نگاهی معطوف به زندگی

بدون شک رسانه‌ها در دنیای امروز نقش مهمی را در عرصه‌های مختلف بازی می‌کنند. تبادل اطلاعات احتمالا دم‌دستی‌ترین رسالتی است که می‌توان از یک رسانه انتظار داشت. رسالتی که دست برقضا نقش مهمی را می‌تواند در تنویر افکار عمومی از یک‌سو و مسئولیت‌پذیری کارگزاران از سوی دیگر داشته باشد.

ن‌والقلم و ما یسطرون

ظاهر آیه می‌فرماید؛ سوگند به قلم و آنچه به سطر درمی‌آید که مراد نوشته و کلمات‌اند. خداوند هم به «قلم» سوگند خورده هم به «نوشته.» قلم‌زدن قدم زدن در راه حق و حقیقت است. قلم‌زن باید حقیقت بنگارد وگرنه به بیراهه رفته است. بیراهه یعنی خلاف حق و حقیقت، خلاف حق و حقیقت یعنی مجاز و باطل، یعنی عمر، قلم و قدمت به بطالت بگذرد.

صنعت در راه آزادی

در سال‌های گذشته اقتصاد ایران به خاطر شرایط داخلی و بین‌المللی درگیر نوسانات چشمگیری بوده است. پس از نابسامانی‌های سال‌های بعد از انقلاب که به افت تولید ناخالص داخلی و ارزش‌افزوده بخش صنعت انجامید، تولید این بخش با افزایش میزان واردات مواد اولیه و کالا‌های واسطه‌ای دور صعودی را طی کرد؛ اما از سال ۶۳ به علت کمبود ارز در کشور که ناشی از جنگ تحمیلی بود بار دیگر این بخش دچار رکود شد.

خصوصی‌سازی طرح‌های توسعه‌ای در بستر بازار سرمایه

برای سرمایه‌گذاران در همه بازارها، فضای کسب‌وکار بسیار مهم است تا شرایط به‌گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران مولفه‌هایی برای پیش‌بینی آینده در اختیار داشته باشند و در بازاری رقابتی و شفاف اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

کشف قیمت کالای وارداتی در بورس کالا

بورس کالای ایران به‌عنوان یک بازار شفاف و کارآمد می‌تواند در تامین مواد اولیه تولیدکنندگان و حذف بازارهای دلالی و سفته‌بازی نقش پررنگ و تاثیرگذاری داشته باشد اما برای رسیدن این مهم نیازمند حمایت‌هایی است.

تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بورس انرژی

ظرفیت‌های بورس انرژی می‌تواند کمک ویژه‌ای به تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کند، به‌خصوص بند ۱۳ سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری از دریچه بورس انرژی قابل برنامه‌ریزی و تحقق است.

شرایط متناقض صنعت و بانک‌ها

چند ترمی که در دانشگاهی تدریس می‌کردم یا به‌واسطه اینکه در برخی مواقع طرف مصاحبه با متقاضیان استخدام در شرکتی بودم، نخستین سوالی که از دانشجویان رشته مدیریت صنعتی یا فارغ‌التحصیلان این رشته می‌پرسیدم، مفهوم واژه صنعت بود.

روزنامه‌ای که از شاخسار فکر می‌روید

بار دیگر، به روزنامه آمدم تا شاهد رویش جوانه‌هایی باشم که بر شاخسار تفکر، اندیشه، پویایی حرکت و... جوانه می‌زنند. بار دیگر به روزنامه آمدم که حیات روزنامه‌نگاری در کشور را در نمایش تازه‌ای از خلاقیت‌ها، استعدادها و گام‌های جوان ببینم.

چرا خرید و مصرف کالای خارجی را ترجیح می‌دهم؟

زیرا: ۱- باکیفیت است ۲- بادوام است ۳- طراحی، تنوع، رنگ‌بندی و اندازه‌بندی مناسبی دارد ۴- کارآمدی بهتر و بیشتری دارد ۵- کار کردن با آن راحت‌تر است ۶- خدمات پس از فروش بهتری دارد ۷- ضمانت‌نامه (گارانتی) واقعی دارد ۸- پس از خرید در صورت انصراف پس گرفته می‌شود ۹- حمل‌ونقل و نصب رایگان دارد

نقش «نهادهای هماهنگ‌کننده» برای تسهیل تجارت

تجارت بین‌المللی یکی از محورهای اقتصاد هر کشوری است که به‌واسطه مبادلات تجاری تحقق می‌یابد و می‌توان آن را شامل حوزه تجارت خارجی به معنای واردات - صادرات و حوزه ترانزیت و ترانشیپ و امثال آن در نظر گرفت.