چهارشنبه 22 فروردین 1403 - 10 Apr 2024
کد خبر: 89100
تاریخ انتشار: 1402/04/13 05:23
تاکید رئیس‌جمهوری در نشست هیات‌دولت و استانداران:

اصلی‌ترین ماموریت، مهار تورم و رشد تولید است

سیدابراهیم رئیسی در نشست مشترک هیات‌دولت و استانداران سراسر کشور، بااشاره به ضرورت تحقق تحول مدنظر رهبر معظم انقلاب در همه عرصه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران، اعضای حاضر در جلسه را از مخاطبان و مجریان اصلی این هدف دانست و تاکید کرد: عقب‌ماندگی‌هایی که به هر دلیلی در حرکت ۴۰ساله کشور ایجاد شده است، باید به‌دست توانمند شما مدیران برطرف شود تا به جایگاه شایسته این نظام، کشور و مردم برسیم.
اصلی‌ترین ماموریت، مهار تورم و رشد تولید است

رئیس‌جمهوری اصلی‌ترین ماموریت امروز کشور را مهار تورم و رشد تولید و «افزایش سرمایه‌گذاری» و «ارتقای بهره‌وری» را ۲ پایه اصلی تحقق رشد و پیشرفت دانست و مسئولان دستگاه‌های اجرایی را بر بکارگیری روش‌های ابتکاری در جذب سرمایه و افزایش بهره‌وری فراخواند. رئیسی تحقق این هدف را نیازمند کار و خرد جمعی، عزم و اراده عملی و تکیه به اتاق‌های اندیشه‌ورزی دانست و تصریح کرد: هماهنگی، همگرایی و همراهی اعضای دولت در اجرا، از الزامات این تحول است. در این مسیر باید در عین نگاه به آینده و دوراندیشی، از تجربیات پیشینیان نیز بهره گرفت و ضمن برنامه‌ریزی برای نشست‌های منظم با افراد صاحب‌نظر یک حرکت هماهنگ و هم‌افزا را پایه‌ریزی کرد.

اجازه ندهید واحد تولیدی تعطیل شود

«جدیت در اجرای قانون رفع موانع تولید» و «تلاش برای شناخت و حل مسائل و مشکلات تولیدکنندگان» از جمله توصیه‌های رئیس‌جمهوری به وزرا و استانداران بود و رئیسی خطاب به آنها تاکید کرد: به‌هیچ‌وجه اجازه ندهید هیچ کارخانه، کارگاه یا واحد تولیدی به‌دلیل اشتباه یا تخلف مدیر یا مدیران آن تعطیل شود و ضروری است واحدهایی را که به دلایل مختلف تعطیل شده‌اند، به چرخه تولید بازگردانیم. رئیس‌جمهوری در ادامه، مرزهای کشور را فرصتی برای توسعه کشور دانست و بااشاره به برنامه‌های دولت در راستای توسعه روابط با کشورهای همسایه، هماهنگی استانداران مناطق مرزی با وزارت امور خارجه برای افزایش تبادلات تجاری با همسایگان را موردتاکید قرار داد.

«مولدسازی دارایی‌های دولت در استان‌ها» از دیگر محورهای سخنان رئیس‌جمهوری بود که رئیسی از آن به‌عنوان روشی برای تامین منابع موردنیاز طرح‌های عمرانی یاد کرد و خواستار پیگیری جدی آن در راستای تامین منابع لازم برای رونق تولید و رشد اقتصادی شد و گفت: متاسفانه آیین‌نامه تدوین‌شده برای اجرای این قانون به‌درستی در جامعه تبیین نشده و این تصور نادرست به‌وجود آمده که در این زمینه قانون‌گذاری جدیدی شده، در حالی که دولت به‌دنبال تعیین شیوه اجرای قوانین و تکالیف برنامه‌ای معطل‌مانده در این زمینه بوده است. رئیسی تاکید کرد: در موضوع مولدسازی دارایی‌های راکد دولت، من آمار اقدام می‌خواهم، نه آمار تعداد جلسات!

ماموریت ویژه به وزیر اقتصاد

رئیس‌جمهور از مسکن به‌عنوان نیاز اصلی مردم یاد کرد و رئیس شورای پول و اعتبار و وزیر راه و شهرسازی را مامور کرد، اصلاح سود مربوط به تسهیلات مسکن در این شورا بررسی و پیگیری شود. وی بااشاره به برخی «گلایه‌ها از عدم‌پرداخت تسهیلات بانکی»، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس بانک مرکزی را مامور بررسی علت عدم‌پرداخت وام از سوی بانک‌ها کرد و گفت: اگر برای بانک‌ها تکلیف مالایطاق شده یا اعتبارات آنها اندک است، باید موضوع برای مجلس و مردم بیان و اعلام شود، اما اگر بانکی به وظیفه خود عمل نمی‌کند و از اجرای قانون استنکاف می‌ورزد، با این تخلف برخورد شود.

