموال بلوکه‌شده ایران، افزود: قسط آخر از ۴/۲میلیارد دلار اموال بلوکه ایران پرداخت شده است و امیدواریم که مراحل اداری آن نهایی شده باشد.
با توجه به گفته سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر پرداخت قسط هشتم از اموال بلوکه‌شده ایران نزد بانک‌های جهانی که بر اساس توافق اولیه ایران و ۱+۵ باید آزاد شود، در آخرین مرحله، ۵۵۰میلیون دلار به‌حساب بانک مرکزی ایران واریزشده و این آخرین گام از توافق اولیه ایران و ۶ قدرت جهانی در پایان ۶ ماهه نخست است.
براساس برنامه زمان‌بندی‌شده در برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) که بین ایران و ۶ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل امریکا، فرانسه، روسیه، چین، انگلستان به همراه آلمان (۱+۵) در سوم آذرماه ۱۳۹۲ (۲۴نوامبر) منعقد شد، در ازای یکسری اقدامات از سوی ایران، مبلغ ۴/۲میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه‌شده حاصل از فروش نفت ایران طی ۸ قسط و در مدت ۶ ماه آزاد شد.
بر این اساس، قرار شد مبالغ ۵۵۰میلیون دلار در اول فوریه، ۴۵۰میلیون دلار در اول مارس، ۵۵۰میلیون دلار در ۷ مارس، ۵۵۰میلیون دلار در۱۰ آوریل، ۴۵۰میلیون دلار در ۱۵آوریل، ۵۵۰میلیون دلار در ۱۴ می، ۵۵۰میلیون دلار در ۱۷جولای و ۵۵۰میلیون دلار نیز در۲۰ جولای واریز شود.
این در حالی است که تاکنون ۷ قسط از کل ۸ قسط توافق شده با مجموع ۳میلیارد و۶۵۰میلیون دلار به‌حساب بانک مرکزی کشورمان واریزشده و یک قسط ۵۵۰میلیون دلاری دیگر باقی مانده است.
اکنون ۴/۲میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران وصول شده و آن‌طور که مقامات بانک مرکزی اعلام کرده‌اند از این وجوه برای واردات کالاهای اساسی و کالاهایی که اجازه واردات آن را دارند، استفاده شده است.
البته ولی‌الله سیف، رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیش‌ازاین در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی دسترسی برای برداشت از این پول‌ها را دارد یا خیر؟ گفته بود: «هیچ مشکلی در این زمینه برای برداشت نداریم».
رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در روزهای گذشته از انتشار گزارش آژانس درباره تایید اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو توسط ایران در بعدازظهر یکشنبه خبر داده و اعلام کرده بود که بعد از انتشار این گزارش آخرین قسط از ۸ قسط مربوط به ۶ ماهه نخست گام اول توافق‌نامه ژنو واریز می‌شود.
طبق توافقات انجام شده قرار بر این بود که ۳ قسط آخر از طریق کشور هند در اختیار ایران قرار گیرد که در مورد قسط ششم و هفتم این اقدام انجام شده اما هنوز مشخص نیست که قسط هشتم از چه منبعی پرداخت شده است.
البته با پرداخت قسط هشتم تنها گام نخست برنامه اقدام مشترک که تا ۲۹ تیرماه بوده، اجرایی می‌شود، اما این آخرین پرداختی به ایران نیست، چراکه ایران و گروه ۱+۵ در مذاکرات وین ۶ توافق کردند که گام اول توافق ژنو تا ۲۴نوامبر ۲۰۱۴ به مدت ۴ ماه تمدید شود.
ایران و ۶ کشور قدرتمند دنیا حدود ۲ هفته در شهر وین درخصوص گام پایانی توافق‌نامه ژنو به رایزنی پرداختند و باوجود آنکه تلاش‌های زیادی صورت گرفت که توافق‌نامه جامع تا امروز حاصل شود، ولی به‌دلیل وجود برخی اختلاف‌های عمده ازجمله در زمینه غنی‌سازی ایران و ۱+۵ به این نتیجه رسیدند که این مذاکرات را برای ۴ ماه دیگر تمدید کنند.
سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به دنبال انتشار این خبر اعلام کرد که براساس توافق اخیر در وین قرار شد در ۴ ماه آینده ۲میلیارد و۸۰۰میلیون دلار در ۶ قسط به‌حساب ایران واریز شود.
به گفته وی، این مبلغ در ۴ قسط هرکدام به مبلغ ۵۰۰میلیون دلار و ۲ قسط هر یک به مبلغ ۴۰۰میلیون دلار پرداخت می‌شود که از اول ماه آگوست - دهم مرداد- به فاصله هر ۳ هفته به ایران پرداخت خواهد شد.
عراقچی گفت: ایران نیز قرار است اورانیوم غنی‌شده ۲۰درصد خود را که قبلا در ۶ ماه اول توافق ژنو به اکسید تبدیل کرده بود به سوخت راکتور تهران تبدیل کند.
بنابراین در روزهای آینده مبالغ بیشتری به‌حساب بانک مرکزی ایران واریز خواهد شد که ایران می‌تواند با برداشت آنها نسبت به خرید کالاهای موردنیاز و اساسی خود اقدام کند.


چاپ