چهارشنبه 22 فروردین 1403 - 10 Apr 2024
کد خبر: 81020
تاریخ انتشار: 1401/08/05 04:01
یارانه نان

پرداخت میلیارد یارانه نان| طرح نصب کارتخوان در نانوایی‌ به کجا رسید؟

بنا بر اعلام محمدجواد کرمی، یک فعال صنفی، در حال حاضر دولت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه نان پرداخت می‌کند. این در حالی است که نه مردم از کیفیت نان رضایت دارند و نه برای تولیدکنندگان با توجه به افزایش ۲۰۰ درصدی هزینه تولید انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت باقی مانده است.

رنجبران، کارشناس نجوم گفت: این خورشید گرفتگی روز سوم آبان به وقت جهانی از ساعت ۹ صبح از شمال اروپا (جزیره ایسلند) آغاز و در ساعت ۱۳ در شمال اقیانوس هند به پایان می رسد. حداکثر گرفت در میانه روسیه با قدر ۸۶ درصد رخ می دهد.

وی گفت: این گرفت در اروپا، شمال آفریقا، کل خاورمیانه و بخشی از هند رخ می دهد؛ اما در مقابل آمریکای شمالی و جنوبی، نیمه راست روسیه، آسیای شرقی و استرالیا نمی توانند این خورشید گرفتگی را رصد کنند.

رصد خورشیدگرفتگی جزئی در ایران

وی با بیان این که در بازه زمانی ۴ ساعته این خورشیدگرفتگی رصد آن در ایران هم امکان پذیر است، گفت: خورشیدگرفتگی جزئی در سراسر ایران قابل مشاهده است؛ حداکثر گرفت در خراسان شمالی و بجنورد با قدر ۶۹ درصد و کمینه گرفت در چابهار با قدر ۵۱ درصد است.

به گفته رنجبران، گرفتی که با آن روبه رو هستیم مربوط به چرخه ساروس ۱۲۴ است که هر ۱۸ سال و ۱۱ روز یک بار رخ می دهد.

وی گفت: کل گرفت در تهران ۲ ساعت و ۲۲ دقیقه است که شروع آن به وقت ایران ۱۳:۴۱ بوده و تا ۱۶:۰۹ دقیقه قابل رؤیت است. زمان اوج گرفت با قدر ۶۴ درصد در ساعت ۱۴:۵۸ خواهد بود. برای دیگر نقاط کشور هم نزدیک همین بازه زمانی اتفاق می افتد.

وی با بیان این که هر ساله در سراسر جهان بین ۲ تا ۵ خورشید گرفتگی می توانند رخ دهند، گفت: آخرین خورشیدگرفتگی که در ایران قابل رؤیت بود، گرفت حلقوی یک تیر ۱۳۹۹ بود که به صورت جزئی در ایران دیده می شد. این گرفت هم به صورت جزئی قابل رؤیت است؛ ضمن این که یک خورشید گرفتگی کامل در ۱۱ مرداد ۱۴۰۶ پیش رو است که متأسفانه باز هم به صورت جزئی در کشورمان قابل رؤیت خواهد بود.

وی تاکید کرد: ایمنی رصد خورشید گرفتگی باید برای کلیه علاقه مندان مدنظر باشد؛ چرا که هر سهل انگاری موجب آسیب دائمی به چشم می شود. افراد باید تنها از عینک های استاندارد و مخصوص این کار برای نگاه مستقیم استفاده کنند. در صورتی که از فیلتر مناسب عکاسی از خورشید جلو لنز و تلسکوپ استفاده کنند و به جای نگاه مستقیم، از داخل صفحه نمایش دوربین به پدیده نظاره کنند آسیبی متوجه چشم نخواهد بود.

به گفته وی، علاقه مندان می توانند با انداختن سایه ظروف مشبک موقع گرفت بر روی زمین، جلوه ای از زیبایی هلال خورشید را آشکار کنند و بدین ترتیب این پدیده را به صورت غیر مستقیم ولی ایمن به نظاره بنشینند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://smtnews.ir/d/3wlv7v