لحاظ نظرات استانداران در تصمیمات

رئیس‌جمهوری «اجرای مصوبات دور اول سفرهای استانی» را موردتاکید قرار داد و با بیان اینکه هدف از سفرهای استانی بررسی میدانی مشکلات و گره‌گشایی از کار مردم است، تاکید کرد: انجام سفر استانی بدون اجرای مصوبات دستاوردی برای مردم ندارد و تداوم سفرها مستلزم آن است که استانداران و بخش‌های مربوطه انتظارات مردم را با تحقق مطالبات آنها برآورده کنند. رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع «عزل و نصب مدیران استانی» اشاره کرد و متذکر شد: وزرا در عزل و نصب مدیران با استانداران مشورت کنند، اما مسئولیت شرعی و قانونی عزل و نصب‌ها با مدیر عالی است و اگر مدیری تحت فشار و اصرار دیگران تصمیم گرفت، این از ضعف خودش است و ما این ضعف را نمی‌پسندیم! وی با بیان اینکه اخذ نظر استانداران در عزل و نصب مدیران استانی ضروری است، افزود: در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان نیز نظرات استانداران به‌عنوان مدیران در میدان لحاظ شود تا کارها بهتر پیش برود. توجه به «اقتصاد دریا» و «اقتصاد معدن» از دیگر تاکیدات رئیس‌جمهوری بود.

رضایتمندی، در گرو عمل به وعده‌ها است

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش «رضایتمندی مردم» را در گرو عمل دولت به وعده‌هایش دانست و یکی از وعده‌های دولت را «برخورد با مفاسد و ناکارآمدی‌ها» عنوان و اظهار کرد: کوچک‌ترین فساد و ناکارآمدی نباید در این دولت تحمل شود و مدیران پیش از هر کسی باید انگیزه برخورد با فساد و ناکارآمدی را داشته باشند.

رئیسی افزود: فساد، روابط ناسالم اداری، رشوه و پارتی‌بازی اعتماد مردم را از دولت سلب می‌کند و مردم انتظار دارند دولتی که مدعی مبارزه با فساد و اجرای عدالت و مردمداری است، کوچک‌ترین فساد و تخلف را برنتابد.

رئیس‌جمهوری در همین راستا بر «انتخاب افراد کارآمد» در دولت تاکید کرد و گفت: مدیر ناکارآمد در هر جایگاهی که هست، باید بدون‌تعلل از مسئولیت کنار گذاشته شود تا کار مردم دچار وقفه و خلل نشود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع عدالت در پرداخت حقوق کارکنان دولت اشاره کرد و باتوجه به نظرات برخی استانداران، وزیر کشور و روسای سازمان‌های برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی را مامور کرد که ضمن بررسی گزارش‌های استانداران، ظرف ۲ هفته پیشنهاد خود را برای عدالت در پرداخت‌ها ارائه کنند.

دولت سیزدهم قادر به حل مشکلات است

رئیسی با بیان اینکه دولت سیزدهم از کنار هیچ مشکل و مسئله‌ای عبور نمی‌کند و خود را قادر به «حل مسائل کشور» می‌داند، اظهار کرد: راه‌حل همه مسائل در داخل کشور است و باور داریم مسائل و چالش‌ها به‌دست توانای مردم برطرف می‌شود و برای حل هیچ مسئله‌ای چشم به بیگانه نداریم.

پیگیری الزامات و نیازهای برگزاری انتخابات

رئیسی همچنین بر ضرورت و اهمیت فعالیت موثر و همکاری هماهنگ شوراهای اطلاع‌رسانی استان‌ها با شورای اطلاع‌رسانی دولت در زمینه تبیین اقدامات و خدمات دولت تاکید کرد. رئیس‌جمهوری در ادامه سخنانش بااشاره به تعیین ۴ شاخص برای انتخابات پایان سال ۱۴۰۲ از سوی رهبرمعظم انقلاب گفت: استانداران و دیگر مسئولان اجرایی با جدیت، الزامات و نیازمندی‌های تحقق انتخاباتی پرشور و مشارکتی، رقابتی و همراه با امنیت و سلامت را پیگیری کنند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/45jg9x