جمعه 24 فروردین 1403 - 12 Apr 2024
کد خبر: 17171
تاریخ انتشار: 1401/03/10 00:56

نان گران نمی شود

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان گفت: بنا نداریم نرخ نان را تا پایان امسال تغییر دهیم و نان با همان نرخ سابق عرضه می‌شود نرخ نان لواش در زنجان ۳۵۰ تومان، نان بربری ۱۱۰۰ تومان و نان سنگک ۱۵۰۰ تومان خواهد ماند و اجرای این طرح افزایش نرخ را به دنبال نخواد داشت البته نرخ نان ممکن است بنا به نرخ تورم در سال‌ آینده تغییر کند.

بعد از آزادسازی یارانه آرد صنف و صنعت، آزادسازی یارانه آرد دیگر نانوایان که آرد دولتی دریافت می‌کردند مطرح شد از این‌رو مسئولان مربوط تصمیم گرفتند برای آزمون و خطا این طرح نخست آن را در استان‌های زنجان سپس در قزوین عملیاتی کنند. به نظر می‌رسد افزایش نرخ نان با آزاد شدن نرخ آرد، بیش از هر موضوع دیگر اجرای این طرح را تعویق انداخته است از این‌رو مسئولان به اصطلاح دست به عصا این طرح را در شهرهای پایلوت عملیاتی می‌کنند.

ذبیح الله زمانی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان با بیان اینکه طرح سهمیه بندی کردن آرد در زنجان نهایی نشده است و به ‌صورت پایلوت اجرا می‌شود، گفت: ماهیانه حدود ۱۰ هزار تن آرد در نانوایان استان زنجان توزیع می‌شود و این روال نیز همچنان ادامه دارد چراکه هنوز نرخ جدید گندم و آرد برای این واحدها ابلاغ نشده است.

وی شرکت غله و خدمات بازرگانی را متولی تامین غله گندم و آرد استان معرفی کرد و افزود: تامین زیرساخت‌های اجرای این طرح به عهده استانداری‌هاست و دستگاه‌های مربوط آن را دنبال می‌کنند. در سیستم هوشمندسازی دستگاه‌های کارت خوان نرخ انواع نان‌ها پیاده شده است در این سیستم امکان نظارت بر میزان استفاده، سهمیه‌بندی و نیاز روزانه خانوارها گنجانده شده است.

زمانی با بیان اینکه ابزارهایی برای استفاده بهینه و درست مصرف کردن آرد و نان در این طرح تعبیه شده است، تاکید کرد: این طرح ضایعات نان را با ترویج فرهنگ درست مصرف کردن به حداقل می‌رساند همچنین امکان قاچاق آرد را تقلیل می‌دهد چراکه بعد از این طرح نرخ آرد در همه واحدهای صنفی و صنعتی یکسان خواهد شد و اینگونه آرد نانوایان سنتی به نانوایان فانتزی سرازیر نمی‌‌شود.

وی تاکید کرد: زیرساخت‌های اجرای این طرح در حال آماده‌سازی و نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شده‌اند چرا که نان حساسیت‌های خاص خود را دارد از این‌رو باید حساب شده در این زمینه ورود کنیم.

به گفته مدیر غله و خدمات بازرگانی زنجان؛ حدود ۱۶۰۰ واحد نانوایی در زنجان فعال است که حدود ۱۴۰۰ واحد مجهز به این دستگاه‌ها شده‌اند؛ به عبارتی می‌توان گفت ۹۰ درصد نانوایان مجهز هستند و بعد از مرحله مجهز‌سازی وارد مراحل بعدی اجرا خواهیم شد.

زمانی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما یارانه تخصیص داده شده برای نان برای خانوار کافی است؟ گفت: بنا نداریم نرخ نان را تا پایان امسال تغییر دهیم و نان با همان نرخ سابق عرضه می‌شود نرخ نان لواش در زنجان ۳۵۰ تومان، نان بربری ۱۱۰۰ تومان و نان سنگک ۱۵۰۰ تومان خواهد ماند و اجرای این طرح افزایش نرخ را به دنبال نخواد داشت البته نرخ نان ممکن است بنا به نرخ تورم در سال‌ آینده تغییر کند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان گفت: ما به التفاوت نرخ فروش انواع نان به مردم را دولت به نانوایان پرداخت می‌کند اما تاکید می‌کنم هنوز عددی از این یارانه از سوی دولت به ما اعلام نشده است.

وی در پایان با بیان اینکه این طرح از هفته آینده کلید می‌خورد، تصریح کرد: اجرای این طرح به صورت پایلوت امکان شناسایی نواقص و نقاط قوت این طرح را برای ما روشن می‌کند. اطلاع رسانی لازم در این زمینه انجام شده است و بیشتر واحدهای نانوایان و مردم در زنجان از اجرای این طرح استقبال کردند و دیگر کمتر شایعاتی مانند فروش نان کارتی و… به گوش می‌خورد.

۶۰۰ واحد در قزوین مجهز به دستگاه کارتخوان نان شدند

همچنین در این رابطه مصیب بهرامی رئیس اتحادیه نانوایان قزوین با بیان اینکه سهمیه بندی جدیدی برای آرد و گندم در قزوین ابلاغ نشده است، گفت: نانوایان قزوین مکلف به مجهز شدن به دستگاه‌های کارتخوان نان شده‌اند درحال‌حاضر حدود ۶۰۰ واحد نانوایی در قزوین مجهز به این دستگاه شدند.

به گفته وی، ۱۷۰۰ واحد نانوایی در قزوین فعال هستند که از این تعداد ۱۳۰ واحد نانوایان حجیم و نیمه حجیم هستند.

بهرامی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از نصب این کارتخوان‌ها نرخ آرد در نانوایان سنتی نیز آزاد می‌شود، خاطر نشان کرد: تا به امروز در این زمینه مطلبی به ما ابلاغ نشده است و به صورت شفاف از بعد نصب این دستگاه اطلاعاتی به ما نداده‌اند. نانوایان در برابر این طرح مقاومتی نکردند و روزانه به تعداد واحدهایی که مجهز به این دستگاه می‌شوند افزوده می‌شود.

این فعال صنفی در پایان گفت: جزییاتی از نحوه اجرای این طرح به ما ابلاغ نشده اما واحدها مکلف به مجهز شدن به دستگاه‌های کارتخوان نان شده‌اند.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3z9x6z